Co dalej z kredytami zaciągniętymi w Getin Noble Bank?

Opublikowano: 10 Lis 2022 Dagmara Konik 9 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Koniec Getin Banku został przypieczętowany decyzją BFG. Ale przecież wciąż jest wielu klientów, którzy mają tam swoje rachunki bankowe i zgromadzone oszczędności. Z kolei kredytobiorcy niepokoją się o swoje zobowiązania. Czy klienci banku przeżyją dramat w postaci utraty swoich pieniędzy, bądź czekają ich zmiany w warunkach spłaty kredytu? Na te oraz inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • dlaczego Getin Bank przestanie istnieć i jakie są tego kulisy,
 • czym skutkuje przymusowa restrukturyzacja banku,
 • co stanie się z Twoim kredytem złotówkowym,
 • co stanie się z Twoim kredytem walutowym,
 • czy Twoje pieniądze w Getin Banku będą bezpieczne.
Co dalej z kredytami zaciągniętymi w Getin Noble Bank?

Co się stało z finansami Getin Noble Banku?

Jeszcze kilkanaście lat temu Getin Bank był wytrawnym graczem na polskim rynku finansowym. Dzięki bogatej ofercie, rozpoznawalnej marce oraz zaufaniu, jakie wzbudził wśród klientów, bank ten cieszył się sporą popularnością. Można było spokojnie mówić o dobrej kondycji finansowej Getin Banku. Sytuacja zaczęła się diametralnie zmieniać w 2016 roku. To właśnie od tego momentu można mówić o stopniowym upadku banku.

Co się właściwie stało? Według analiz przeprowadzonych w 2016 roku Getin Noble Bank odnotował stratę finansową. W późniejszych latach było coraz gorzej. W niemałej części do tak znacznego pogorszenia finansów banku przyczyniło się to, że sądy otrzymały do rozpatrzenia blisko 10 000 spraw przeciwko Getin Bankowi. Sprawy te dotyczyły umorzenia umów kredytów i w dużej mierze przypadków sądy orzekały na korzyść klientów.

Najbardziej dramatyczne wnioski wyciągnięto w kwietniu 2022 roku. Wtedy stało się jasne, że Getin Noble Banku nie stać na to, aby pokryć depozyty klientów. Wobec tego Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) wziął sprawy w swoje ręce i parę miesięcy później podjął decyzję, która przeraziła wielu klientów Getin Banku.

Jaką decyzję podjął wobec Getin Banku Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

29 września 2022 roku BFG zdecydował o przymusowej restrukturyzacji Getin Banku. Klienci, dowiedziawszy się o tym mogli być bardzo zaniepokojeni. Ale czy słusznie? Z jednej strony jest zrozumiałe, że gdy słyszymy o tym, że nasz bank za chwilę może ogłosić upadłość, ogarnia nas panika. Z drugiej jednak strony kroki, które podjął BFG mają na celu właśnie ochronę finansów klientów Getin Banku.

W praktyce wygląda to tak, że działalność Getin Noble Banku zostanie przejęta przez bank pomostowy. Kiedy zakończy się rebranding Getin Noble Banku nowa instytucja będzie się nazywała Velo Bank. Bank pomostowy przejmie działalność dwóch marek istniejących w ramach Getin Banku:

 • Getin Bank – kieruje on oferty do detalicznego klienta,
 • Noble Bank – prowadzi działalność w ramach private banking.

Właścicielami Velo Banku będą BFG oraz SOBK. Ten ostatni skrót oznacza: System Ochrony Banków Komercyjnych. W jego ramach działa 8 największych komercyjnych banków w Polsce.

Jak klienci będą obsługiwani w nowym banku?

Jeżeli chodzi o obsługę, to klienci Getin Banku nie mają się czego obawiać. Zarówno aktualnie, jak już też po rebrandingu, kiedy to powstanie Velo Bank sposób obsługi pozostanie niezmieniony, tj.:

 • posiadacze depozytów będą mieli pełny dostęp do swoich środków finansowych – dotyczy to wszystkich kont, rachunków czy lokat,
 • konta bankowe zachowają swoje dotychczasowe numery,
 • oddziały banku będą dalej pracowały w tych samych siedzibach co dotychczas – jednakże będziesz musiał zwrócić uwagę na szyld z powodu zmiany nazwy banku,
 • zarówno bankomaty jak i karty płatnicze będą dalej działały,
 • nie zmieni się sposób funkcjonowania bankowości elektronicznej oraz aplikacji mobilnej – posiadacze kont zachowają swoje dotychczasowe loginy, nie zmienią się też hasła.

Warto też wspomnieć o tym, że klienci nie będą musieli podejmować kroków formalnych w trakcie restrukturyzacji banku.

Mam kredyt w Getin Banku. Czego się mogę spodziewać?

Fakt restrukturyzacji Getin Banku zaniepokoił też w dużej mierze kredytobiorców. Co stanie się z ich zobowiązaniami? Omówimy sobie teraz każdy rodzaj kredytu, który funkcjonował w ofercie Getin Banku i przekonamy się, co to w praktyce będzie oznaczało dla klienta.

Kredyty gotówkowe złotówkowe

Jeżeli spłacasz obecnie kredyt gotówkowy, który zaciągałeś w złotówkach, to nie masz żadnych obaw do niepokoju. Zostanie on przeniesiony do Velo Banku i będziesz go musiał spłacać na dotychczasowych zasadach. W praktyce oznacza to, że harmonogram spłat nie ulegnie zmianie. Sama restrukturyzacja Getin Banku nie będzie miała także wpływu na wysokość rat.

Kredyty hipoteczne złotówkowe

Według decyzji BFG Velo Bank przejmie wszystkie kredyty zaciągnięte w polskiej walucie, więc jeśli masz w Getin Banku kredyt hipoteczny w złotówkach, to będzie to sytuacja analogiczna co przy omówionym powyżej kredycie gotówkowym. Będziesz spłacać swoje zobowiązanie tak jak dotychczas. Dodamy tylko, że w przypadku wszystkich zobowiązań złotówkowych klient najprawdopodobniej nie będzie musiał podpisywać aneksu do umowy kredytowej.

Kredyty walutowe

Sytuacja ma się inaczej dla grupy produktów finansowych Getin Banku jaką są kredyty walutowe, w tym kredyty frankowe. Nie będą one bowiem przenoszone do Velo Banku, lecz zostaną w Getin Noble Banku. Dla frankowiczów oznacza to, że nie będą oni mogli wszczynać postępowań sądowych przeciw Getin Bankowi – nie jest to możliwe w trakcie trwania restrukturyzacji instytucji – a ponadto, BFG rozważa podjęcie działań, które mają na celu zawieszenie tych spraw sądowych, które obecnie są w toku.

Mam w Getin Banku kredyt we frankach. Co mogę zrobić?

Na początku wspominaliśmy o licznej grupie frankowiczów, którzy wytoczyli sprawy sądowe przeciw Getin Bankowi. Klienci wygrywają je głównie z tego powodu, że przeważnie sądy dopatrzyły się klauzul abuzywnych widniejących w umowach kredytowych, zawartych przez klientów Getin Banku od 2005 do 2008 roku. To powodowało, że bank musiał zwrócić klientom nadpłacony kapitał.

Tymczasem działa BFG mogą spowodować to, że nawet jeśli sądy będą wydawały wyroki pomyślne dla klientów w sprawach kredytów frankowych, to może się okazać, że kredytobiorca nie będzie mógł odzyskać od Getin Noble Banku środków finansowych. Co robić w tej sytuacji? Jako, że jest to sprawa bardzo zawiła z prawniczego punktu widzenia, rozsądnym rozwiązaniem jest zaciągnięcie porady w kancelarii adwokackiej albo u radcy prawnego. Najlepiej wybrać takiego prawnika, który specjalizuje się w problematyce kredytów frankowych, gdyż przy aktualnej sytuacji z Getin Bankiem konieczna będzie pomoc eksperta.

Tagi: bankowy fundusz gwarancyjnygetin bankkredyt hipotecznywakacje kredytowe

Zaktualizowano: 10.11.2022

Dodano: 04.11.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top