Jakie dane są potrzebne do pożyczki pozabankowej? O co spyta mnie pożyczkodawca?

Opublikowano: 06 Maj 2023 Agnieszka Kłak 9 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Pierwszym krokiem do otrzymania finansowania jest wypełnienie wniosku pożyczkowego. Niezależnie czy wypełniamy go online, czy u Agenta kredytowego zostaniemy poproszeni o podanie ustalonego przez instytucje zakresu danych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie informacje potrzebne są do wzięcia chwilówki lub pożyczki ratalnej,
  • czy firmy pożyczkowe zawsze wymagają dokumentu tożsamości,
  • jakie znaczenie ma dokumentacja w procedurze ubiegania się o zobowiązanie. 
jakie dane do pożyczki

Po pierwsze identyfikacja tożsamości

Pożyczkodawca zawsze będzie chciał uzyskać pewność, że osoba, która wnioskuje o pożyczkę jest faktycznie tym, za kogo się podaje. W tym celu przyszły pożyczkobiorca będzie musiał podać swoje podstawowe dane identyfikacyjne, które zawiera dowód osobisty, takie jak imię, nazwisko, PESEL, numer dowodu osobistego. Niezbędny będzie także adres zamieszkania. Oczywiście, dane te mogą trafić w ręce kogoś, kto będzie je chciał wykorzystać w procesie pożyczkowym. Dlatego też instytucja w pewnym momencie procesu zweryfikuje poprawność oświadczonych danych. W jaki sposób?

W procesie offline to Agent poprosi o okazanie dowodu osobistego i zaświadczy, że go widział, że osoba wnioskująca jest właścicielem dowodu oraz, że sprawdził, czy dokument nie jest sfałszowany. W procesie wnioskowania przez Internet instytucja skorzysta z jednego ze sposób weryfikacji tożsamości. Może np. poprosić Klienta, aby zalogował się jak do swojego konta bankowego. W ten sposób porówna sobie dane rachunku i dane oświadczone przez wnioskującego. Ponadto numer konta bankowego Klienta będzie potrzebny do wykonania przelewu po przyznaniu zobowiązania.

Dane niezbędne do oceny zdolności

Jednym z celów wypełnienia wniosku jest pozyskanie od Klienta danych służących ocenie zdolności kredytowej. Firma zapyta wnioskodawcę w jakiej formie osiąga dochód, ile ma dochodu, ale również ile ma wydatków, czy posiada jakieś zobowiązania a jeśli tak, to ile kosztuje go ich miesięczna obsługa. Niezbędne będzie również podanie informacji o ilości osób na utrzymaniu Klienta. Firma może również zapytać w jakim rodzaju nieruchomości Klient mieszka oraz czy jest jej właścicielem, czy wynajmuje, czy może mieszka z rodzicami. Wszystkie te informacje mają zbadać poziom zamożności Klienta i sprawdzić, czy stać go będzie na spłatę zobowiązania. 

jakie dane do pożyczki

Dane statystyczne

Każdy wniosek zawiera również zakres danych statystycznych, które brane są pod uwagę przez system scoringowy przy wydawaniu decyzji i ocenie prawdopodobieństwa niespłacenia przez Klienta zobowiązania. Przykładem takiej danej będzie wykształcenie. Instytucja w procesie oceny ryzyka sprawdzi jak osoby z podanym wykształceniem spłacają zobowiązanie. Statystycznie im wyższe wykształcenie, tym lepsza spłacalność pożyczki.

Klient wyraża zgody

Aby instytucja mogła dokonać oceny ryzyka na Kliencie musi rozpocząć proces przetwarzania jego danych osobowych. Na to musi mieć zgodę Klienta. Z drugiej strony Klient musi wiedzieć, kto przetwarza jego dane i jest ich administratorem więc firma musi dać Klientowi możliwość zapoznania się z klauzulą informacyjną. Podstawa będzie zatem zgoda na przetwarzanie danych oraz klauzula informacyjna. Firmy z reguły umieszczają również zgodę na marketing – aby móc w przyszłości wysyłać do Klienta propozycje marketingowe mailem, SMSem lub wykonywać do niego połączenia w celach marketingu bezpośredniego. Zgody marketingowe muszą być dobrowolne.

Ostatnia kategoria zgód to zgody na weryfikację Klienta oraz przekazanie jego danych i danych o jego spłacalności. Informacje te gromadzi Biuro Informacji Kredytowej oraz Biuro Informacji Gospodarczej. Te zgody, podobnie jak zgody na przetwarzanie danych będą najczęściej obowiązkowe. Instytucja musi bowiem sprawdzić Klienta w bazach, jako jednym z etapów weryfikacji zdolności kredytowej. Oczywiście Klient może się nie zgodzić, ale wtedy wniosek nie zostanie złożony. 

Dane pobierane od Klienta można ubrać w kilka kategorii - dane osobowe, dane dotyczące zatrudnienia, dane mieszkaniowe, zobowiązania. Pożyczkodawca zawsze poprosi również o wyrażenie zgód.

Zgubiłem dowód, a potrzebuję szybkiej gotówki. Co robić?

Klienci sięgający po pożyczkę pozabankową w oczywisty sposób potrzebują dodatkowej gotówki "na już". Jak jednak zaspokoić tę potrzebę, gdy nagle dowód osobisty się zgubi? Czy do zaciągnięcia zobowiązania wstarczy jakikolwiek inny dokument potwierdzający tożsamość? To wszystko zależy od indywidualnej polityki firmy pożyczkowej. Teoretycznie jest możliwa taka sytuacja, że wystarczy np. prawo jazdy czy paszport.

Jednak niekiedy dane z dowodu będą konieczne. Np. jego numer. Jeśli nie znamy tego numeru na pamięć, to zaciągnięcie pożyczki będzie po prostu niemożliwe. Problem będzie też wtedy, jeśli pożyczkodawca zażyczy sobie, byśmy wysłali skan dowodu, a takowego nie posiadamy. Jednakże, jeśli mamy skan dowodu (przy czym ten dokument, choć zagubiony musi być ważny) zapisany gdzieś na komputerze, w telefonie czy w chmurze, to wówczas powinniśmy bez trudu poradzić sobie nawet w takiej sytuacji.

Ilość danych uzależniona od procesu

Każdy proces jest inny, a każdy pożyczkodawca może pozyskiwać od Klienta inne dane. Oczywiście można dokonać pewnej kategoryzacji, której próbę podjęliśmy w niniejszym artykule. Z całą pewnością możemy spodziewać się, że zawsze będzie konieczne podanie numeru PESEL oraz innych danych osobowych. Jednakże należy zawsze być transparentnym wobec instytucji. Ta bowiem zawsze może spróbować potwierdzić oświadczone przez nas dane. W ten np. sposób postępuje z naszymi zobowiązaniami. Podajemy we wniosku ile mamy kredytów, ile rat, jakie saldo zadłużenia. A potem pożyczkodawca wchodzi do naszego raportu w BIK i potwierdza zgodność oświadczeń. 

Co zrobić, gdy nastąpiło wyłudzenie kredytu lub pożyczki?

Jeżeli postępujemy wysoce nieostrożnie, to przy staraniu się o zobowiązanie pozabankowe możemy przypadkiem udostępnić nasze dane oszustowi. Wówczas może on zaciągnąć kredyt na nas. Dokument tożsamości zostanie potwierdzony, tak jak wszystkie informacje, które na nim się znajdują. Cóż począć w takim przypadku? Otóż należy dostarczyć do firmy pożyczkowej lub banku potwierdzenie zgłoszenia oszustwa na policji. Jednakże to może się okazać niewystarczające. Takie sprawy miewają swój finał w sądzie. Dlatego bardzo ważna jest ochrona swoich wrażliwych danych.

Kilka wniosków – kilka razy te same dane

Wnioskując do kilku firm z reguły musimy kilka razy podać te same dane. Każda z nich posiada bowiem inny formularz wniosku, na innej stronie lub w innym systemie. Wnioskomat.com rozwiązał ten problem – zagregowaliśmy dane do jednego formularza, który następnie przesyła dane do różnych instytucji, zbiera od nich decyzję i znów w sposób zagregowany podaje na profilu Klienta. Dzięki temu Klient musi wypełnić tylko jeden wniosek i w jednym miejscu otrzyma decyzje z różnych instytucji. Jeśli dane się zgadzają, wówczas pieniądze mogą trafić na Twoje konto bankowe nawet w ciągu 15 minut od momentu przesłania wniosku.

Tagi: pożyczka onlinepożyczkabiuro informacji kredytowejwnioskomat.comagent kredytowy

Dodano: 20.11.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Płynność finansowa i jej wpływ na zdolność kredytową?

Płynność finansowa i jej wpływ na zdolność kredytową?

17 Marzec 2023Autor: Agnieszka Kłak

Każdy z nas może z łatwością policzyć, ile miesięcznie wynoszą jego dochody, a ile wydatki. Wielu klientów nie tylko ponosi wydatki na tzw. życie, ale też ma na utrzymaniu inne osoby oraz musi spłacać bieżące zobowiązania. Kiedy prowadzi firmę, musi utrzymywać płynność finansową przedsiębiorstwa. Gd(...)

Czytaj więcej
Jak działają Kontomatik i przelew za 1 zł?

Jak działają Kontomatik i przelew za 1 zł?

23 Lut 2023Autor: Agnieszka Kłak

Kiedy chcemy pożyczyć pieniądze z banku albo od firmy pożyczkowej, to obowiązkowo musimy przejść weryfikację tożsamości. Najczęściej odbywa się to za pomocą przelewu weryfikacyjnego albo systemu Kontomatik. Współcześnie jest to już standardem, a w interesie instytucji finansowych leży, aby odbywało (...)

Czytaj więcej
Pożyczanie online w synergii z offline. Co to oznacza dla Klienta?

Pożyczanie online w synergii z offline. Co to oznacza dla Klienta?

19 Sty 2023Autor: Agnieszka Kłak

"Weź pożyczkę przez internet”, „Pożyczka 100 % on-line”, „Szybka pożyczka przez internet” – to hasła, z którymi często się spotykamy poszukując finansowania w Internecie. W istocie pożyczki online mogą w bardzo wielu aspektach okazać się produktem wysoce korzystnym dla klienta. Jednakże oprócz tego (...)

Czytaj więcej
Top