Jak przenieść akcje do innego biura maklerskiego?

Opublikowano: 25 Lut 2024 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Oszczędzanie

Inwestowanie akcji, jeśli jest realizowane z pomyślunkiem przy jednocześnie sprzyjającej sytuacji gospodarczej, to może przynieść korzyść w postaci znacznego pomnożenia majątku inwestora. Często bywa tak, że nowicjusze na rynku papierów wartościowych wybierają konkretnego maklera, z którego usług - przy owocnej współpracy - mogą korzystać przez bardzo długi czas. Jednakże w wielu przypadkach nadchodzi taki moment, kiedy oczekiwania inwestorów rosną, a oferta dotychczasowego brokera przestaje być zadowalającą odpowiedzią. Wówczas pojawia się pomysł, aby przenieść swoje akcje do innego biura maklerskiego.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • w jakich sytuacjach można przenieść swoje akcje,
 • czym kierować się przy wyborze nowego brokera,
 • jakie dokumenty będą potrzebne do transferu,
 • jakie korzyści mogą płynąć z przeniesienia akcji.
makler

Przeniesie akcji - kiedy jest możliwe?

Przeniesienie papierów wartościowych jest czynnością możliwą do wykonania, jednak jej przebieg będzie zależał od rozmaitych okoliczności. Może być tak, że dotychczasowe biuro maklerskie będzie oferowało usługę transferu, której realizacja będzie się wprawdzie wiązała z dodatkową opłatą, ale z całą pewnością jest to rozwiązanie wygodne dla klienta. Niestety, nie jest to standardem. Wielu brokerów nie ma takiej usługi w swoim standardzie. Wobec tego, jeśli chcesz przenieść akcje, to nie pozostaje Ci nic innego, jak sprzedać dotychczasowe akcje, a za tak pozyskane pieniądze zakupić nowe akcje, już w nowym domu maklerskim. 

Jak wybrać nowe biuro maklerskie?

To, czym kierować się przy wyborze innego brokera jest uzależnione w dużej mierze od tego, czego oczekujesz jako inwestor po takiej zmianie. Inwestorzy, którzy przeznaczają duży kapitał i często dokonują transakcji na rynku papierów wartościowych na pewno zwrócą uwagę na wysokości prowizji, jaką pobiera broker. Nawet jeśli prowizja jest symboliczna, to przy kwotach idących w dziesiątki czy setki tysięcy złotych, robi się z tego nominalnie spory pieniądz do zapłacenia. W związku z tym transfer papierów wartościowych będzie się opłacał najbardziej do tego domu maklerskiego, który ma po prostu niższe opłaty.

Nieco inaczej będzie wyglądało podejście inwestora, który obraca przede wszystkim instrumentami pochodnymi (opcje, kontrakty terminowe, itp.). Jego najbardziej będzie interesowała oferta brokera pod kątem obrotu derywatami. Wybór trafnej oferty może spowodować, że inwestor, dzięki przeniesieniu swoich środków otrzyma szansę na bardzo spory zysk w trakcie bessy. Oczywiście, wybór jest kwestią bardzo indywidualną. Zawsze możesz skorzystać z rankingu brokerów, aby porównać oferty, ale też można skontaktować się z konkretnym domem maklerskim i wypytać o wszystkie najważniejsze szczegóły ofertowe. 

Jak dokonać skutecznego transferu akcji?

Inwestor, który chce przenosić swoje akcje, powinien najpierw dowiedzieć się, czy może otworzyć nowe konto u wybranego brokera. Następnie należy wypełnić wniosek, w którym wskażesz, że chcesz przenieść papiery wartościowe na nowy rachunek. Konieczne jest podjęcie decyzji, które z posiadanych przez Ciebie akcji pragniesz przenieść. Niezbędne będzie też wypełnienie formularza. Standardowo w takim dokumencie należy umieścić następujące dane:

 • imię i nazwisko klienta,
 • adres,
 • nr PESEL,
 • nr nowego rachunku maklerskiego,
 • nazwa dotychczasowego brokera,
 • nr starego rachunku maklerskiego,
 • imię i nazwisko posiadacza starego rachunku maklerskiego,
 • symbol papierów wartościowych,
 • nr ISIN,
 • giełda notowania,
 • ilość akcji, które chcesz przenieść.

Wypełniony formularz należy przesłać zarówno do dotychczasowego brokera jak i do nowego domu maklerskiego. 

Przeniesienie akcji - ile to trwa?

Transfer akcji z jednego brokera do drugiego to niestety proces, który rozciąga się w czasie. W zależności od domu maklerskiego czas oczekiwania będzie różny. Należy nastawić się, że potrwać to może 5-7 dni roboczych albo jeszcze dłużej. Klient nie ma innego wyjścia, niż uzbroić się w cierpliwość. Pamiętaj, że nie chodzi tutaj o prostą, rutynową operację, a o transfer papierów wartościowych, które nie dość, że stanowią Twój osobisty majątek, to jeszcze są środkami do obracania na rynku. W każdym razie klient powinien otrzymać powiadomienie o pomyślnym transferze akcji. Gdy dostaniesz już taką informację, to koniecznie sprawdź, czy faktycznie papiery wartościowe znalazły się na nowym rachunku. Generalnie nic nie powinno pójść źle w tej materii, ale jak głosi stare porzekadło: lepiej dmuchać na zimne. 

Czy trzeba zapłacić podatek za transfer akcji?

Jeżeli mówimy o operacji przeniesienia akcji z jednego brokera do drugiego, to takie działanie nie pociągnie za sobą dodatkowego obciążenia podatkowego. Jednakże, tak jak zostało już wspomniane nie zawsze inwestor ma możliwość realizacji transferu. Jeżeli dojdzie do tego, że najpierw sprzedasz akcje, a następnie kupić nowe w celu umieszczenia w nowym biurze maklerskim, to uiścisz podatek od zysków kapitałowych, który wynosi 19%, ale tylko wtedy jeżeli cena sprzedaży będzie wyższa niż cena zakupy. Zwolnienie z podatku przysługuje Ci, jeśli w poprzednim roku podatkowym dotknęły Cię straty finansowe. 

Transfer akcji - kiedy się to opłaca?

Przeniesienie akcji będzie opłacalne, jeśli oferta nowego brokera będzie atrakcyjniejsza. Wspominaliśmy już o różnicach w prowizji. Może być, że makler A ma prowizję 0,3%, a makler B 0,15%. Przeniesie akcji do maklera B i obrót o wartości 500 000 zł spowoduje, że inwestor już na samej tej różnicy zyska 750 zł. W innym przypadku nowe biuro zaoferuje szerszy dostęp do akcji, np. do tych, którymi obraca się za granicą. Oprócz tego może zyskać ciekawe analizy finansowe czy rekomendacje inwestycyjne. 

Dodano: 25.02.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top