Banki a koronawirus (AKTUALIZACJA)

Opublikowano: 17 Marzec 2020 Agnieszka Kłak 5 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa niewątpliwie w sposób istotny wpłynie na nasze funkcjonowanie w perspektywie najbliższych tygodni, jak i miesięcy. Dotknie ona zarówno na nasze życie prywatne, zawodowe, jak i całą gospodarkę. Ludzie kolejno zaprzeczają całej sytuacji, bagatelizują ją lub wręcz przeciwnie wpadają w skrajności, obwiniają innych. Jak w tym trudnym czasie podejść do tematu finansów i bankowości? Jak w obliczu medialnych doniesień zachować racjonalne zachowania finansowe?

bankowość w czasach zarazy

Ciągłość działania zapewniona

W stanie zagrożenia epidemiologicznego ważną informacją jest to, że zdecydowana większość instytucji finansowych ma zapewnione funkcjonowanie procesów obsługi. Stosowane rozwiązania oparte o sieć internetową pozwalają dużej części pracowników wykonywać swoje obowiązki z dowolnego miejsca, również z domowego zacisza. Popularny home office w tej sytuacji sprawdza się doskonale. Pracownicy instytucji finansowych obsługujący zapytania, analitycy wydający decyzję kredytowe dla naszych wniosków są stale dostępni i pracują bez opóźnień. Cześć produktów wymagających obsługi w oddziale banku również nadal funkcjonuje – odsetek zamkniętych oddziałów to tylko kilka procent w skali kraju.

Działajmy online

Obecna rzeczywistość jest dla nas wyzywaniem. Znaczącym sposobem na ułatwienie funkcjonowania w świecie finansów jest zaprzyjaźnienie się z nowoczesnymi technologiami. Choć, czy mówiąc o bankowości online mówimy o nowoczesności czy też o standardowym rozwiązaniu dla większości z nas? Faktem jest, że w sytuacji ograniczenia naszej mobilności, a zarazem konieczności tzw. „normalnego życia” rozwiązania online są najlepszą odpowiedzią (przykładem są popularne pożyczki online czy kredyt gotówkowy bez wychodzenia z domu). Banki zachęcają do korzystania z aplikacji mobilnych, ograniczenia wizyt w oddziale tylko do niezbędnych czynności. Na przestrzeni ostatnich miesięcy ilość rozwiązań w możliwości pozyskania finansowania, głownie z instytucji pozabankowych rośnie. Taki rozwiązaniem jest również platforma wnioskomat.com, gdzie dla kilku  instytucji finansowych zapewniamy proces w całości realizowany online: od złożenia wniosku, przez poznanie oferty oraz finalnie wypłatę środków na rachunek Klienta.

Polityka banków centralnych 

Banki centralne dysponują szeregiem narzędzi wpływających na kreację polityki pieniężnej w kraju. Jednym z kluczowych zdań przed jakim stoją jest zapewnienie stabilnej wartości waluty, a także wypracowanie rozwiązań, które pozwolą na utrzymanie akcji kredytowej bez dramatycznych spadków. Jednym z najczęściej podnoszonych argumentów w zakresie wykorzystania narzędzi banków centralnych jest planowana obniżka stóp procentowych. Coraz częściej pojawiają się również głosy, że obniżka stóp procentowych powinna być jednym z elementów całego pakietu pomocowego dla sektora bankowego w sytuacji zagrożenia recesją. Jakie kompleksowe rozwiązania zostaną wdrożone? O tym zapewne przekonamy się w perspektywie najbliższych dni i tygodni.

AKTUALIZACJA: Na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, które odbyło się w dniu 17.03.2020 podjęto decyzję o obniżce stóp procentowych. Podstawowa stopa procentowa uległa zmianie z 1,5 % do 1%. W ten sposób obecne stopy procentowe są najnizsze w historii.

pandemia

Banki a koronawirus, czyli jaki będzie realny wpływ pandemii na banki?

W tym temacie możemy mnożyć scenariusze. Mniej lub bardziej kasandryczne. Co jeśli konieczność kwarantanny przedłuży się lub co gorsza stanie się jeszcze bardziej restrykcyjna? Ludzie pozostający bez pracy, topniejące oszczędności, trudności w spłacie kredytów. Przedsiębiorcy bez zleceń i z utraconą płynnością finansową? Każdy z nas jest w mniej lub bardziej rozbudowanej relacji z bankiem. Jedni z nas mają w banku swoje oszczędności, drudzy kredyty. Innych z bankiem nie łączy nic poza posiadaniem konta na które wpływa pensja, a kolejni posiadają każdy odpowiadający im potrzebom produkt finansowy. Strumień wpływających środków do banku w sytuacji ograniczenia działalności klientów znacząco się zmniejszy, przy stałym poziomie kosztów działalności tych instytucji. Warto pamiętać, że instytucje finansowane podlegają wielu regulacjom prawnym zapewniających ich bezpieczeństwo oraz posiadają znaczące rezerwy, regulowane szeregiem przepisów tak, aby zapewnić ochronę środków swoich klientów jak i stabilność instytucji. 

Tagi: kredyt gotówkowybanki w polscekoronawirus

Zaktualizowano: 09.09.2021

Dodano: 17.03.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Jak działa karta kredytowa?

Jak działa karta kredytowa?

21 Marzec 2023Autor: Agnieszka Kłak

Rodzajów kredytów jest kilka. Jednym z rodzajów kredytów jest karta kredytowa. Jeszcze do niedawna produkt zarezerwowany przez banki, zaczyna się coraz częściej pojawiać w ofertach firm pozabankowych. Kartą kredytową możemy finansować różne, nawet niespodziewane zakupy. Chyba każdy wie jak karta kre(...)

Czytaj więcej
Czy poprzez wnioskomat.com możesz dostać najlepszy kredyt bankowy?

Czy poprzez wnioskomat.com możesz dostać najlepszy kredyt bankowy?

19 Cze 2019Autor: Krzysztof Rzepka

Sytuacje, w których zaczynamy poszukiwać finansowania, możemy podzielić na trzy główne kategorie, które determinują to, po jaki produkt sięgniemy. Pierwsza z nich wynika z chęci zaspokojenia jakiejś materialnej potrzeby - szukamy pieniędzy n

Czytaj więcej
Ile punktów w BIK, aby dostać kredyt? Wszystko o ocenie punktowej BIK

Ile punktów w BIK, aby dostać kredyt? Wszystko o ocenie punktowej BIK

05 Cze 2019Autor: Agata Dymara

Wielu klientów ubiegających się o pożyczkę nieraz słyszy pewnie o weryfikacji w bazie BIK. Tak samo wielu z powodu wpisów w bazie BIK otrzymują decyzję negatywną dla wniosku o kredyt lub pożyczkę. Dodatkowo, aż 25 milionów Polek i Polaków posiada swoją historię w BIK, a mimo to wielu z nas w dalszym(...)

Czytaj więcej
Top