Czy placówki bankowe działają normalnie w czasie epidemii koronawirusa?

Opublikowano: 08 Kwi 2020 Agata Dymara 4 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Mija prawie miesiąc, od kiedy przyszło Nam wszystkim i na całym świecie mierzyć się z nową rzeczywistością, jaką wywołała pandemia koronawirusa. Z tygodnia na tydzień, aby przeciwdziałać skutkom rozprzestrzeniania się choroby, rząd wprowadza kolejne obostrzenia. Są jednak zawody, które wykonują swoją pracę bez zmian, bo są najbardziej potrzebni, ale też najbardziej narażają swoje zdrowie i życie. To pielęgniarki, ratownicy medyczni, lekarze, policjanci, sprzedawcy, kurierzy, dostawcy jedzenia, aptekarze. Ja do grona zawodów„na pierwszej linii frontu” zaliczyłabym również pracowników placówek bankowych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany, jakie wprowadziły największe banki w funkcjonowaniu swoich placówek.

placówki bankowe

Godziny dla seniorów

Niektóre banki zdecydowały się na wprowadzenie tak zwanych godzin dla seniorów. W godzinach 10:00 – 12:00 oddziały banków tj. PKO BP, Bank Pekao, mBank, Credit Agricole, Citi Handlowy (w placówkach zlokalizowanych w galeriach handlowych) są dostępne tylko dla klientów powyżej 65 roku żucia. Bank BNP Paribas wskazał, że od 3 kwietnia wprowadzi dedykowaną godzinę obsługi dla seniorów od 10:00 do 11:00. Inne banki wprowadziły pierwszeństwo obsługi. W placówkach Getin Noble Bank w godzinach 10:00 – 12:00, pierwszeństwo w obsłudze mają osoby powyżej 65 roku życia. Alior Bank zaprasza seniorów powyżej 60 roku życia zwłaszcza w godzinach 11:00 – 12:00. Należy pamiętać, że w razie potrzeby, seniorzy mogą korzystać z oddziałów również w innych godzinach.

placówka

Skrócone godziny otwarcia

Klienci niektórych banków muszą liczyć się również z tym, że zostały skrócone godziny pracy niektórych placówek bankowych.

Bank Pekao – praca oddziałów w godzinach 10:00 – 16:00.

BNP Paribas – praca oddziałów w godzinach 10:00 – 15:00.

Alior Bank – praca oddziałów godzinach 11:00 – 16:00.

Getin Bank – praca oddziałów w godzinach 10:00 – 16:00. Ponadto w tym czasie wprowadzona została przerwa techniczna w godzinach 12:00 – 12:30, podczas której pracownicy dbają o przygotowanie placówki do dalszej obsługi klientów.

PKO BP – zmienione godziny mogą dotyczyć wybranych placówek, informacja dostępna jest na drzwiach placówki.

Credit Agricole – praca oddziałów w godzinach 10:00 – 16:00, ale może zdarzyć się, że część placówek otwarta jest w innych godzinach.

mBank – placówki detaliczne otwarte są krócej, natomiast oddziały korporacyjne pracują bez zmian. Informacje o dokładnych godzinach otwarcia poszczególnych punktów są dostępne na stronie banku.

Limity osób

Ww. to niejedyne obostrzenia. Musimy również liczyć się z ograniczeniami w ilości osób, mogących jednocześnie przebywać w placówce.

Bank Pekao – w placówce może przebywać jednocześnie tylu klientów, ile danego dnia jest czynnych stanowisk obsługi.

BNP Paribas – jeden doradca obsługuje w bezpiecznej odległości jednego klienta, pozostali klienci są proszeni o oczekiwanie na obsługę poza oddziałem, w odległości minimum 1 metra od siebie.

Getin Bank – w czasie obsługi w placówce może przebywać maksymalne pięć osób, pozostali klienci  proszeni są o oczekiwanie na zewnątrz, doradca zaprasza każdą kolejną osobę do środka.

PKO BP – klienci wpuszczani są pojedynczo lub tylu, ile jest czynnych stanowisk, tzn. obsługa odbywa się przy co drugim stanowisku, aby zapewnić zalecany odstęp między osobami (2 metry).

mBank – w oddziale może przebywać jedna osoba przy każdym stanowisku.

Citi Handlowy – na terenie placówek znajdujących się w galeriach handlowych może przebywać maksymalnie do dwóch klientów.

Zanim postanowimy udać się do banku, zastanówmy się i sprawdźmy, czy danej sprawy nie uda się załatwić telefonicznie lub przez system transakcyjny. Banki są coraz bardziej elastyczne, wprowadzają dla swoich klientów coraz lepsze zdalne rozwiązania. Ponadto zachęcają wszystkich klientów do płatności bezgotówkowych i korzystania z bankowości elektronicznej.

Warto na bieżąco śledzić komunikaty wydawane przez dany bank.

Tagi: bnp paribasplacówki bankowegetin bankmbank

Zaktualizowano: 09.09.2021

Dodano: 08.04.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Komu trudniej będzie otrzymać kredyt gotówkowy w czasie koronawirusa?

Komu trudniej będzie otrzymać kredyt gotówkowy w czasie koronawirusa?

22 Wrz 2020Autor: Aleksandra Jakubowska

Przez ostatnie miesiące jednym z najczęściej spotykanych i rozważanych tematów wśród społeczeństwa jest problem, jaki niesie za sobą epidemia wirusa COVID-19. Pandemia jest rozpatrywana w wielu aspektach: zdrowie, praca, nauka, zakupy, kwarantanna. A jakie konsekwencje przyniósł w sferze kredytowej?(...)

Czytaj więcej
Planowanie finansów w dobie pandemii koronawirusa

Planowanie finansów w dobie pandemii koronawirusa

19 Marzec 2020Autor: Katarzyna Dzierżęga - Wiśniewska

Finanse osobiste to nic innego jak zarządzanie swoimi środkami , ochrona swoich środków i  wykorzystanie pieniędzy w odpowiedni sposób. Aby zarządzać finansami osobistymi , należy je w pierwszej kolejności zaplanować , czyli ułożyć plan finansowy. Planowanie budżetu gospodarstwa domowego, można(...)

Czytaj więcej
Top