Autospłata kredytu – co to takiego? Na czym polega?

Opublikowano: 18 Cze 2023 Agnieszka Kłak 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Autospłata czyli automatyczna spłata kredytu to bardzo wygodny sposób na regulację zobowiązania bez zaangażowania klienta. Nie podejmując praktycznie żadnego wysiłku możesz w ten sposób powoli spłacać dług i nie kłopotać się kolejnymi zleceniami przelewów. Jest to kwestia jedynie odpowiednich ustawień w Twoim rachunku bankowym.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • na czym polega autospłata kredytu,
 • czy opłaca się skorzystać z tego rozwiązania,
 • co zrobić, jeśli pojawi się błąd przy automatycznej spłacie kredytu.
autospłata kredytu

Jak działa automatyczna spłata kredytu?

Z automatycznej spłaty kredytu można skorzystać, gdy jest się w posiadaniu kredytu hipotecznego, kredytu gotówkowego, a nawet karty kredytowej. Działa to w ten sposób, że gdy nadchodzi termin płatności raty kredytu, to wówczas bank automatycznie pobiera żądaną kwotę z konta klienta na poczet spłaty zobowiązania.

Autospłatę można uruchomić na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym albo na rachunku specjalnie przypisanym do zobowiązania. Opcja ta jest bardzo wygodna dla kredytobiorcy, który nie musi co miesiąc przypominać sobie o płatnościach. Jest to alternatywa to ręcznie wykonywanych zleceń przelewu.

Autospłata kredytu – kiedy będzie działać?

Automatyczną spłatę kredytu można uruchomić tylko wtedy, jeśli przewidują to zapisy w umowie kredytowej. Po podpisaniu umowy będzie Cię, jako kredytobiorcę obowiązywał ustalony sposób regulowania rat. Niektóre banki pozwolą na autospłatę, inne nigdy nie dopuszczą opcji automatycznej spłaty kredytu – wówczas zobowiązanie będziesz regulować własnoręcznie.

Jak w praktyce wygląda autospłata kredytu?

Gdy uzyskasz kredyt z banku będziesz mieć obowiązek go spłacać według załączonego harmonogramu terminowej spłaty rat. Przy autospłacie w określonych dniach konkretna kwota będzie pobierana z Twojego konta, np. pieniądze na poczet pierwszej raty zostaną pobrane 15 lipca, na poczet drugiej 17 sierpnia, itd. Dobrą wiadomością jest to, że dużo banków pozwoli Ci wybrać najbardziej dogodną dla Ciebie datę.

Jakie banki umożliwiają automatyczną spłatę zadłużenia?

Jak już wspomnieliśmy nie wszystkie banki muszą umożliwiać klientom autospłatę. Na szczęście na polskim rynku nie brakuje kredytodawców, którzy jak najbardziej się na to zgodzą. Pokażemy teraz dostępność tej opcji w wybranych bankach.

Automatyczna spłata kredytu – PKO Bank Polski

Jeżeli jesteś klientem PKO BP, to możesz dokonywać automatycznej spłaty zadłużenia z posiadanego przez siebie konta osobistego. Aby tego dokonać musisz wydać odpowiednią dyspozycję. Opcję wydania dyspozycji możesz wybrać bankowości elektronicznej iPKO albo za pomocą aplikacji mobilnej. Masz także możliwość zrobienia tego przez infolinię albo podczas osobistego stawiennictwa w placówce banku. Gdy to już zrobisz możesz cieszyć się autospłatą w PKO.

Automatyczna spłata kredytu – Bank Millennium

W Banku Millennium również możesz spłacać kredyt w sposób automatyczny. Pieniądze będą pobierane z Twojego konta zgodnie z terminarzem spłaty. Jeśli zdarzyłoby się, że termin spłaty raty przypadnie na dzień ustawowo wolny od pracy, to masz obowiązek zapewnić wystarczające środki na koncie na ostatni dzień roboczy przed tym terminem.

Automatyczna spłata kredytu – ING Bank Śląski

ING Bank Śląski umożliwia swoim klientom autospłatę. Dużym plusem jest fakt, że w tym banku możesz ustawić autospłatę zarówno poprzez bankowość internetową lub aplikację, jak i infolinię czy podczas wizyty w oddziale banku.

Automatyczna spłata kredytu – Alior Bank

Alior Bank również przewiduje opcję automatycznej spłaty zobowiązania. Klienci mogą w bardzo prosty sposób ustawić tę opcję w aplikacji albo bankowości elektronicznej. Wystarczy wybrać zakładkę z odpowiednim kredytem i ustawić możliwość autospłaty. Za każdym razem trzeba pamiętać, aby w dniu spłaty na koncie nie zabrakło pieniędzy.

Plusy i minusy automatycznej spłaty kredytu

Jak wszystko, również autospłata ma swoje mocne i słabe strony. Zobaczmy najpierw jakie są zalety automatycznej spłaty kredytu:

 • rata zawsze będzie spłacana w terminie,
 • wiele banków umożliwia ustawienie autospłaty w bardzo prosty sposób,
 • nie trzeba ręcznie zlecać przelewów,
 • autospłata nie wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Jednakże oprócz tego należy również wymienić następujące wady automatycznej spłaty kredytu:

 • nie można kontrolować pobierania pieniędzy z konta,
 • trzeba założyć konto techniczne specjalnie dla kredytu – jeżeli ban tego wymaga,
 • trzeba założyć nowy rachunek w banku – jeśli bierzesz kredyt w instytucji, której nie jesteś jeszcze klientem,
 • nie można wypłacać pieniędzy z konta technicznego.

Pamiętaj o tym, że przy autospłacie bank pobierze kwotę potrzebną na spłatę raty niezależnie od tego, ile pieniędzy jest na koncie. Czyli, przykładowo jeśli rata wynosi 2500 zł, a Twoje zgromadzone środki wynoszą 2600 zł, to po autospłacie zostanie Ci 100 zł na rachunku bankowym.

Automatyczna spłata karty kredytowej

A jak to wygląda w przypadku karty kredytowej? Użytkując ten produkt dokonujesz transakcji do kwoty przyznanej w ramach limitu. Potem w okresie bezodsetkowym należy uregulować to, co w ramach limity zostało wykorzystane. Wówczas w ramach automatycznej spłaty, część pieniędzy, które masz na swoim koncie bankowym zostanie przeznaczona na regulację zadłużenia na karcie kredytowej.

Brak autospłaty z powodu braków środków na koncie

Co w sytuacji gdy nadejdzie termin spłaty raty, a na naszym koncie nie będzie wystarczających środków? Wówczas bank powinien spróbować pobrać środki następnego dnia. Jeśli również wtedy nie będzie wystarczającej kwoty, ponowna próba nastąpi kolejnego dnia. Umowa kredytowa powinna określić liczbę takich prób. Jeżeli do ostatniej próby nie zapewnimy kwoty na pokrycie raty, to wówczas, aby wyjaśnić tę sytuację najprawdopodobniej skontaktuje się z nami pracownik banku. Opóźnienia w spłacie mogą spowodować doliczenie dodatkowych odsetek.

Co, jeśli autospłata zawiedzie?

Co zrobić, jeśli bank nie pobrał raty kredytu, pomimo że autospłata była uruchomiona? Za każdym razem kiedy zauważysz, że pieniądze nie zostały pobrane z konta, zadzwoń do banku w celu wyjaśnienia tej sprawy. Zazwyczaj jest to jedna z dwóch przyczyn. Albo wystąpiła jakaś usterka z winy banku albo klient źle ustawił dyspozycję autospłaty. Warto jak najszybciej rozwiać wszelkie wątpliwości, bo opóźnienia w spłacie mogą generować dodatkowe odsetki.

Dodano: 18.06.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top