Jak wynika z cyklicznej ankiety Narodowego Banku Polskiego "Sytuacja na rynku kredytowym" obejmującej prognozy na I kwartał 2023 roku, banki zapowiadają utrzymanie dotychczasowych kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych oraz tych dla dużych przedsiębiorstw ale jednocześnie zapowiadają zaostrzanie kryteriów w przypadku kredytów konsumpcyjnych i tych dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw
Banki oczekują spadku popytu w przypadku długoterminowych kredytów dla przedsiębiorstw i kredytów konsumpcyjnych i wzrostu w przypadku kredytów krótkoterminowych dla dużych przedsiębiorstw. Przewidują, że w I kwartale 2023 roku wzrosną marża kredytowa oraz marża na kredyty obarczone podwyższonym ryzykiem.
Na spadek popytu na kredyt ze strony przedsiębiorstw wpłynęło przede wszystkim zmniejszenie się zapotrzebowania na finansowanie inwestycji i zaostrzenie warunków udzielania kredytów dla przedsiębiorstw, oraz wzrost finansowania z własnych środków. Dodano, że pozytywnie na popyt oddziaływał natomiast wzrost zapotrzebowania na finansowanie zapasów i kapitału obrotowego.
Spadek popytu w segmencie kredytów konsumpcyjnych wynikał głównie z pogorszenia się sytuacji gospodarstw domowych i zmian w wydatkach.
W opublikowanym raporcie wskazano, że w przypadku pozostałych segmentów rynku kredytowego ankietowane banki spodziewają się stabilizacji popytu.
Ankieta została przeprowadzona na początku stycznia br. wśród 23 banków, których udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi ok. 90 procent.
Jak poinformował NBP celem ankiety było określenie kierunku zmian polityki kredytowej, czyli kryteriów i warunków udzielania kredytów, a także zmian popytu na kredyty w polskim systemie bankowym.
Zaktualizowano:
Dodano: