Przy rozpatrywaniu wniosku kredytowego bardzo ważna jest wysokość dochodów uzyskiwanych przez klienta. Wobec tego nie wszyscy dostaną zobowiązanie. Niemała część Polaków zarabia pieniądze za granicą, co sprawia, że ich wpływy na konto są znacznie wyższe, niż gdyby pozostali tylko przy krajowym dochodzie. Jednak, czy osoba zarabiająca w euro, frankach lub innej walucie będzie miała szanse na kredyt z nadchodzącego programu rządowego?
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Zasady programu Mieszkanie na start wyraźnie mówią, że kredyt z rządowymi dopłatami będzie udzielany w złotówkach. Zgodnie z Rekomendacją S wydaną przez KNF waluta zobowiązania powinna być taka, w jakiej kredytobiorca osiąga większą część swojego dochodu. Oznacza to, że nie otrzymasz kredytu #naStart w euro, frankach, funtach czy innej walucie.
Jeżeli ktoś zarabia w innej walucie niż złotówki, to powinien otrzymać kredyt hipoteczny właśnie w takiej walucie. Oferta polskich banków w tym zakresie jest jednak dość mocno ograniczona. Zobowiązanie w euro może zostać udzielone przez Alior Bank, ale dotyczy to komercyjnego produktu. Jeśli zaś idzie o kredyt z programu Mieszkanie na start, to tak jak już powiedzieliśmy - będzie on wypłacany w złotówkach. Jeśli więc ktoś zarabia np. w Wielkiej Brytanii, ale uzyskuje też dochód na terenie Polski w naszej walucie, to będzie mieć szansę na udział w rządowym programie, ale tylko wtedy, gdy dochód złotówkowy będzie przeważający.
Dochód osób pracujących za granicą nie będzie się liczył przy wnioskowaniu o rządowy kredyt mieszkaniowy, o ile jest jedynym dochodem. W sytuacji posiadania również dochodu w złotówkach kluczowe będzie to, jaki procent zarobków uzyskiwanych będzie w polskiej walucie. Paradoksalnie im mniej zarobisz za granicą, tym większa będzie Twoja zdolność kredytowa. Przykładowo, jeśli ktoś zarabia 5000 zł netto i 1000 euro netto, to będzie mieć większe szanse na rządowy kredyt, niż gdyby zarabiał 4000 zł netto i 2000 euro netto.
Jeżeli Twoje dochody zagraniczne w obcej walucie stanowią większość albo nawet 100% Twoich dochodów, to warto rozejrzeć się za alternatywą. Pozostaje Ci wówczas jedynie kredyt hipoteczny na warunkach komercyjnych. Rata będzie wprawdzie wyższa, niż przy kredycie #naStart, gdzie obowiązywać będą dopłaty, ale lepsze to niż nic. Warto w tym miejscu dodać, że o ile dla osób zarabiających w euro znajdzie się propozycja, o tyle kredyt mieszkaniowy w innej walucie może być już znacznie trudniejszy do uzyskania.
Dodano:
Praktyka pokazuje, że znacznie łatwiej jest otrzymać kredyt hipoteczny, kiedy wnioskujemy z drugą osobą, a nie samemu. Czy jednak ta zasada sprawdzi się także w przypadku programu Mieszkanie na start? Z tego artykułu dowiesz się: czy dwóm osobom opłaca się wnioskować o kredyt z Mieszkan(...)
Czytaj więcejObecna ekipa rządząca już od dłuższego czasu zapowiadała wprowadzenie w polskim prawie takich zmian, które pozwolą szerokiemu gronu obywateli nabyć swoją pierwszą nieruchomość. W zastępstwie wyczerpanego już programu Bezpieczny kredyt 2 proc. miał się pojawić program Mieszkanie na start. Ale czy(...)
Czytaj więcej