W dzisiejszym artykule skupimy się na pojęciu „spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu”, co ono oznacza? To pojęcie pojawia się czasami w kontekście wniosku kredytowego w pytaniu o status własności mieszkania. Spółdzielcze prawo własności to też pytanie o możliwość finansowania tego typu nieruchomości kredytem hipotecznym.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Spółdzielcze prawo własnościowe jest to pewien rodzaj ograniczonego prawa rzeczowego. Tłumacząc to najprościej, jest to taki rodzaj prawa, gdzie prawo własności, które przysługuje właścicielowi nie jest pełne. W tym przypadku wyróżniamy właściciela i użytkownika lokalu, przy czym właścicielem jest spółdzielnia mieszkaniowa, a użytkownikiem osoba posiadająca spółdzielcze prawo własności.
Właściciel, czyli spółdzielnia mieszkaniowa ma prawo własnościowe do nieruchomości albo jest użytkownikiem wieczystym budynku oraz gruntu, na którym budynek stoi. Zgodnie z artykułem 1 ustęp 3 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, spółdzielnia ma możliwość prowadzenia księgi wieczystej dla danego lokalu. Można to na przykład wykorzystać w przypadku konieczności zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Ponadto właściciel wydaje zgodę lub odmawia wydania zgody na przekształcenie lokalu mieszkalnego na lokal użytkowy, na przykład sklep z wędkami.
Użytkownik lokalu ma możliwość wynająć lokal innej osobie, umożliwić komuś korzystanie z lokalu zgodnie z przeznaczeniem bez opłat, oraz, oczywiście samemu korzystać z lokalu. Użytkownik może również wnioskować do właściciela o zmiany przeznaczenia lokalu z mieszkalnego na użytkowe. Ma również prawo sprzedać spółdzielcze prawo własnościowe, obciążyć go hipoteką, pozostawić komuś w spadku albo podarować. Prawo to podlega również egzekucji. Oprócz wspomnianej już ustawy o księgach wieczystych i hipotece, podstawą prawną istnienia spółdzielczego prawa własności jest artykuł 244 paragraf 1 kodeksu cywilnego. To tam jest właśnie mowa o tym, że spółdzielcze prawo własnościowe jest rodzajem ograniczonego prawa własności.
Zarówno w tym, jak i w tym przypadku właściciel może wziąć kredyt hipoteczny na nieruchomość. Lokal można przekazać komuś do użytkowania, podarować, zapisać w testamencie czy też sprzedać. Tu i tu właściciel posiada prawo własności do części budynku, w której znajduje się lokal i użytkuje grunt, na którym stoi budynek.
A jakie są różnice? W odrębnej własności właściciel ma pełne prawo własności, przy spółdzielczej – ograniczone prawo własności. Odrębna własność zapewnia właścicielowi pełne prawo do przekształcenia przeznaczenia lokalu, spółdzielcza własność, jak powiedzieliśmy wcześniej wymaga do tego zgody spółdzielni. Osoba, posiadająca prawo odrębnej własności ma obowiązek prowadzenia księgi wieczystej, spółdzielnia ma możliwość prowadzenia księgi wieczystej.
Zdarzyć się to może w sytuacjach, kiedy spółdzielnia ogłosi upadłość lub zostanie zlikwidowana. Mówi o tym artykuł 17 z indeksem osiemnaście ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Wówczas spółdzielcze prawo własności staje się prawem odrębnej własności i przechodzi na inny podmiot.
Inną sytuacją, kiedy spółdzielcze prawo własności wygasa i zamienia się w prawo odrębnej własności, jest sytuacja, kiedy osoba posiadająca spółdzielcze prawo własności złoży do spółdzielni odpowiedni wniosek. Prócz złożenia wniosku, powinny zaistnieć następujące warunki:
Tak, przekształcenie prawa do lokalu ze spółdzielczego w odrębną własność. Poskutkuje to tym, że staniesz się dzięki temu pełnoprawnym właścicielem mieszkania. Aby to zrobić musisz najpierw złożyć do spółdzielni wniosek o przekształcenie spółdzielczego prawa do lokalu w prawo własności odrębnej. Następnie spółdzielnia ma 6 miesięcy na to aby wniosek rozpatrzyć. Pozytywna decyzja zostanie wydana wtedy, gdy nie będziesz zalegał z płatnościami do spółdzielni i gdy spłacisz część kredytu przypadającego na Twoje mieszkania, który to kredyt zaciągnęła spółdzielnia.
WARTO WIEDZIEĆ
Od 31 lipca 2007 r. nie można ustanawiać spółdzielczego prawa własności na nowych nieruchomościach. Dotyczy to więc jedynie mieszkań na rynku wtórnym. Zmiany dotyczyły Ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych.
Dodano: