Co to jest Google Pay?

Opublikowano: 17 Lut 2022 Sylwia Chrószcz 7 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Płatność bezgotówkowa już od wielu lat nie jest niczym nadzwyczajnym i nowym. Można powiedzieć, że stanowi współczesny standard dokonywania transakcji. Niesamowite jest jednak to, jak płatność bezgotówkowa rozwija się wraz z postępem technologicznym. To już nie jest tylko dokonywanie przelewów na krajowe i zagraniczne konta bankowe. To nie jedynie płatność zbliżeniowa kartą za zakupy. To również możliwość płacenia telefonem, a nawet zegarkiem. Mowa tu oczywiście o coraz bardziej popularnej usłudze, jaką jest Google Pay.

Z tego artykułu dowiesz się:

Google Pay co to

Google Pay - co to jest?

Google Pay jest to usługa nowoczesnej płatności bezgotówkowej. Staje się ona coraz bardziej popularna. Na początku dostęp do niej mieli tylko klienci Alior Banku, BZ WBK (obecnie przyłączony do Santander Bank Polska) i T-mobile Usługi Bankowe. W Polsce Google Pay miało swoje początki w 2016 roku. Z biegiem lat coraz więcej banków decydowało się na zaadaptowanie tej usługi na potrzeby swoich klientów. Na samym początku usługa nazywała się inaczej: Android Pay. Współczesna nazwa została wprowadzona w 2018 roku.

Obecnie w Polsce większość banków komercyjnych oferuje swoim klientom usługę Google Pay. Jest ona także obecna w bankach spółdzielczych. Jest kompatybilna z kartami płatniczymi. Dzięki systemowi Wear OS można płacić w sposób nie tylko bardzo wygodny, ale też efektowny. System Wear OS umożliwia bowiem dokonywanie płatności smartfonem lub zegarkiem, o ile w danym punkcie sprzedażowym znajduje się terminal płatniczy. Poprzez system Wear OS możliwe jest również korzystanie z portalu Przelewy24.

Jak zacząć korzystać z Google Pay?

Jeżeli ktoś chce zacząć korzystać z Google Pay może to zrobić w paru, bardzo prostych krokach:

 • pobranie aplikacji na telefon ze strony pay.google.com, 
 • zalogowanie się przez swoje konto Google oraz dodanie formy płatności, 
 • jeżeli telefon ma moduł NFC, można nim płacić w sklepach stacjonarnych. 

Po zainstalowaniu aplikacji można zacząć korzystać z Google Pay. Płatność telefonem odbywa się w bardzo wygodny dla użytkownika sposób. Wystarczy po prostu przyłożyć telefon do terminala. Jest to szybsze niż płatność bezpośrednio kartą, kiedy to najpierw trzeba wyjąć portfel, później kartę z portfela, zapłacić po czym schować kartę oraz portfel. Zamiast telefonem można również płacić smartwatchem, o ile zechcemy, aby nasza aplikacja Google Pay obsługiwała również to urządzenie.

Smartwatch, obsługiwany przez aplikację Google Pay przed dokonaniem płatności przez klienta, powinien mieć na swojej tarczy widoczne logo Google Pay. Jest to dowód na to, że aplikacja jest aktywna w ramach smartwatcha. Wtedy, podobnie jak telefonem wystarczy przybliżyć zegarek do terminala. Dodatkową pomocą jest tu komunikat, wyświetlający się na ekranie. Powodzenie transakcji sygnalizowane jest pojawieniem się odpowiedniej animacji.

Google Pay a karty płatnicze 

Jeżeli klient chce skorzystać z Google Pay, musi pamiętać, że karta płatnicza, obsługiwana przez aplikację musi spełniać dwa warunki:

 • po pierwsze bank klienta musiał wydać tę kartę i musi ona należeć do rodzajów kart obsługiwanych przez Google Pay;
 • po drugie karta musi obsługiwać płatności zbliżeniowe.

Ponadto, jeżeli chodzi o karty płatnicze w ramach Google Pay to klient powinien zawsze pamiętać, że:

 • można dodawać różne karty płatnicze – np. zarówno debetową jak i kredytową;
 • można dodawać karty płatnicze wydawane przez różne banki – oczywiście, jeśli karty spełniają wspomniane już dwa warunki jednocześnie;
 • Google Pay nie przewiduje limitu krat płatniczych, które można dodać do aplikacji;
 • Google Pay obsługuje karty płatnicze Visa oraz MasterCard;
 • Google Pay obsługuje również karty lojalnościowe oraz podarunkowe.

Google Pay a bezpieczeństwo 

Jak przy każdym temacie dotyczącym płatności bezgotówkowej pojawia się kwestia bezpieczeństwa. Google Pay kładzie szczególny nacisk na ten aspekt. Aplikacja przewiduje tokenizację transakcji, co odbywa się następująco:

 • klient dodaje kartę płatniczą do aplikacji;
 • Google Pay wysyła do banku klienta żądanie tokenizacji karty;
 • bank klienta generuje token;
 • Google Pay generuje szyfr dla danych, które znajdują się na tokenizowanej karcie.

W ten sposób klient uzyskuje token płatniczy. Jest to nic innego jak przeniesiony do tej formy ciąg cyfr, który znajduje się na karcie płatniczej. Dzięki temu transakcje nie odbywają się z bezpośrednim wykorzystaniem numeru karty płatniczej. Dzieje się to w taki sposób:

 • klient zbliża telefon albo zegarek do terminala, celem dokonania płatności;
 • Google Pay przekazuje do sieci karty płatniczej token oraz kryptogram – coś w rodzaju jednorazowego hasła;
 • sieć karty płatniczej weryfikuje kryptogram oraz odszyfrowuje token;
 • na podstawie tokenu sieć odnajduje rzeczywisty numer karty płatniczej;
 • następuje autoryzacja transakcji.

Innym aspektem bezpieczeństwa jest blokada ekranu. W tym aspekcie należy powiedzieć, że:

 • Google Pay to aplikacja, która działa przy zablokowanym ekranie;
 • w przypadku smartfonów Google Pay rozpoznaje blokadę ekranu w formie PIN-u, weryfikacji odcisku palca, wzoru albo hasła;
 • w przypadku smartwatchów GooglePay rozpoznaje blokadę ekranu w formie PIN-u lub wzoru.

Czy warto korzystać z Google Pay?

Google Pay na pewno jest obecnie jednym z najnowocześniejszych rozwiązań w kontekście płatności bezgotówkowych. Jej innowacyjność sprawia, że chętnie korzystają z niej osoby młode, natomiast prostota obsługi sprawia, że bez problemu poradzą sobie osoby starsze. Poza ściągnięciem, instalacją i dziecinnie prostą konfiguracją, nie trzeba robić praktycznie nic, aby móc korzystać z Google Pay.

Oczywiście warunkiem koniecznym jest tutaj posiadanie smartfona lub smartwatcha, przy czym urządzenie to musi posiadać system Android oraz moduł NFC. Jest to forma płatności znacznie szybsza niż w przypadku płatności gotówkowej czy przy użyciu karty płatniczej. Warto dodać, że Google Pay pozwala także na płatność w sklepach internetowych za pomocą przeglądarki Chrome.

Tagi: karta płatniczagoogle pay

Dodano: 17.02.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top