Czy będzie można sprzedać mieszkanie zakupione z kredytu #naStart?

Opublikowano: 23 Sie 2024 Agnieszka Kłak 5 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Wielu klientów będzie mogło skorzystać z programu Mieszkanie na start już od stycznia 2025 r. i cieszyć się własnymi czterema ścianami. Jakkolwiek nurtująca pozostaje kwestia sprzedaży mieszkania i to jeszcze w trakcie spłaty kredytu. Czasami staniemy przed taką koniecznością, a innym razem zapragniemy skorzystać z wyjątkowej okazji, która być może się nie powtórzy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • w jakich okolicznościach możesz sprzedać mieszkanie z kredytu #naStart,
  • co zrobić, by skutecznie sprzedać nieruchomość z kredytem,
  • kiedy wczesna sprzedaż nieruchomości jest korzystna. 
sprzedasz mieszkania

Czy istnieje możliwość sprzedaży nieruchomości z kredytu #naStart?

Tak, zawsze możesz sprzedać lokal, który został nabyty za pieniądze z kredytu #naStar. Prawo własności przysługuje klientowi - kredytobiorcy, który zobowiązał się spłacać raty. Hipoteka stanowi zabezpieczenie, lecz nie jest przekazaniem na rzecz banku prawa własności. Pozwala kredytodawcy na dochodzenie swoich roszczeń w przypadku braku spłaty po stronie dłużnika. Bank więc nie może ingerować w Twoją wolę sprzedaży domu lub mieszkania i nie potrzebujesz zgody od instytucji. Pamiętaj jednak, że taki krok w przypadku partycypacji w programie Mieszkanie na start spowoduje zaprzestanie dalszych dopłat. Oprócz tego klient będzie musiał wszystkie dotychczasowe dopłaty zwrócić do Rządowego Funduszu Mieszkaniowego. 

Oczywiście, nie należy zapominać, że zawsze masz okazję i możliwość do sprzedaży nieruchomości już po spłacie zobowiązania. Działać to będzie dokładnie tak samo, jak po spłaceniu komercyjnego kredytu hipotecznego. Masz tutaj pełną dowolność i nikt nie ma prawa narzucać Ci dodatkowych warunków. 

Ile trzeba czekać, aby sprzedać nieruchomość z kredytu #naStart?

Masz możliwość od razu sprzedać lokal mieszkalny, nawet tuż po jego zakupie. Ten moment jest dowolny. Pamiętaj jednak, że wobec takiego ruchu i utraty dopłat Twoja rata kredytowa znacznie wzrośnie. Możesz jednak w tym momencie nadpłacić kredyt hipoteczny z pieniędzy, które wpłynęły ze sprzedaży nieruchomości. W ten sposób uwolnisz się od długu i zyskasz zdolność kredytową, która przyda się przy wnioskowaniu o inny produkt finansowy. 

Sprzedaż nieruchomości z kredytem hipotecznym - jak to zrobić?

Jeżeli masz kredyt na start i chcesz sprzedać nieruchomość, to skutecznie możesz to zrobić krok po kroku w sposób następujący:

  1. Znajdź kupca. Jest to oczywisty krok, bez którego trudno wyobrazić sobie przebieg całej transakcji. Nabywcą może być osoba prywatna albo firma. W przypadku trudności ze znalezieniem chętnych warto skorzystać z pomocy profesjonalnego agenta nieruchomości.
  2. Zgromadź dokumentację. Istotne tutaj będą dokumenty dotyczące nieruchomości, m.in. prawo własności, potwierdzenie, że w lokalu nie ma zameldowanych osób czy zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami eksploatacyjnymi. Jednak równie ważna jest promesa z banku oraz zapis, że kredytodawca zwolni hipotekę po spłaceniu całego zobowiązania.
  3. Spłać kredyt. Pozyskane ze sprzedaży nieruchomości środki należy przeznaczyć na poczet wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego. Jest to bardzo ważne, aby zlikwidować dług i cieszyć się ze sfinalizowania transakcji.
  4. Przekazanie nabywcy zgody na wykreślenie hipoteki. Sprzedawca ma obowiązek dostarczyć kupcowi list mazalny, w którym to bank zgadza się na wykreślenie hipoteki. Po otrzymaniu takiego dokumentu można złożyć wniosek do sądu o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej nieruchomości.

Pamiętaj, że umowę kupna-sprzedaży trzeba koniecznie zawrzeć w formie aktu notarialnego. 

Czy sprzedaż nieruchomości z kredytem się opłaca?

Sprzedanie nieruchomości z kredytem jest korzystne wówczas, gdy klient znajdzie się w sytuacji finansowo dla niego bardziej opłacalnej. Może to być np. odziedziczenie innej nieruchomości. Wówczas sprzedaż mieszkania pozwoli pozyskać na środki na pozbycie się kredytu, a i tak prawo własności do tej drugiej nieruchomości zostaje przy kliencie. Jednak w znakomitej części przypadków trudno będzie znaleźć argumenty, by porzucić program Mieszkanie na start i zrezygnować z dopłat, kiedy już się do niego zakwalifikowało. To z pewnością lepsze rozwiązanie niż zobowiązanie na rynkowych warunkach, więc warto pozostać przy rządowym kredycie.

Dodano: 23.08.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top