Czy warto wziąć kredyt rewolwingowy?

Opublikowano: 10 Paź 2023 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Kredyty dla firmPoradnik KredytowyPoradnik Przedsiębiorcy

Pokolenie lat 80-tych oraz 90-tych zapewne pamięta z czasów dzieciństwa kreskówki, gdzie przewijały się sceny, w których animowany bohater w sensie dosłownym dwoił się i troił, aby nadążyć za nawałem pracy w fabryce. Będąc już dorosłymi osobami zdawali sobie sprawę z tego, jak tamte obrazki były przerysowane. A jednak, w rzeczywistym świecie nieraz jest tak, że przedsiębiorstwo przyjmuje całą masę zleceń i ledwo wyrabia się z czasem. Niekiedy do zrealizowania naprawdę dużego zamówienia potrzeba dodatkowych nakładów, a to może wymagać codziennej dostępność do dodatkowych środków finansowych. Właśnie wtedy bardzo pomocny może okazać się kredyt rewolwingowy.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym dokładnie jest kredyt rewolwingowy,
 • co, jako przedsiębiorca możesz sfinansować kredytem rewolwingowym,
 • jakie są mocne i słabe strony tego rozwiązania,
 • w jakich sytuacjach kredyt rewolwingowy sprawdzi się wręcz idealnie.
kredyt rewolwingowy

Kredyt rewolwingowy - na czym to polega?

Kredyt rewolwingowy jest to zarazem kredyt obrotowy i kredyt odnawialny. Pierwsza część definicji mówi o celu kredytowym, druga - o gatunku produktu finansowego. Kredyt gotówkowy obrotowy jest rodzajem zobowiązania skierowanego dla firm na finansowanie bieżącej działalności - uzupełnienie wyposażenia, koszty administracyjne, wypłata wynagrodzeń, itp. Natomiast kredyt odnawialny znany także jako limit w rachunku ma tę cechę, że się odnawia (jak nazwa wskazuje) w momencie dokonania całości lub części spłaty. Kredytobiorca posiadający kredyt rewolwingowy może z niego korzystać w dowolnym momencie, z kwoty w ramach przyznanego limitu. 

Czy kredytem rewolwingowym można sfinansować bieżące potrzeby firmy?

Tak, ten rodzaj kredytu służy właśnie temu, by finansować wydatki, które Twoje przedsiębiorstwo ponosi na bieżąco. Przykładowo, musisz zrealizować projekt, który będzie Cię kosztował 250 000 zł. W tym celu zaciągasz kredyt rewolwingowy na kwotę 300 000 zł. Finansowanie projektu kosztuje Cię co miesiąc 25 000 zł. Masz więc wystarczająco dużo środków w ramach limitu, aby łożyć na projekt przez 10 miesięcy, aż do jego zakończenia. Zostaje Ci jeszcze 50 000 zł w ramach limitu, ale to nie wszystko. Zakładając, że projekt przyniesie Ci summa summarum zysk w wysokości 50%, czyli zarobisz na nim 375 000 zł, a to wszystko dzięki kredytowi rewolwingowemu. 

Kto otrzyma kredyt rewolwingowy?

Jako, że jest to produkt skierowany do firm, mogą go otrzymać wszelkiego rodzaju podmioty gospodarcze. Mogą to być zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze jak i spółki. Warto wiedzieć, że twardym progiem, obowiązującym u wielu, jak nie u większości kredytodawców jest próg działalności na rynku. Obrotowy kredyt w rachunku bieżącym możesz uzyskać, jeśli Twoja firma działa przez minimum rok, choć w niektórych bankach może ono wynosić 24 miesiące. 

W jaki sposób można otrzymać kredyt rewolwingowy dla firm?

Na stronie wnioskomat.com znajdziesz bardzo wiele ofert kredytów firmowych. Jeśli spełnisz wymogi, to istnieje spora szansa na to, by Twoja firma otrzymała właśnie kredyt rewolwingowy. Możesz zapoznać się z aktualnymi ofertami TUTAJ albo skonsultować się z naszym doradcą finansowym. Zapytaj go o rewolwing dla Twojej firmy. Agent pomoże przeanalizować sytuację finansową przedsiębiorstwa, przedstawi dostępne oferty na rynku i pozwoli wybrać tę, która będzie najlepiej pasowała do Twoich potrzeb. Możesz też podyskutować z doradcą na temat kredytu rewolwingowego i w efekcie otrzymać wskazówkę, czy warto się na niego zdecydować, czy też może inne produkty (kredyt inwestycyjny, karta kredytowa dla przedsiębiorcy, itd.) będą bardziej trafnym wyborem. 

Co ze spłatą kredytu rewolwingowego?

W trakcie trwania umowy kredytowej klient spłaca co miesiąc jedynie odsetki od wykorzystanej kwoty. Nie musisz spłacać tego, co wydałeś co miesiąc. Spłaty możesz dokonać w dowolnym momencie - nawet na koniec kredytowania. Wówczas trzeba zwrócić całość zadłużenia. Jednakże, jeśli wcześniej uiścisz tę całość albo zdecydujesz się wpłacić jej część, to wtedy Twój limit zostanie odnowiony i możesz ponownie cieszyć się z dodatkowych środków pieniężnych. 

Plusy i minusy kredytu rewolwingowego

Warto przyjrzeć się zaletom i wadom kredytu rewolwingowego. Do plusów możemy zaliczyć:

 • utrzymanie płynności finansowej w firmie,
 • możliwość spłaty jedynie odsetek od wykorzystanej sumy,
 • dostępne korzystne warunki kredytowania,
 • możliwość dopasowania parametrów produktu do indywidualnych potrzeb firmy,
 • nie płacisz dodatkowych odsetek za środki, których nie wykorzystasz w ramach limitu.

Jeśli zaś chodzi o minusy, to trzeba wymienić następujące:

 • zwykle krótki okres kredytowania - rzadko kiedy powyżej 12 miesięcy,
 • spłata całości kapitału na koniec kredytowania może być ogromnym sumarycznym wydatkiem dla przedsiębiorstwa.

Warto nadmienić, że niejeden bank umożliwia przedłużenie kredytu rewolwingowego na kolejnych 12 miesięcy. Jednakże to może się wiązać z większymi opłatami, np. wyższą prowizją za udzielenie zobowiązania. 

Kiedy tak naprawdę warto sięgnąć po kredyt rewolwingowy?

Kredyt rewolwingowy to bardzo elastyczny i zarazem wygodny sposób finansowania bieżącej działalności firmy. Warto z niego skorzystać, kiedy przedsiębiorstwo dobrze prosperuje, spływając kolejne zlecenia i zamówienia, trzeba cały czas uzupełniać narzędzia, sprzęt bądź materiały, zyskowne projekty czekają na swoją realizację. Dzięki temu rozwiązaniu pieniądze cały czas będą przepływać przez Twoją firmę, nawet jeśli klienci będą się spóźniać z płatnościami. Pamiętaj jednak, że do uzyskania tego zobowiązania z banku jako firma musisz mieć wystarczająco wysoką zdolność kredytową. 

Dodano: 10.10.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top