Pod koniec miesiąca maja Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w kwietniu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,2 procent. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przekazało w dniu dzisiejszym, że stopa bezrobocia rejestrowanego (brane są pod uwagę osoby widniejące w rejestrach urzędów pracy) wyniosła w maju 5,1 procent. Spadła zatem miesiąc do miesiąca o 0,1 punktu proc., w zestawieniu rocznym z kolei spadła o 0,3 punktu. Jest to najniższa stopa bezrobocia, jaką w maju odnotowano od ponad 30 lat, to jednak wstępne dane, a dopiero pod koniec tego miesiąca Główny Urząd Statystyczny przedstawi ostateczne statystyki.
Według danych wstępnie przedstawionych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w maju w urzędach pracy zarejestrowanych było 803,6 tys. bezrobotnych, czyli o 18,3 tys. (2,2 procent) mniej niż na koniec miesiąca kwitnia. W porównaniu rok do roku liczba bezrobotnych w maju spadła z kolei o 46,6 tys. osób czyli o 5,5 procent.
W maju br. najniższe bezrobocie zanotowano w Wielkopolsce (3 procent).
Z informacji przekazanych przez MRiPS wynika, że w poprzednim miesiącu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 92,9 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. To o 11,7 tys. więcej niż w kwietniu 2023 roku.
Stopa bezrobocia w Polsce i w Czechach w kwietniu br. wyniosła 2,7 procent wobec 6 procent w Unii Europejskiej i 6,5 procent w strefie Euro. Dane te sprawiły, że Polska pozostaje krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w UE.
Zaktualizowano:
Dodano: