Jak wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) inflacja konsumencka (CPI) w czerwcu wyniosła 11,5 procent w relacji rocznej. W porównaniu do poprzedniego miesiąca dynamika cen nie zmieniła się. Ostatni raz inflację na tym poziomie mogliśmy obserwować 15 miesięcy temu, a czerwiec był czwartym z rzędu miesiącem spadku rocznej dynamiki wskaźnika CPI w Polsce.
W porównaniu rok do roku najszybciej rosły ceny nośników energii czyli prąd i gaz, których ceny wzrosły o 18 procent (wskaźnik cen 118,0). Żywność i napoje bezalkoholowe drożały o 17,8 procent (wskaźnik cen 117,8), a paliwa samochodowe staniały o 18 procent w porównaniu do roku poprzedniego.
W porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny żywności spadły o 0,3 procent (wskaźnik cen 99,7). Paliwa miesiąc do miesiąca staniały o 0,9 procent a nośniki energii o 0,3 procent (wskaźnik cen 99,7).
Ostateczny odczyt inflacji GUS poda w połowie lipca.
Według prognoz ekonomistów coraz większe są szanse na to, że inflacja na poziomie poniżej 10 procent znajdzie się już w sierpniu a w kolejnych miesiącach będzie dalej spadać i zapewne już za 2-4 miesiące powróci do poziomów jednocyfrowych.
Spadek inflacji wzmacnia oczekiwania, że Rada Polityki Pieniężnej jeszcze w tym roku zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych. W przyszłym tygodniu (środa-czwartek 5-6 lipca) odbędzie się kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, podczas którego ma zapaść decyzja, czy stopy procentowe zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie.
Zaktualizowano:
Dodano: