Kredyt na start, o który możesz zawnioskować już w styczniu 2025 roku, przeznaczony będzie nie tylko zakup nowego mieszkania lub budowę domu. W ramach tego rządowego pomysłu, pieniądze ze zobowiązania możesz także przeznaczyć na inne, szeroko pojmowane cele mieszkaniowe. To może zainteresować każdego, kto chciałby partycypować w Towarzystwie Budownictwa Społecznego.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
W ogólnym założeniu kredyt #naStart ma być kredytem hipotecznym, dzięki któremu będzie można zakupić nieruchomość na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Tak się jednak składa, że autorzy ustawy przewidzieli także inne przeznaczenie dla pieniędzy z tego zobowiązania. Klient będzie mógł bowiem pokryć z tak pozyskanych funduszy partycypację w TBS, a to wszystko dzięki temu, że produkt będzie także dostępny w formie kredytu konsumenckiego.
Każdy, kto chciałby uczestniczyć w TBS musi najpierw uiścić swoisty wkład własny, czyli kapitał niezbędny na pokrycie partycypacji w Towarzystwie. Dopiero po dokonaniu takiej opłaty, można wynająć mieszkanie z niskim czynszem. Pamiętaj, że choć kredyt #naStart pomoże Ci pokryć wydatek z tytułu właśnie tego wkładu własnego, to nie możesz przeznaczyć pieniędzy na inne cele, takie jak prace remontowe czy wykończeniowe.
W programie Mieszkanie na start możesz uczestniczyć już od 15 stycznia 2025 roku. Warunki uczestnictwa są natomiast następujące:
Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt na partycypację w TBS, to nie musisz spełniać wymogu wiekowego ani powierzchniowego, dotyczącego mieszkania.
Takie zobowiązanie będzie dostępne dla każdego kto:
Ten warunek Cię nie dotyczy jeśli posiadasz co najmniej trójkę dzieci, albo masz nieruchomość, ale nabyłeś ją w drodze spadku, tudzież otrzymałeś jako darowiznę.
Oprócz tego istnieje kryterium dochodowe. Zarobki nie mogą wynosić więcej niż:
Jeśli posiadasz przynajmniej 3 dzieci, żaden limit dochodu Cię nie obowiązuje.
Dopłaty do rat kredytu w ramach programu Mieszkanie na start mogą obowiązywać przez maksymalnie 5 lat. Natomiast nie może to summa summarum przekroczyć kwoty 100 000 zł. I to jest właśnie maksymalny zysk, który mogą uzyskać osoby starające się o uczestnictwo w programie rządowym. Jednak w związku z tym, że zobowiązania na poczet partycypacji w TBS będą z reguły opiewać na znacznie niższe kwoty niż kredyty hipoteczne na zakup nieruchomości, realny zysk z dopłat będzie niższy.
Mieszkanie w TBS nie można sfinansować kredytem hipotecznym, gdyż w założeniu osoba partycypująca nie nabywa prawa własności do tego lokalu. Oznacza to, że w praktyce nie można na nim ustanowić zabezpieczenia hipotecznego. Takie mieszkanie jest wynajmowane, a najemca nigdy nie jest właścicielem.
Dodano:
Przy rozpatrywaniu wniosku kredytowego bardzo ważna jest wysokość dochodów uzyskiwanych przez klienta. Wobec tego nie wszyscy dostaną zobowiązanie. Niemała część Polaków zarabia pieniądze za granicą, co sprawia, że ich wpływy na konto są znacznie wyższe, niż gdyby pozostali tylko przy krajowym d(...)
Czytaj więcejPraktyka pokazuje, że znacznie łatwiej jest otrzymać kredyt hipoteczny, kiedy wnioskujemy z drugą osobą, a nie samemu. Czy jednak ta zasada sprawdzi się także w przypadku programu Mieszkanie na start? Z tego artykułu dowiesz się: czy dwóm osobom opłaca się wnioskować o kredyt z Mieszkan(...)
Czytaj więcejObecna ekipa rządząca już od dłuższego czasu zapowiadała wprowadzenie w polskim prawie takich zmian, które pozwolą szerokiemu gronu obywateli nabyć swoją pierwszą nieruchomość. W zastępstwie wyczerpanego już programu Bezpieczny kredyt 2 proc. miał się pojawić program Mieszkanie na start. Ale czy(...)
Czytaj więcejNowy program rządowy Mieszkanie na start ma być kolejną propozycją dla Polaków już po ustaniu poprzedniego programu, jakim był Bezpieczny kredyt 2%. Mieszkanie na start ma wejść w życie w 2024 roku i umożliwić obywatelom kupno mieszkania na własność, zwłaszcza wtedy, kiedy własne zasoby uniemożl(...)
Czytaj więcej