Jaki jest klucz do właściwego porównania ofert różnych banków?

Opublikowano: 13 Paź 2021 Sylwia Chrószcz 9 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Porównanie ofert kredytowych różnych banków z pozoru może wydawać się prostą sprawą. W praktyce jednak trzeba wziąć pod uwagę kilka elementarnych zasad, dzięki którym znajdziesz najlepszą ofertę kredytową w jak najszybszy i najbardziej efektywny sposób, oszczędzając przy tym czas i nerwy.

Z tego artykułu poznasz odpowiedzi na pytania:

  • jak znaleźć właściwą ofertę kredytową?
  • jak uniknąć błędów w poszukiwaniu najlepszej oferty?  
  • kiedy złożyć wniosek kredytowy?
  • jak skutecznie porównać oferty kredytowe?
Porównanie ofert banków - jak to zrobić?

Pierwsze kroki w poszukiwaniu ofert

Wyobraź sobie sytuację, że na polskim rynku istnieje kilkanaście banków oferujących różne oferty na przykład kredytów gotówkowych. To wszystko w połączeniu ze sobą daje konieczność sprawdzenia przez Ciebie co najmniej kilkunastu różnych ofert kredytowych chcąc wybrać tę najbardziej odpowiednią. Jeśli chcesz zrobić to poprzez wizyty w poszczególnych bankach, będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość i odpowiednio dużą ilość czasu.

Przede wszystkim zacznij od określenia kwoty kredytu, która Cię interesuje i czasu w jakim chcesz go spłacić. Zastanów się również nad tym jaką wysokość raty możesz miesięcznie płacić tak, aby nie narazić swojego budżetu domowego na kłopoty. Jeśli jesteś w związku małżeńskim, kwota kredytu będzie miała znaczenie. W ślad za tym odpowiedz sobie na pytanie, czy Twój współmałżonek będzie mieć możliwość podpisać zgodę na udzielenie Ci kredytu przez bank lub też czy może do niego przystąpić jako drugi współkredytobiorca? Jest to o tyle ważne, że w zależności od banku, możliwa kwota kredytu do zaciągnięcia samodzielnie przez osobę pozostającą w związku małżeńskim waha się od 10 do 50 tys. złotych.

Jaki jest klucz do wyboru właściwej oferty?

Poszukiwanie właściwej oferty rozpocznij od skorzystania z dostępnych kalkulatorów i rankingów kredytowych dostępnych na internetowych platformach kredytowych. Po wpisaniu kwoty kredytu i okresu spłaty, otrzymasz zestawienie różnych ofert z określonymi parametrami takimi jak: oprocentowanie, prowizja, RRSO, wysokość raty czy całkowity koszt kredytu.

Następnie wybierz najlepszą ofertę, sprawdź do jakiej kwoty kredytu w tym banku możesz wnioskować o kredyt samodzielnie, a od jakiej kwoty będzie wymagana zgoda współmałżonka na zaciągnięcie przez Ciebie kredytu. Dopiero w tym momencie udaj się do banku, którego ofertę wybrałeś i porozmawiaj z doradcą o szczegółach danego kredytu.

Uwaga – w Twoim interesie jest, aby wniosek został złożony dopiero, gdy będziesz mieć pewność, że istnieje szansa na uzyskanie tego kredytu. Doradca w banku może naciskać na wprowadzenie wniosku od razu, ponieważ również zależy mu na tym, abyś wziął kredyt właśnie u niego, a niekoniecznie w innym banku.

Pamiętaj, że oferty prezentowane w kalkulatorach są ogólnymi ofertami. Podczas spotkania z doradcą w banku może się okazać, że nie masz zdolności kredytowej na daną kwotę kredytu lub bank wymaga dokumentów, których nie jesteś w stanie dostarczyć. Dlatego ważne jest, abyś te informacje uzyskał wstępnie od doradcy podczas rozmowy, a dopiero, gdy doradca powie, że nie widzi przeciwskazań do ubiegania się o dany kredyt, wprowadził wniosek do systemu.

W tym miejscu warto powiedzieć, że z jednej strony masz narzędzie do szybkiej weryfikacji poszczególnych ofert jakim są internetowe kalkulatory czy wyszukiwarki kredytów. Z drugiej zaś strony rolę takich „kalkulatorów” pełnią agenci finansowi prowadzący biura pośrednictwa kredytowego. Dlaczego? Dlatego, że idąc do danego banku masz możliwość rozmawiać z doradcą o ofertach tylko tego banku. Natomiast idąc do biura kredytowego, wiedz, że agent ma dostęp do większości ofert kredytowych różnych banków. To z kolei, w połączeniu z wiedzą o Twojej sytuacji finansowej, Twoich oczekiwaniach i jednocześnie doświadczeniu agenta w procesowaniu wniosków kredytowych w poszczególnych bankach, powoduje, że agent będzie prawdopodobnie wiedział, gdzie skierować w pierwszej kolejności wniosek o kredyt, tak, aby były jak największe szanse na jego otrzymanie.

Z tego punktu widzenia wydaje się, że skorzystanie z usługi pośrednika finansowego jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli natomiast nie wiesz, jak wybrać właściwego agenta, skontaktuj się z konsultantem wybranej platformy kredytowej na przykład wnioskomat.com, gdzie uzyskasz informację na temat rekomendowanego biura kredytowego w Twojej okolicy.

Unikaj popełnienia tego błędu!

Ostateczna oferta kredytowa jaką możesz uzyskać w danym banku zależy od wielu czynników. Tak naprawdę o konkretnej, realnej ofercie przygotowanej dla Ciebie, dowiadujesz się w momencie złożenia wniosku w banku. I tutaj uwaga! Największym błędem klientów jest sprawdzanie ofert w różnych bankach poprzez złożenie w nich wniosków kredytowych!

Bank w momencie, gdy składasz wniosek kredytowy sprawdza Twoją zdolność kredytową oraz historię spłat. Oprócz tego, że będzie mieć znaczenie to ile zarabiasz, jakie masz wydatki i jakie płacisz aktualnie raty kredytowe, ogromne znaczenie ma ilość złożonych zapytań o kredyt w ciągu ostatniego miesiąca, ale też w ciągu kilku miesięcy poprzedzających dzień, w którym pytasz bank o możliwość uzyskania kredytu. Bank widzi te zapytania właśnie w bazie BIK i między innymi, na tej podstawie ocenia czy przyzna Ci kredyt, którego poszukujesz oraz jeśli tak, to w jakiej wysokości możesz go otrzymać.

Jeśli w krótkiej perspektywie czasu złożyłeś kilka zapytań o kredyt to bank, w którym aktualnie pytasz o ofertę, może nabrać wątpliwości czy po pierwsze: nie skorzystasz z każdego z nich i tym samym dojdzie do przekroczenia poziomu Twojej zdolności kredytowej i po drugie: bank może wyciągnąć wniosek, że skoro złożyłeś tyle zapytań to może masz problemy z płynnością finansową lub istnieją jakieś powody, dla których nie mogłeś sfinalizować umowy kredytowej w innych bankach.

Jak porównać oferty kredytowe skutecznie?

Poszukując najlepszej oferty kredytowej nie składaj od razu wniosku w banku. Wniosek złóż dopiero w momencie istnienia dużego prawdopodobieństwa, że w tym banku dostaniesz kredyt. Porównuj oferty za pomocą internetowych kalkulatorów, a najlepiej odwiedź biuro agenta finansowego, który powinien poprowadzić Cię do najlepszej oferty, z największą szansą na jej uzyskanie.

Pamiętaj, że im większa ilość zapytań o kredyt odnotowana w bazie BIK w skali miesiąca, kwartału i ostatniego półrocza, tym uzyskujesz mniejszą ilość punktów skoringowych tak istotnych dla faktu czy otrzymasz kredyt i na jakich warunkach.

Takie informacje nie znajdują się w ogólnodostępnych kalkulatorach. To wiedza zarezerwowana dla pracownika banku, choć rzadko udzieli Ci w tym zakresie informacji, z uwagi na ograniczenie wewnętrznymi procedurami banku. Wiedzę taką ma również agent finansowy, a wynika ona z jego doświadczenia w obsłudze różnych klientów, w wielu bankach. I to właśnie jest główną przewagą agenta finansowego w poszukiwaniu dla Ciebie właściwej oferty.

Dodano: 13.10.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top