Jakie dane do pożyczki? O co spyta mnie pożyczkodawca?

Opublikowano: 20 Lis 2019 Urszula Sokół 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Pierwszym krokiem do otrzymania finansowania jest wypełnienie wniosku pożyczkowego. Niezależnie czy wypełniamy go online, czy u Agenta kredytowego zostaniemy poproszeni o podanie ustalonego przez instytucje zakresu danych. Jakie dane do pożyczki? 

jakie dane do pożyczki

Po pierwsze identyfikacja tożsamości

Pożyczkodawca zawsze będzie chciał uzyskać pewność, że osoba, która wnioskuje o pożyczkę jest faktycznie tym, za kogo się podaje. W tym celu przyszły pożyczkobiorca będzie musiał podać swoje podstawowe dane identyfikacyjne takie jak imię, nazwisko, PESEL, numer dowodu osobistego. Oczywiście, dane te mogą trafić w ręce kogoś, kto będzie je chciał wykorzystać w procesie pożyczkowym. Dlatego też instytucja w pewnym momencie procesu zweryfikuje poprawność oświadczonych danych. W jaki sposób? W procesie offline to Agent poprosi o oryginał dowodu osobistego i zaświadczy, że go widział, że osoba wnioskująca jest właścicielem dowodu oraz, że sprawdził, czy dokument nie jest sfałszowany. W procesie wnioskowania przez Internet instytucja skorzysta z jednego ze sposób weryfikacji tożsamości. Może np. poprosić Klienta, aby zalogował się jak do swojego rachunku bankowego. W ten sposób porówna sobie dane rachunku i dane oświadczone przez wnioskującego. 

Dane niezbędne do oceny zdolności

Jednym z celów wypełnienia wniosku jest pozyskanie od Klienta danych służących ocenie zdolności kredytowej. Firma zapyta wnioskodawcę w jakiej formie osiąga dochód, ile ma dochodu, ale również ile ma wydatków, czy posiada jakieś zobowiązania a jeśli tak, to ile kosztuje go ich miesięczna obsługa. Niezbędne będzie również podanie informacji o ilości osób na utrzymaniu Klienta. Firma może również zapytać w jakim rodzaju nieruchomości Klient mieszka oraz czy jest jej właścicielem, czy wynajmuje, czy może mieszka z rodzicami. Wszystkie te informacje mają zbadać poziom zamożności Klienta i sprawdzić, czy stać go będzie na spłatę zobowiązania. 

jakie dane do pożyczki

Dane statystyczne

Każdy wniosek zawiera również zakres danych statystycznych, które brane są pod uwagę przez system scoringowy przy wydawaniu decyzji i ocenie prawdopodobieństwa niespłacenia przez Klienta zobowiązania. Przykładem takiej danej będzie wykształcenie. Instytucja w procesie oceny ryzyka sprawdzi jak osoby z podanym wykształceniem spłacają zobowiązanie. Statystycznie im wyższe wykształcenie, tym lepsza spłacalność pożyczki.

Klient wyraża zgody

Aby instytucja mogła dokonać oceny ryzyka na Kliencie musi rozpocząć proces przetwarzania jego danych osobowych. Na to musi mieć zgodę Klienta. Z drugiej strony Klient musi wiedzieć, kto przetwarza jego dane i jest ich administratorem więc firma musi dać Klientowi możliwość zapoznania się z klauzulą informacyjną. Podstawa będzie zatem zgoda na przetwarzanie danych oraz klauzula informacyjna. Firmy z reguły umieszczają również zgodę na marketing – aby móc w przyszłości wysyłać do Klienta propozycje marketingowe mailem, SMSem lub wykonywać do niego połączenia w celach marketingu bezpośredniego. Zgody marketingowe muszą być dobrowolne. Ostatnia kategoria zgód to zgody na weryfikację Klienta oraz przekazanie jego danych i danych o jego spłacalności do Biur Informacji Gospodarczej oraz Biura Informacji Kredytowej. Te zgody, podobnie jak zgody na przetwarzanie danych będą najczęściej obowiązkowe. Instytucja musi bowiem sprawdzić Klienta w bazach, jako jednym z etapów weryfikacji zdolności kredytowej. Oczywiście Klient może się nie zgodzić, ale wtedy wniosek nie zostanie złożony. 

Dane pobierane od Klienta można ubrać w kilka kategorii - dane osobowe, dane dotyczące zatrudnienia, dane mieszkaniowe, zobowiązania. Pożyczkodawca zawsze poprosi również o wyrażenie zgód.

Ilość danych uzależniona od procesu

Każdy proces jest inny, a każdy pożyczkodawca może pozyskiwać od Klienta inne dane. Oczywiście można dokonać pewnej kategoryzacji, której próbę podjęliśmy w niniejszym artykule. Na samym końcu pamiętajmy, aby zawsze być transparentnym wobec instytucji. Ta bowiem zawsze może spróbować potwierdzić oświadczone przez nas dane. W ten np. sposób postępuje z naszymi zobowiązaniami. Podajemy we wniosku ile mamy kredytów, ile rat, jakie saldo zadłużenia. A potem pożyczkodawca wchodzi do naszego raportu w BIK i potwierdza zgodność oświadczeń. 

Kilka wniosków – kilka razy te same dane

Wnioskując do kilku firm z reguły musimy kilka razy podać te same dane. Każda z nich posiada bowiem inny formularz wniosku, na innej stronie lub w innym systemie. Wnioskomat.com rozwiązał ten problem – zagregowaliśmy dane do jednego formularza, który następnie przesyła dane do różnych instytucji, zbiera od nich decyzję i znów w sposób zagregowany podaje na profilu Klienta. Dzięki temu Klient musi wypełnić tylko jeden wniosek i w jednym miejscu otrzyma decyzje z różnych instytucji. 
 

Tagi: pożyczka onlinepożyczkabiuro informacji kredytowejwnioskomat.comagent kredytowy

Zaktualizowano: 15.09.2021

Dodano: 20.11.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Płynność finansowa i jej wpływ na zdolność kredytową?

Płynność finansowa i jej wpływ na zdolność kredytową?

26 Sie 2019Autor: Urszula Sokół

Jeżeli pracuję, to osiągam jakiś dochód. Pracę mogę wykonywać na podstawie jednej z form zatrudnienia. Ktoś może mnie zatrudnić na umowę zlecenie, jeżeli wykonuję tylko jakieś jedno zlecenia określone terminem i kwotą zapłaty. Jeżeli dla kogoś pracuję na stałe, w tzw. pełnym wymiarze to zatrudnia mn(...)

Czytaj więcej
Kontomatik, przelew złotówki. Jak działają narzędzia weryfikujące tożsamość?

Kontomatik, przelew złotówki. Jak działają narzędzia weryfikujące tożsamość?

29 Lip 2019Autor: Urszula Sokół

Pożyczanie pieniędzy wiąże się dla instytucji finansującej z ryzykiem. Niezależnie czy kredytodawcą jest bank czy firma pozabankowa ryzyko zawsze jest wliczone w cenę transakcji. Im oczywiście jest wyższe, tym też cena jest wyższa – ale o tym przeczytasz w naszym artykule o matrycy ceny ważonej ryzy(...)

Czytaj więcej
Pożyczanie online w synergii z offline. Co to oznacza dla Klienta?

Pożyczanie online w synergii z offline. Co to oznacza dla Klienta?

23 Kwi 2019Autor: Urszula Sokół

"Weź pożyczkę przez internet”, „Pożyczka 100 % on-line”, „Szybka pożyczka przez internet” – to hasła, z którymi często się spotykamy poszukując finansowania w Internecie. Nasuwa się jednak pytanie – co to oznacza dla konsumenta ? Jakie zagrożenia się z tym wiążą? Jaką wiedzę musi posiadać konsument,(...)

Czytaj więcej
Top