Dobra inwestycja niejedno ma imię, a współcześnie praktycznie każdy z nas może stać się inwestorem w kilka chwil. Wystarczy smartfon i dostęp do intrernetu, by zacząć zarabiać. Inna kwestia, że w świecie wirtualnych inwestycji trzeba postępować ostrożnie, a brak odpowiedniej wiedzy może przyczynić się do sporych strat. Ponadto bardzo ważne jest, by w zeznaniu rocznym uwzględnić zarówno kryptowaluty jak i akcje i kontrakty w zagranicznych kontraktach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Tak, inwestując w kryptowaluty oraz akcje i kontrakty na aplikacjach zagranicznych musisz pamiętać o obowiązku podatkowym. Dotyczy to zarówno dużych jak i małych kwot. Jeżeli się nie rozliczysz, to nie usprawiedliwi Cię niewielka wartość transakcji. Przykładowo możesz zainwestować kilkadziesiąt złotych w akcje Google'a, a i tak należy to zgłosić skarbówce.
Ważne jest to - i musisz o tym pamiętać - że nawet jeśli nie zyskałeś, ale zainwestowałeś w zeszłym roku, to i tak musisz poinformować o tym fiskus.
Z zakupu kryptowaluty oraz zysku po jej sprzedaniu rozliczysz się, wypełniając zeznanie podatkowego na formularzu PIT-38. Tam właśnie należy wpisać kwotę podatku, który płacimy i przekazujemy do skarbówki. Ale jak to obliczyć?
Przede wszystkim należy dotrzeć do raportu okresowego za całe 12 miesięcy przypadające na rok podatkowy, z którego się rozliczamy - teraz będzie to rok 2024. Taki raport możesz uzyskać bądź wygenerować w swojej aplikacji do inwestowania w kryptowaluty. Trzeba wziąć pod uwagę każdą pojedynczą transakcję i przeliczyć ją na polski złoty po kursie, który poprzedzał datę transakcji. Przykładowo, jeśli bierzesz transakcję z 12 grudnia 2024 roku, to musisz uwzględnić kurs walutowy z dnia 11 grudnia 2024 roku.
Kolejny krok to odjęcie kosztów od przychodu. Gdy wyjdzie Ci wynik dodatni, to znaczy, że zarobiłeś na inwestycji, Uzyskujesz więc z tego tytułu dochód. Obowiązuje tutaj podatek w wysokości 19%. Należy tę właśnie część dochodów zdeklarować w zeznaniu rocznym oraz wpłacić do fiskusa. Na przykład, jeśli na bitocinach zarobiłeś w całym 2024 roku 11 244,42 zł (po odjęciu kosztów od przychodów), to wówczas pomnóż ten wynik przez 0,19. Wyjdzie 2136,44 zł podatku do zapłacenia.
Kluczowe jest to, czy podatnik wymienił kryptowalutę na walutę krajową (czyli np. na złotego, euro, dolara, funta, itd.). To wówczas najbardziej zainteresuje organu podatkowe. W obliczeniach nie liczy się wymiana jednej kryptowaluty na inną kryptowalutę.
Tutaj, podobnie jak przy kryptowalutach, inwestycje oparte na zagranicznych aplikacjach trzeba zgłaszać i rozliczać. Dotyczy to chociażby kontraktów CFD czy akcji. Należy wygenerować roczne zestawienie transakcji i przeliczyć ich wartości wg kursów z dni poprzednich. Następnie trzeba obliczyć przychód ze wszystkich inwestycji i pomnożyć go przez 0,19. Wynik wpiszesz we formularzu PIT-38.
Tzw. "czynny żal" jest zawiadomieniem Urzędu Skarbowego o tym, że podatnik nie zapłacił należnego podatku w porę, o czym informuje sam podatnik. Dotyczyć to może np. sytuacji, gdzie w zeszłym roku podatkowym kupiłeś bitcoiny za 5 dolarów, ale zapomniałeś uwzględnić tego w deklaracji PIT. "Czynny żal" nie polega bynajmniej na lamentowaniu czy błaganiu o przebaczenie. Chodzi tu o przyznanie się, że nie wypełniłeś obowiązku podatkowego. Najlepiej będzie, jeśli sporządzisz oficjalne pismo do US. Opisz w nim do czego doszło, jakiej inwestycji tyczy nie zapłacony podatek i ile ta inwestycja była warta. Oczywiście będziesz też musiał uregulować zaległość.
Najlepiej jest nie zwlekać z wyrażeniem "czynnego żalu". Uczyń to od razu, jak tylko przypomnisz sobie o zaniedbaniu. Jeśli będziesz czekać na to, aż fiskus sam się zorientuje i upomni o zaległy podatek, to wówczas może to stać się dla Ciebie dotkliwym kosztem.
SPRAWDŹ TAKŻE
Interesuje Cię temat inwestowania i oszczędzania? Przeczytaj nasze inne artykuły z tego zakresu, a możesz dowiedzieć się czegoś nowego i pożytecznego:
Dodano:
Zapewne niejeden poważny inwestor słysząc zachętę: "Hej. zainwestujmy w LEGO!", uznałby to w najlepszym przypadku za kiepski żart, a w najgorszym - za obrazę. Jednakże rynek potrafi zaskakiwać i tak jest w przypadku słynnych klocków z Danii. Okazuje się bowiem, że tak naprawdę ich istnienie to n(...)
Czytaj więcejCzłowiek, który znajduje się na takim etapie życia zawodowego, że może mówić już o zgromadzonym przez siebie wolnym kapitale będzie chciał pomnożyć swoje oszczędności - a przynajmniej tak podpowiada rozum. Niestety nie każdy dysponuje dziesiątkami czy setkami tysięcy złotych. Inwestor, zwłaszcza(...)
Czytaj więcejKryzys gospodarczy, który trwa, a na który złożyło się wiele czynników – m.in. pandemia koronawirusa czy wojna na Ukrainie – jest mocno odczuwalny dla portfeli nas wszystkich. Wobec tego inwestorzy postanowili zacząć przeznaczać swój kapitał na aktywa bezpieczne na rynkach finansowych. Mowa tu o dol(...)
Czytaj więcejSztuka malarska zazwyczaj kojarzy nam się z pięknymi obrazami, które możemy podziwiać w muzeach. Niekiedy wiszą one na ścianach domów, należących – jak można by pomyśleć – do osób zamożnych. Jednakże to nie tylko przejaw bogatego ozdabiania swojej posiadłości. Okazuje się bowiem, że inwestowanie w s(...)
Czytaj więcejWedług marcowych danych z raportu BIK w ostatnim miesiącu znacznie spadł popyt na kredyty hipoteczne pod zakup mieszkania. Prognozy dla rynku - zwłaszcza w obliczu tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą - nie są zbyt optymistyczne. Mimo to wciąż obserwujemy zjawisko zakupu mieszkania pod inw(...)
Czytaj więcej