UOKiK informuje o sposobach wsparcia kredytobiorców

Opublikowano: 2022-05-04 12:41 Marzena Stachelska 4 min. czytania

UOKiK informuje o sposobach wsparcia kredytobiorców

UOKiK informuje o sposobach wsparcia kredytobiorców

Stopy procentowe ciągle rosną, a co za tym idzie kredytobiorcy mają wyższe raty kredytów. Dla wielu gospodarstw jest to duże obciążenie budżetu domowego. W lepszej sytuacji znajdują się osoby, które były przygotowane chociażby oszczędnościami „w skarpecie” na płatności na przyszłe raty lub nadpłatę czy spłatę zobowiązania. Poniżej znajdziesz przykładowe rozwiązania prezentowane przez UOKiK, z których możesz skorzystać:

  1. Nadpłata kredytu – warto zwrócić uwagę czy w umowie, która została podpisana z bankiem znalazła się taka możliwość bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Nadpłacając kredyt ulegnie zmianie nie tylko kwota pozostała do spłaty zobowiązania ale również odsetki i okres spłaty.
  2. Poduszka finansowa – jak wyżej zostało wspomniane, że oszczędności mogą pomóc w spłacie kredytu. Jeśli jednak nie posiadamy żadnej dodatkowej gotówki warto spróbować zacząć oszczędzać chociażby na bieżących wydatkach i odkładać na tak zwaną poduszkę finansową. Warto mieć zabezpieczenie finansowe nie tylko w przypadku drożejących kosztów kredytów ale również przed utratą pracy.
  3. Zmiana oprocentowania na stałą stopę procentową – to rozwiązanie daje Ci możliwość negocjowania z bankiem warunków umowy. Banki zazwyczaj zgadzają się na to, na określony okres (przeważnie 5 lat). Warto jednak bardzo dokładnie przeczytać aneks do umowy i przekalkulować czy takie rozwiązanie jest dla nas opłacalne. Tak jak stopy procentowe rosną, mogą również spadać i w ogólnym rozrachunku może okazać się, że zmienne oprocentowanie byłoby dla nas lepsze.
  4. Negocjowanie marży – z bankiem zawsze warto negocjować. Tak dzieje się również w przypadku wysokości marży. W ostatnich latach marże bardzo się zmieniały i może się okazać, że posiadasz zobowiązanie z wysoką marżą (np. powyżej 2,5%). Jeśli np. cena nieruchomości wzrosła a Ty już spłaciłeś część zaciągniętego kredytu można negocjować marżę. Możesz również spróbować zmienić kredyt na tańszy w innym banku, a różnica w marżach obniży ratę. Pamiętaj! Zmiana banku może wiązać się z dodatkowymi kosztami np. notarialnymi.
  5. Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – jest to wyciągniecie ręki dla kredytobiorców, którzy sobie nie radzą ze spłatą kredytu. Mogą się ubiegać o pożyczkę zwrotną na spłatę kredytu, którą później trzeba spłacić w 144 ratach (raty nie są oprocentowane). Jeśli pierwsze 100 rat będziemy spłacać terminowo, pozostałe 44 może zostać znieść. Pożyczka jest przyznawana na okres maksymalnie 3 lat. Ubiegać się mogą osoby, które straciły pracę lub ich dochód  z gospodarstwa domowego  po odjęciu raty jest niższy niż 1200 zł na osobę (jednoosobowe gospodarstwo domowe poniżej 1552 zł).
  6. Wakacje kredytowe oferowane przez banki – czasowe zawieszenie spłaty zobowiązania na swoich warunkach. Zapewne koszty kredytu będą większe gdyż wydłuży się okres kredytowania.
  7. Wydłużenie długości spłaty kredytu – spowoduje to zmniejszenie raty i większe koszty kredytu ze względu na odsetki.

Źródło: UOKiK

Jeśli chcesz wiedzieć, jak środki z zawieszenia spłaty kredytu hipotecznego przeznaczyć na nadpłatę kredytu przeczytaj ten artykuł.

Tagi: uokiknegocjowanie kredytu hipotecznego

Zaktualizowano: 21.09.2022

Dodano: 04.05.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top