Klienci posiadający konta w bankach oczekują, że ich pieniądze zawsze będą bezpieczne i że będą mogli sięgnąć po środki w dowolnym czasie, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Niestety, na rynku finansowym jest tak, że każda instytucja - w tym banki i Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe - może popaść w kłopoty finansowe. Jeżeli nie poradzi sobie z tym problemami, wówczas może grozić jej upadłość, a co za tym idzie nie będzie wypłacalna wobec swoich klientów. Na szczęście, na posterunku czuwa Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który poprzez realizację swoich zadań chroni pieniądze klientów.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
BFG to instytucja , która gwarantuje depozyty banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo -kredytowych. Realizuje także działalność pomocową w stosunku do instytucji bankowych zagrożonych upadłością. Jest to instytucja, która gwarantuje zwrot depozytów zgromadzonych w bankach krajowych w przypadku ogłoszenia ich upadłości.
BFG powstał on na mocy ustawy z dnia 14 grudnia 1994 roku, a swoją działalność rozpoczął w pierwszej połowie 1995 r. (Ustawa z dnia 14 grudnia 1994 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1866 z późn. zm.). Natomiast aktualnie w mocy są przepisy Ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji (Dz. U. z 2019 r. poz. 795 i 730), obowiązującej od 9 października 2016 r.
Celem działalności BFG jest utrzymanie stabilności krajowego systemu finansowego. Odbywa się to szczególnie przez zapewnienie funkcjonowania obowiązkowego systemu gwarantowania, wykorzystania pomocy i wsparcia oraz monitorowanie sytuacji ekonomiczno-finansowej. Kontrolowanie systemu zarządzania kasy korzystającej z pomocy finansowej oraz podmiotu, któremu Fundusz udzielił wsparcia. W ramach realizacji tego celu, Fundusz współpracuje z innymi podmiotami działającymi na rzecz stabilności krajowego systemu finansowego .
BFG działa poprzez organy: Radę Funduszu i Zarząd Funduszu.
Rada Funduszu składa się z sześciu członków powoływanych na 3-letnią kadencję.
Najważniejszymi zadaniami Rady jest: wydawanie uchwał, wykonywanie nadzoru nad działalnością Zarządu Funduszu, uchwalanie planu działalności i planu finansowego Funduszu, zatwierdzanie opracowanego przez Zarząd Funduszu rocznego sprawozdania finansowego Funduszu .
W skład Zarządu Funduszu wchodzi od trzech do pięciu członków (w tym Prezes Zarządu i jego Zastępca) powoływanych na 3-letnią kadencję. Członkowie Zarządu Funduszu są powoływani przez Radę Funduszu.
Bankowy Fundusz Gwarancyjny jest odpowiedzialny za zarządzanie systemem gwarantowania depozytów. Wyodrębnia się dwa modele, które gwarantowania depozytów.:
W Polsce przyjęto szeroki model systemu gwarantowania depozytów, tzn. obok działalności gwarancyjnej Bankowy Fundusz Gwarancyjny prowadzi także m.in. działalność pomocową .
W przypadku banków są to depozyty należące do:
W przypadku SKOK-ów, depozyty należące do:
W przypadku upadłości banku BFG wypłaca środki znajdujące się na rachunkach bankowych (złotowych i walutowych) wraz z odsetkami naliczonymi do dnia ogłoszenia upadłości banku. Jest to kwota do równowartości 100 000 euro. Jeżeli osoba która uprawniona jest do zwrotu ma kilka depozytów w danym banku czy w SKOK-u, to wszystkie depozyty są sumowane. 100 000 euro to maksymalna kwota jaką Bankowy Fundusz Gwarancyjny zwraca. W każdym roku kwota ta może jednak ulegać zmianie. Środki gwarantowane zawsze wypłacane są w złotówkach. Do wyliczenia kwoty wypłaty środków z Bankowego Funduszu Gwarantowanego zawsze przyjmowany jest średni kurs EUR zgodny z tabelą kursową NBP, która obowiązuje na dzień ogłoszenia przez bank upadłości .
Jeżeli klient posiada kredyty w tym samym banku gdzie lokaty, to podczas wyliczania środków gwarantowanych kwotę do wypłaty pomniejsza o wartość zobowiązania kredytowego.
Bank lub SKOK, który ogłasza upadłość sporządza listę Klientów uprawnionych do odbioru środków gwarantowanych. Następnie BFG podaje do publicznej wiadomości termin i miejsce wypłat. Po okazaniu dokumentu tożsamości we wskazanym podmiocie, pieniądze można wypłacić w gotówce lub zlecić przelew na rachunek.
Bankowy Fundusz Gwarancyjny:
Oprócz tego do zadań Funduszu należy kompleksowe przygotowywanie planów przymusowej restrukturyzacji instytucji finansowych oraz przeprowadzanie tychże restrukturyzacji. Działając w Polsce BFG zapewnia bezpieczeństwo na rynku finansowym.
Poznaliśmy już teorię na temat funkcjonowania Funduszu. Jednakże, czy rzeczywiście chronił oszczędności klientów? Czy kiedykolwiek jakiś deponent otrzymał zwrot swoich pieniędzy po upadku instytucji? W historii mieliśmy przypadki, gdzie bankom groziła upadłość, a BFG przeprowadzał przymusową restrukturyzację. Tak było w przypadku Idea Banku w 2021 roku. Wówczas instytucja została przejęta przez Bank Pekao S.A. Jednakże wówczas depozyty klientów zostały w całości przeniesione do Pekao. W związku z tym nie była konieczna dodatkowa ochrona ze strony Funduszu w postaci wypłat.
Z inną rzeczywistością zapoznamy się analizując sytuację SKOK-ów. Te, niestety znacznie częściej stają przed widmem bankructwa niż banki. Już nieraz zdarzyło się tak, że Fundusz musiał interweniować poprzez wszczęcie procesu upadłościowego instytucji. Wówczas każdy klient, który posiadał konto w upadłym SKOK-u przekonał się, że jego depozyt jest bezpieczny. W sumie BFG wypłacił klientom 4 mld złotych.
Dodano:
Niezaprzeczalnym fundamentem funkcjonowania banków i instytucji finasujących jest udzielanie klientom kredytów. Naturalnym jest, że zawsze w takiej sytuacji wystąpi ryzyko kredytowe. Dzieje się tak dlatego, że nawet jeśli klient sprawia wrażenie wiarygodnego to i tak nie można przewidzieć wszystkieg(...)
Czytaj więcej