Jak zamknąć konto osobiste?

Opublikowano: 25 Lut 2022 Sylwia Chrószcz 11 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Czasy kiedy zakładało się jedno konto bankowe na całe życie dawno odeszły w niepamięć. Konkurencja i zasady gospodarki wolnorynkowej wkroczyły również do bankowości. Możemy sami decydować w jakim banku będziemy prowadzić konto, tak aby było to dla nas najbardziej korzystne. Ale co ważniejsze, możemy w każdej chwili rozwiązać umowę z bankiem i zamknąć konto osobiste, a zgromadzone na nim pieniądze przenieść do innej instytucji bankowej. Jak złożyć dyspozycję zamknięcia rachunku osobistego? Czy konieczna jest wizyta w placówce banku. Czy wypowiedzenie umowy rachunku jest możliwe tylko za pośrednictwem bankowości internetowej?

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak zamknąć konto osobiste?

Zamknięcie rachunku bankowego - co to oznacza?

Wybierając określony bank do prowadzenia w nim swojego konta osobistego najczęściej decydujemy się na taki, który oferuje nam najkorzystniejsze warunki. Wśród propozycji kierowanych do klientów może się znaleźć:

  • brak opłat za prowadzenie rachunku,
  • brak dodatkowych opłat za kartę, 
  • darmowe przelewy,
  • otwarta możliwość zaciągnięcia debetu.

Jednak zakładając konto godzimy się na to, że bank w dowolnym momencie może zmienić warunki świadczenia usług czy tabelę opłat. Bywa, że takie zabiegi powodują iż konto przestaje być tak atrakcyjne jak początkowo zakładaliśmy. Jest to więc okazja do tego aby rozejrzeć się za czymś nowym i zmienić podmiot odpowiedzialny za przechowywanie naszych pieniędzy. Aby to zrobić musimy przede wszystkim zadbać o zamknięcie rachunku bankowego, aby ewentualnie naliczane opłaty nie obciążały naszej historii w banku, z którego chcemy zrezygnować. Podpowiemy jakie są najważniejsze kroki całego procesu zamknięcia konta.

Jak zamknąć konto w danym banku?

Nie ulega wątpliwości, że znacznie łatwiej jest znaleźć informacje o tym jak założyć konto w banku niż o tym jak je zamknąć. Nie ma w tym nic dziwnego. Banki chętnie witają nowych klientów i jednocześnie zależy im na tym, aby ich nie tracić. W ostatnim czasie coraz więcej spraw i czynności, również urzędowych, przeniosło się do internetu. Jeśli tylko to możliwe staramy się wszystko załatwiać zdalnie, nie opuszczając domu i bez wyprawy do siedziby urzędu.

Jednak w przypadku chęci zamknięcia konta niestety w części banków wymagana jest osobista wizyta w placówce. Ciężko oprzeć się wrażeniu, że takie postępowanie jest podyktowane wyłącznie względami marketingowymi. Wizyta w banku wymaga więcej zachodu i może skutecznie zniechęcić niektórych klientów chcących zamknąć konto osobiste. Dodatkowo bezpośredni kontakt z pracownikiem banku i rozmowa mogą odwieść od pomysłu osoby niezdecydowane bądź niepewne swojej decyzji. Aby dowiedzieć się jakie podejście obowiązuje w naszym banku można zasięgnąć informacji na stronie internetowej lub łącząc się bezpośrednio z infolinią obsługi klienta.

Wniosek o zamknięcie rachunku bankowego

Jeżeli bank wymaga od klienta osobistego stawiennictwa w celu złożenia wniosku o zamknięcie rachunku bankowego to druku wniosku o zamknięcie rachunku warto poszukać na stronie internetowej konkretnej instytucji. Może być tak, że wzory będą się różniły w poszczególnych bankach lub będą opatrzone logo placówki. Są to drobiazgi, które z formalnego punktu widzenia nie powinny mieć wpływu na decyzję o zamknięciu konta. Jednak z praktyki wynika, że to właśnie błędy formalne we wnioskowaniu o likwidację rachunku bankowego są najczęstszą przyczyną niepowodzenia tych operacji.

Jeżeli zamierzacie zamknąć konto osobiste w placówce banku możecie poprosić jego pracownika o wydruk dokumentu do wypełnienia. Jednak jeśli wolicie być przygotowani na taką wizytę możecie też przygotować własne pismo. Trzeba jednak pamiętać o tym by zawierało najważniejsze elementy takie, jak:

  • dane osobowe właściciela rachunku, adres zamieszkania, PESEL, opcjonalnie dane dowodu osobistego;
  • numer rachunku, który ma być zamknięty;
  • wskazanie pozostałych produktów, z których klient chce zrezygnować (karta debetowa, karta kredytowa);
  • numer rachunku w kolejnym banku, na które ma zostać zrealizowany przelew pozostałych środków;
  • podpis zgodny ze wzorem podpisu w banku.

Warto także zawrzeć we wniosku o zamknięcie rachunku bankowego żądania zaprzestania przetwarzania danych osobowych oraz ich usunięcia. Jest to zabieg, który wycofuje wszystkie zgody na przetwarzanie danych udzielone w przeszłości bankowi. Udzielenie tych zgód było niezbędne do prowadzenia rachunku i świadczenie przez bank usług na rzecz klienta. Jednak po zamknięciu konta nic nie stoi na przeszkodzie aby zgody te wycofać. Dotyczy to również zgód marketingowych. Prawo do wycofania zgód, zgodnie z RODO, ma każda osoba fizyczna.

Niektóre banki dają również możliwość zamknięcia konta bankowego drogą korespondencyjną, czyli listownie. Niezbędne dokumenty, czyli wniosek o zamknięcie konta i ewentualnie kserokopię dowodu osobistego, należy wtedy wysłać na adres wskazany przez bank. Taką możliwość daje między innymi: Alior Bank, BNP Paribas, Credit Agricole, Bank Pekao i PKO Bank Polski.

Czy można zamknąć konto bankowe za pomocą bankowości internetowej?

Już od dawna cyfryzacja wszystkich aspektów życia sprawiała, że coraz więcej czynności przenieśliśmy do internetu. Konieczność izolacji jeszcze spotęgowała to zjawisko. W efekcie obecnie większość spraw, również urzędowych i bankowych, można załatwić przez internet. Dotyczy to także dyspozycji zamknięcia konta bankowego. Choć jeszcze nie wszystkie instytucje bankowe dopuszczają taką możliwość to jednak ich zdecydowana większość wychodzi naprzeciw potrzebom klientów w tej kwestii. Wypowiedzenie umowy prowadzenia rachunku bankowego można dokonać wysyłając odpowiedni wniosek na adres mailowy banku lub też dzwoniąc pod numer infolinii banku. Można się także spotkać z możliwością zamknięcia konta bankowego także za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Dokładne procedury regulowane są indywidualnie przez bank. Jednak ważną informacją jest, że najczęściej nie jest wymagane osobiste stawiennictwo w siedzibie banku. Z takiej metody likwidacji konta mogą skorzystać m.in. klienci Millennium Bank, Citi Handlowy, ING Bank Śląski czy mBank.

Zamknięcie wspólnego konta bankowego - czy to możliwe?

Często pary czy małżeństwa zakładają wspólne konta bankowe aby łatwiej zarządzać domowym budżetem i wspólnymi finansami. Jednak problemy mogą się pojawić kiedy dochodzi do rozstania czy rozwodu i chcemy zlikwidować wspólne konto. Zastosowanie mają tutaj przepisy prawa bankowego art. 51a ust. 2. Znajdziemy tam zapis mówiący, że:

"w przypadku rachunku wspólnego prowadzonego dla osób fizycznych, o ile umowa rachunku bankowego nie stanowi inaczej, każdy ze współposiadaczy rachunku może w każdym czasie wypowiedzieć umowę ze skutkiem dla pozostałych współposiadaczy."

Haczykiem jest jednak zapis “o ile umowa rachunku bankowego nie stanowi inaczej”. Oznacza to, że banki mają pewną dowolność w konstruowaniu umów dla współdzielonego konta. Może się bowiem okazać, że aby zamknąć wspólne konto będzie potrzebna zgoda obu właścicieli. Nie ma wtedy sensu toczyć z bankiem batalii czy sporów prawnych ponieważ ma on prawo zastrzec taką ewentualność. W takiej sytuacji niezbędne jest udzielenie zgody na zamknięcie konta przez obu właścicieli, osobiście w oddziale banku lub inną metodą - przez internet, telefonicznie, listownie. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku śmierci jednego ze współwłaścicieli. Wymagane jest wtedy przedstawienie w banku aktu zgonu posiadacza rachunku bankowego.

Wypowiedzenie umowy rachunku bankowego - o czym należy pamiętać?

Oprócz wypełnienia i dostarczenia do banku wniosku o zamknięcie konta bankowego klient banku musi mieć na uwadze kilka dodatkowych kwestii. Należy pamiętać o okresie wypowiedzenia umowy. Nigdy wypowiedzenie umowy nie wchodzi w życie z dnia na dzień. Najczęściej jest to jeden miesiąc choć bywa, że w niektórych bankach okres ten jest skrócony do 14 dni. Jeśli jednak zdecydujesz się zerwać umowę z bankiem przed terminem to upewnij się z jakimi kosztami będzie się to wiązało. Czasami nie warto się spieszyć, a lepiej odczekać określony umownie okres czasu gdyż ewentualne opłaty czy kary mogą być niewspółmiernie wysokie do ewentualnych korzyści.

Zamykając konto osobiste należy też pamiętać o konieczności uregulowania wszystkich należności względem banku, np. opłaty za prowadzenie konta czy kartę płatniczą. Dlatego warto zostawić na koncie drobne środki, które mogą posłużyć właśnie na pokrycie tych zobowiązań. W przeciwnym razie bank potrąci należne środki tworząc debet na koncie. Natomiast konto z ujemnym saldem nie może zostać zamknięte. Wszystko to niepotrzebnie przedłuży proces zamykania konta bankowego.

Na koniec dobrą praktyką jest zachowanie kopii wniosku o zamknięcie rachunku lub potwierdzenia złożenia dyspozycji jeżeli wnioskowaliśmy o zamknięcie konta inną drogą. Będzie to zabezpieczenie w razie ewentualnych problemów z finalizacją zlecenia.

Tagi: konto osobistekonto bankowe

Zaktualizowano: 04.03.2022

Dodano: 25.02.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top