Jak bank Citi Handlowy sprawdza rejestr BIK?

Opublikowano: 06 Lut 2025 Agnieszka Kłak 4 min. czytania

Kategoria: Blog bankowy

Każdego dnia do banków działających w Polsce wpływa cała masa wniosków kredytowych. Zgodnie z procedurami kredytodawcy są zobowiązani do sprawdzania danych wnioskodawców. Nie inaczej jest w przypadku banku Citi Handlowego. Dlatego, jeśli chcesz skorzystać z jego oferty, to musisz być gotowy na wyrażenie zgody na przetwarzanie Twoich danych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • w jakim celu weryfikowane są bazy BIK,
  • co taka weryfikacja oznacza dla klienta,
  • jak dane w BIK wpływają na decyzję banku.
citi bik

Czy Citi Handlowy sprawdza BIK gdy starasz się o kredyt?

Tak, za każdym razem gdy starasz się o kredyt gotówkowy bądź o kredyt hipoteczny, Citi Handlowy sprawdzi Twój raport BIK. Instytucja ma taki obowiązek, a KNF obarcza nim każdy bank działający w Polsce. Jest więc to podstawowy element procedury wnioskowania. Ponadto Prawo bankowe stanowi, że kredytodawca musi przekazywać do Biura Informacji Kredytowej dane na temat tego, że starałeś się o kredyt. 

Z jakiego powodu Citi Handlowy sprawdza BIK?

Chodzi o to, że bank musi przyjrzeć się Twojej historii kredytowej. Mówi ona o tym, jak dotąd radziłeś sobie z zadłużeniem. Na podstawie tego, co się ukaże w raporcie instytucja będzie mogła określić, czy ma do czynienia z wiarygodnym dłużnikiem, który zawsze regulował swoje zobowiązania, czy też z kimś, kto spóźniał się ze spłatą. 

O czym Citi Handlowy dowiaduje się z rejestru?

Dane w BIK mogą mieć charakter pozytywny albo negatywny. Pozytywne dane pojawiają się wtedy, gdy terminowo regulujesz swoje zobowiązania i nie masz na koncie żadnego opóźnienia. To dobrze świadczy o Tobie, jako o kredytobiorcy. Bank z pewnością doceni, że postępujesz uczciwie i dbasz nie tylko o swoją stabilność finansową, ale też nie narażasz wierzyciela na zbytnie ryzyko. 

Z kolei negatywne wpisy wynikają z opóźnień w spłatach pożyczek, kredytów czy innego rodzaju zobowiązań. Niestety, nawet jednodniowe spóźnienie może skutkować przekazaniem stosownej informacji do BIK-u. A im więcej się spóźniałeś, tym gorzej będzie to wyglądać. Wierzyciel może też poinformować BIG InfoMonitor o braku spłacaniu należności na jego rzecz. Ale zdecydowanie najgorsza jest informacja o zajęciu komorniczym. 

Czy istnieje możliwość uzyskania kredytu przy braku zgody na dostęp do BIK?

W procedurze uzyskania kredytu zawsze jest taki etap, na którym klient proszony jest o wyrażenie niezbędnych zgód. Dotyczą one przede wszystkim przetwarzania danych osobowych. Oczywiście chodzi tutaj także o dane z BIK. Zaznaczenie zgód jest dobrowolne i pozwala na kontynuowanie procedury. Jeśli jednak nie wyrazisz zgody, to proces najzwyczajniej w świecie się zakończy i Twój wniosek nie będzie dalej rozpatrywany. Citi Handlowy nie udzieli zobowiązania klientowi, którego nie można sprawdzić w BIK-u, bo nie wyraził na to zgody.

Jak wziąć kredyt pomimo złego lub niedostatecznego BIK-u?

Możesz mieć negatywne wpisy w BIK, jeśli spóźniłeś się ze spłatą. Ale jeśli nigdy nie korzystałeś z produktu finansowego, to wtedy nie będzie żadnych danych na Twój temat w BIK-u. Co zrobić z tym fantem, zwłaszcza wtedy, gdy potrzebujesz kredytu? Jeśli masz negatywne wpisy, to musisz poczekać, aż znikną z BIK-u. Natomiast w przypadku braku historii kredytowej możesz zacząć ją budować np. poprzez wzięcie paru drobnych chwilówek, które następnie spłacisz i dzięki temu zaczniesz wyrabiać sobie profil wiarygodnego klienta. 

Dodano: 06.02.2025

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top