Brak historii kredytowej. Co zrobić, by uzyskać kredyt gotówkowy?

Opublikowano: 22 Paź 2023 Agnieszka Kłak 9 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytu Gotówkowego

Kredyty bankowe są coraz bardziej powszechną formą pozyskania dodatkowych środków pieniężnych przez gospodarstwa domowe. Jedni z nas korzystają z nich regularnie, a inni stronią od jakichkolwiek form finansowania z banków czy instytucji pozabankowych. Sytuacje życiowe są jednak nieprzewidywalne i może się okazać, że osoby, które uważają się za całkowitych przeciwników zadłużania się nagle muszą skorzystać z takiej formy pomocy. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest historia kredytowa,
  • czy historia kredytowa jest zawsze ważna w ubieganiu się o kredyt,
  • jak można zbudować dobrą historię kredytową.
brak zdolności kredytowej

Historia kredytowa jako ważna część procesu kredytowego

Uzyskanie kredytu gotówkowego, najlepiej w opcji „najtańszy kredyt gotówkowy” poprzedzone jest kilkoma istotnymi krokami w całym procesie. W każdym z nich istotna jest nasza historia kredytowa. Całość naszej oceny jako kredytobiorcy, czyli m.in. nasza zdolność kredytowa, pozwoli na uzyskanie interesującego nas finansowania. Tani kredyt gotówkowy to cel wielu klientów. Jest to jak najbardziej możliwe, kluczowa jest nasza historia kredytowa. Dobrze zbudowana historia kredytowa to również szansa na uzyskanie kredytu gotówkowego bez zaświadczeń.

Dlaczego banki tak bardzo zwracają uwagę na historię kredytową klientów?

Działalność wszelkiego rodzaju instytucji finansowych, a w szczególności banków jest obarczona olbrzymim ryzykiem finansowym. Przepływy pieniężne, operacje, działalność kredytowa wydają się na tyle skomplikowane i ryzykowne, że są wydawane wszelkiego rodzaju regulacje w celu wyeliminowania ów ryzyka. Jedną z nich jest rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego dotycząca dobrych praktyk w zakresie zarządzania ryzykiem detalicznych ekspozycji kredytowych (tzw. Rekomendacja T).

Znajdujemy w niej zapis, że banki powinny podejmować decyzje kredytowe na podstawie:

  1. oceny zdolności kredytowej przy wykorzystaniu modeli scoringowych,
  2. dokumentów dochodowych,
  3. analizy historii kredytowej klienta dokonywanej z uwzględnieniem informacji pochodzących z własnych i zewnętrznych baz danych.

Skupmy się na punkcie trzecim: historia kredytowa. W Polsce główną instytucją upoważnioną na mocy ustawy do gromadzenia, przetwarzania i udostępniania informacji w zakresie m.in. poziomu oraz historii spłat zobowiązań kredytowych klientów detalicznych jest Biuro Informacji Kredytowej, w skrócie BIK. Banki mogą wykorzystać te informacje z BIK-u podczas sporządzania analizy wiarygodności kredytowej klienta.

Jakie informację są przetwarzane w BIK i na co banki zwracają szczególną uwagę?

Raport BIK zawiera szczegółową historię zobowiązań kredytów bankowych oraz pozabankowych. Bank może sprawdzić czy są one regulowane terminowo, jaka jest ich wysokość, kiedy zostały zaciągnięte, ile pozostało do spłaty,  czy Klient ma skłonności do częstego zadłużania się. Ponadto w raporcie BIK znajdujemy tzw. scoring czyli ocenę punktową BIK. Sprawdzenie BIK może relatywnie korzystnie wpłynąć na pozytywną decyzję kredytową banku, ale z drugiej strony zawarte negatywne dane mogą niestety doprowadzić do zamknięcia sobie drogi do otrzymania kredytu gotówkowego.

W przypadku całkowitego braku wpisów w BIK banki podchodzą do takich Klientów bardzo ostrożnie. Nie mają wtedy pewności czy potencjalny kredytobiorca będzie rzetelnym klientem, zdolnym do terminowej obsługi rat.  Tak więc można zaryzykować stwierdzenie, że to właśnie w  interesie Klienta jest to, aby banki wiedziały po sprawdzeniu historii kredytowania w BIK-u, że jest rzetelnym klientem i spłaca terminowo zaciągane zobowiązania.

Jak banki oceniają Klienta w przypadku całkowitego braku historii w BIK?

Posiadanie dobrej historii kredytowania w BIK-u zdecydowanie ułatwia uzyskanie pożyczki. Nie jest jednak powiedziane, że w przypadku tzw. "czystego BIKU", bez żadnej historii nie otrzymamy finansowania i spotkamy się decyzją odmowna. Trzeba jednak liczyć się z tym, że taki kredyt będzie opiewał na mniejszą kwotę, a koszt jego pozyskania może być droższy. Przedstawiając dokumenty dochodowe, mając stabilne źródła dochodu nasza zdolność kredytowa powinna być wystarczająca, aby dostać kredyt – nawet gdy jest to nasze pierwsze zobowiązanie finansowe.

Brak historii kredytowej - jakich klientów to dotyczy?

Klienci, którzy nie posiadają żadnej historii kredytowej, to najczęściej osoby bardzo młode, które dopiero co wchodzą na rynek pracy. Takie osoby jeszcze nie potrzebowały w swoim życiu zaciągać pożyczkę albo kredyt, stąd też nie ma o nich żadnych wpisów w bazach dłużników. Jakkolwiek, nie zawsze tak musi być. W BIK-u znajdą się bowiem informacje o innych niespłaconych długach. Jeśli więc dopiero zaczynasz pracę, ale samodzielnie opłacasz rachunki i się spóźnisz z płatnościami, to mogą na Twój temat widnieć negatywne informacje. Wtedy będziesz mieć jeszcze trudniej, bo historia kredytowa wprawdzie się pojawi, ale będzie ona bardzo negatywna. 

Jak możesz zbudować skutecznie dobrą historię kredytową?

Jeśli ktoś myśli o długoterminowym, większym kredycie np. hipotecznym warto pomyśleć wcześniej, aby w sposób świadomy zbudować dobrą i celową historię w BIK. Poniżej kilka wskazówek jak tego dokonać:

Gdzie starać się o kredyt gotówkowy już po zbudowaniu historii?

Gdy już uda Ci się zaciągnąć jakąś pożyczkę i ją spłacić w terminie, to wówczas Twoja historia kredytowa na pewno będzie pozytywna. Wówczas możesz zwrócić się do banku o kredyt gotówkowy. Ale gdzie znaleźć najlepszy? Otóż najkorzystniejsze kredyty gotówkowe znajdziesz dzięki naszej darmowej porównywarce: Ranking kredytów gotówkowych. Zobaczysz, która oferta najbardziej się opłaca i porównasz ze sobą poszczególne parametry. Jeśli któraś z ofert Ci się spodoba, to możesz od razu wnioskować na stronie wnioskomat.com.

Tagi: historia kredytowa

Dodano: 30.09.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top