Czym jest podatek od deszczu?

Opublikowano: 04 Lis 2023 Agnieszka Kłak 5 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Jeśli na danej nieruchomości występuje zbyt niski poziom retencji wody opadowej, to trzeba liczyć się z tym, że właściciel takiego lokalu zostanie obarczony tzw. podatkiem od deszczu. Jest to danina na rzecz Skarbu Państwa, którą będziesz musiał zapłacić w określonych okolicznościach, jeśli sytuacja na Twojej nieruchomości wyczerpie znamiona konkretnych przepisów prawnych. Osoby, których ta sprawa już kiedyś dotknęła, doskonale wiedzą, że podatek od deszczu nie jest czymś nowym. W 2022 r. planowano objąć tą daniną znacznie większą grupę obywateli. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest podatek od deszczu i po co został wprowadzony,
  • czy również Ciebie obejmie podatek od deszczu w 2023 roku,
  • jak dużo trzeba zapłacić w ramach podatku od deszczu,
  • czy można zwolnić się od płacenia tego rodzaju daniny.
podatek od deszczu

Podatek od deszczu - czy dosłownie chodzi to u deszcz?

Może niektórym wydawać się to absurdalne, ale rzeczywiście chodzi tutaj o deszcz - bardzo dobrze nam znany opad atmosferyczny. Ktoś mógłby zatem powiedzieć: "jak można płacić za deszcz?". Otóż chodzi tutaj o taką sytuację, w której to powierzchnia nieruchomości, na której znajduje się zabudowanie jest zbyt obszerna, w związku z czym mniej wody deszczowej wchłania się w glebę, a co za tym idzie - zmniejsza się poziom wód gruntowych i podziemnych. Opłata obowiązuje więc wszystkich właścicieli nieruchomości, spełniających tę przesłankę.

Władza wprowadzając ten rodzaj daniny kilka lat temu kierowała się tym, że coraz częściej Polska cierpi z powodu nadmiernych suszy. Powoduje to dużą niekorzyść w sektorze rolnictwa. Oprócz dodatkowego opodatkowania receptą ma problem ma być zachęcanie właścicieli do budowy zbiorników retencyjnych na ich terenie. Natomiast danina ma na celu zahamować nadmierną budowę na gruntach działkowych oraz zgromadzić środki na niwelowanie skutków suszy. Podatek od deszczu nazywany jest także podatkiem od kostki brukowej albo podatkiem od powierzchni dachu.

Kogo obowiązuje podatek od deszczu?

Na podstawie Ustawy Prawo wodne podatek od kostki brukowej zapłaci ten, którego działka:

  • przekracza powierzchnię 3500 m2,
  • jest zabudowana w co najmniej 70%.

Ustawodawca uznał, że zaburzenie równowagi wchłaniania wody występuje na działkach spełniających powyższe warunki. 

Podatek od deszczu nie jest daniną całkiem nową

Jako że Ustawa Prawo wodne została uchwalona w 2017 r. efektywny podatek od powierzchni dachu zaczął działać w 2018 r. Polska nie wyróżnia się na tym tle. Daniny o podobnym charakterze obowiązują w innych państwach Unii Europejskiej, a także na świecie - np. w Stanach Zjednoczonych czy Korei Południowej. Rząd planował w 2022 r. zmienić przepisy, przez co podatek płaciliby także właściciele nieruchomości powyżej 600 m2 przy zabudowie wynoszącej 50%. W związku z tym opodatkowana grupa obywateli poszerzyłaby się znacznie o przedsiębiorców, a także mieszkańców domów jednorodzinnych i bloków. 

Ile wynosi podatek od deszczu w 2023 roku?

Stawka podatku od deszczu ma różną wysokość, w zależności od poniższych warunków:

  • 1,5 zł za 1 m2 kiedy nieruchomość nie ma urządzenia do retencjonowania wody,
  • 0,9 zł za 1 m2 kiedy nieruchomość ma urządzenie do retencjonowania wody o pojemności równej lub mniejszej 10% odpływu rocznego,
  • 0,45 zł na 1 m2 kiedy nieruchomość ma urządzenie do retencjonowania wody i pojemności większej niż 10% odpływu rocznego. 

Danina uiszczana jest w skali roku. 

Przykładowo, jeśli właściciel posiada nieruchomość o powierzchni 4000 m2, zabudowaną w 70%, to znaczy, że powierzchnia zabudowy wynosi 2800 m2. Załóżmy, że jest brak urządzenia do retencjonowania wody. W takim razie obowiązuje stawka 1,5 zł za 1 m2, Podatek w tym przypadku wymosi:

1,5 zł x 2800 m2 = 4200 zł

Wobec tego właściciel ma do zapłaty rocznie 4200 zł dodatkowego podatku. 

Czy można uniknąć płacenia podatku od deszczu?

Uniknięcie podatku od deszczy jest możliwe w określonych przypadkach. Zwolnieni są ci właściciele nieruchomości, którzy mają urządzenia do retencjonowania wody o pojemności wynoszącej co najmniej 50% odpływu rocznego. Jeśli nie posiadasz takiego urządzenia, ale chcesz je posiąść, to możesz starać się od dofinansowanie z programu Moja Woda. Innym sposobem na uniknięcie podatku jest zmniejszenie stopnia zabudowy czy też przyłączenie działek wodnych do zabudowy w ramach jednej księgi wieczystej. 

Dodano: 04.11.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top