Instrumentów finansowych Ci u nas dostatek, ale i ten przyjmiemy jako wróżbę zysku. Ta luźna parafraza słów króla Jagiełły przed bitwą pod Grunwaldem wg Sienkiewicza odnosi się do polskiego rynku oraz do REIT - nowego narzędzia, do którego wprowadzenia przygotowuje się Ministerstwo Finansów. Ma ono umożliwić Polakom zarabianie na nieruchomościach bez konieczności ich kupowania.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
REIT jest skrótem od angielskiego Real Estate Investment Trust, co można przetłumaczyć jako Fundusze Inwestycyjne w Nieruchomości. Jest to rodzaj wehikułu dywidendowego. Dzięki niemu fundusze inwestycyjne i emerytalne, a także osoby prywatne mogą inwestować w nieruchomości bez konieczności ich kupowania.
Działa to w ten sposób, że udziałowcy przekazują swój kapitał REIT-om. Następnie REIT-y za ten kapitał kupują nieruchomości. Kolejny krok, to wynajem długoterminowy na który REIT-y przeznaczają zakupione nieruchomości. Zyskiem z wynajmu REIT-ty dzielą się z udziałowcami.
Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem, którego celem będzie legalizacja REIT-ów w Polsce. Wszystko zaczęło się od nieformalnych konsultacji z uczestnikami rynku, w tym potencjalnymi inwestorami. Po uzyskaniu opinii MF postanowiło uwzględnić REIT jako jeden z elementów reformy rynku kapitałowego. Szczegóły określa dokument strategiczny "Kierunki działania i rozwoju Ministerstwa Finansów na lata 2025-2028". A jak Ministerstwo chce, żeby REIT-y funkcjonowały w praktyce?
Pierwszy aspekt dotyczy REIT-ów jako funduszy inwestycyjnych w nieruchomości komercyjne. Mowa tu m.in. o centrach handlowych, biurach, internatach, akademikach czy domach opieki. Jak więc widać ma to przyciągnąć zarówno firmy prywatne (np. handlowców chcących wynająć powierzchnię w centrach handlowych czy usługodawcach, szukających przestrzeni biurowej) jak i podmioty państwowe.
Druga kwestia to REIT-y inwestujące w infrastrukturę krytyczną. Chodzi tutaj o sieci energetyczne, terminale transportowe, magazyny paliw, obiekty użyteczności publicznej, wieże telekomunikacyjne, rurociągi, magazyny energii czy odnawialne źródła energii. REIT-y miałyby wówczas czerpać zyski z tytułu umów długoterminowej dzierżawy działek.
REIT-y mają także kupować budynki mieszkalne i przeznaczać je na wynajem długoterminowy dla osób prywatnych. To z kolei budzi sporo obaw o to, czy wówczas takie lokale będą dostępne dla zwykłych obywateli. Jednakże może się okazać, że REIT-y przede wszystkim skupią się na nabywaniu nieruchomości komercyjnych. Nie należy mylić ich działalności z działalnością dużych flipperów. Zazwyczaj inwestują w duże obiekty, a nie pojedyncze mieszkania. Nie rywalizują więc na tym polu z klientami indywidualnymi.
Jak się okazuje, REIT-y mogą cieszyć się dużą popularnością, głównie ze względu na za swój niemały potencjał. W związku z tym, zgodnie z przewidywaniami ekspertów Banku Pekao i firmy JLL w ciągu najbliższych kilku lat od wprowadzenia REIT-ów inwestorzy moją przekazać nawet 20 miliardów złotych. Niemały udział w tej całej sumie miałyby mieć pieniądze pochodzące od inwestorów indywidualnych.
SPRAWDŹ TAKŻE
Masz kapitał i chcesz teraz zainwestować? Polecamy Ci lekturę poniższych artykułów:
Dodano: