Jakie są etapy przyznawania kredytu firmowego?

Opublikowano: 13 Gru 2021 Sylwia Chrószcz 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytów Firmowych

Dzisiaj chcemy odpowiedzieć na pytanie: jakie są etapy przyznawania kredytu firmowego? Omówimy krok po kroku jak wygląda ten proces, poradzimy, co przedsiębiorca powinien zrobić, kiedy zastanawia się nad wyborem odpowiedniej oferty, a także pokażemy, jakie są następstwa wzięcia kredytu.

Z tego artykułu dowiesz się:

Etapy przyznawania kredytu firmowego

Zidentyfikowanie potrzeb finansowych przedsiębiorstwa

To, że na całym świecie przedsiębiorcy zaciągają rozmaite pożyczki wynika z potrzeby pozyskania dodatkowego finansowania prowadzonej firmy. Wśród nich możemy wyróżnić na przykład potrzeby inwestycyjne, czyli te związane z rozwojem firmy. Kredyt może być również sposobem na wybrnięcie z sytuacji związanej z zagrożeniem płynności przedsiębiorstwa. Może zdarzyć się sytuacja, kiedy właściciel będzie miał zaciągniętych kilka pożyczek i spłata rat kredytowych będzie dla niego zbyt dużym obciążeniem. Czasem pojawia się tak zwana potrzeba chwili na jakiś jeden konkretny cel, okazyjną transakcję i potrzeba gotówki od zaraz.

Konieczność zewnętrznego finansowania może się pojawić w każdym momencie: tuż po otwarciu firmy, czy w trakcie prowadzenia działalności, a niekiedy zdarza się, że właściciel zaciąga kredyt na założenie firmy jeszcze zanim ta oficjalnie wystartuje i jest kredytobiorcą jako konsument.

Wybór produktu i konkretnej oferty

Kiedy przedsiębiorca wie już, że potrzebuje kredytu powinien przejrzeć dostępne na rynku oferty kredytowe i porównać je ze sobą. Ma to służyć zestawieniu zarówno korzyści jak i minusów, które niesie ze sobą każdy kredyt. W jakich produktach będzie wybierał nasz przedsiębiorca? Ma do wyboru m.in.:

  • kredyt inwestycyjny, czy kredyt obrotowy,
  • kredyt gotówkowy albo konsolidacyjny,
  • linię kredytową,
  • kredyt hipoteczny czy produkt z zabezpieczeniem rzeczowym,
  • kredyt na start dla nowych firm,
  • kredyt pomostowy czy technologiczny.

W zależności od wyboru banku paleta dostępnych dla przedsiębiorców produktów może się różnić. Przykładowo w jednym z banków dostępne będą kredyty inwestycyjne i obrotowe, ale nie dla przedsiębiorców dopiero wkraczających na rynek. Natomiast kredyt technologiczny będzie dostępny tylko w tych bankach, które współpracują z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Gdzie szukać odpowiednich ofert?

Możecie wejść na stronę nasz stronę wnioskomat.com, gdzie znajdziecie i porównacie ze sobą aktualne oferty różnych banków, a także znajdziecie kontakt do pośredników kredytowych, którzy są specjalistami w dziedzinie kredytów firmowych. Pośrednik dokładnie przeanalizuje potrzebę kredytową, sytuację finansową firmy oraz pomoże przygotować się i wybrać konkretny produkt kredytowy - który będzie najbardziej odpowiedni. Dzięki temu finansowanie, które uzyska przedsiębiorca będzie odpowiednio dopasowane m.in. pod kątem rodzaju kredytu czy jego kosztów. Nie złoży też wniosku kredytowego do banku, gdzie nie ma szans na finansowanie, a przez to nie obniży swojej wiarygodności kredytowej poprzez nadmierną ilość zapytań kredytowych raportowanych w bazie BIK.

Poza tym pośrednik orientuje się w aktualnych ofertach dostępnych na rynku, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze oraz sprawnie przejść przez wszystkie etapy pozyskiwania kredytu.

Złożenie wniosku kredytowego wraz z wymaganymi dokumentami

W momencie, w którym przedsiębiorca jest już pewny, którą ofertę wybierze, może przystąpić do wnioskowania. Oczywiście, podstawowym dokumentem będzie tu wniosek o przyznanie kredytu. Wniosek można złożyć przez internet, bezpośrednio w banku lub u pośrednika kredytowego. Do wniosku trzeba dołączyć dokumenty, wymagane przez banki. Będą to: dokumenty dochodowe, dokumenty dotyczące niezalegania z płatnościami do ZUS-u i urzędu skarbowego. 

Analiza wniosku i wydanie decyzji kredytowej przez bank

Kiedy już wniosek wraz z dokumentami zostanie złożony, bank rozpoczyna proces decyzyjny. Istotne będzie tu ustalenie zdolności kredytowej. Jest to współczynnik, według którego ocenia się, czy klient będzie w stanie spłacić raty kredytu i czy spłaci zobowiązanie w terminie i w całości. Bank bierze tu pod uwagę dane z dokumentów dochodowych, czy też z wyciągów z rachunków bankowych.

Ważne też będzie to, ile przedsiębiorca ma zaciągniętych innych zobowiązań i czy w przeszłości spłacał terminowo swoich wierzycieli. Istotne są także: rodzaj kredytu o jaki się ubiega oraz jego łączna kwota. Ile trwa podejmowanie decyzji kredytowej? Zwykle jest to kilka dni roboczych. Wszystko zależy od rodzaju produktu ponieważ dłużej będzie trwało uzyskanie kredytu hipotecznego albo kredytu inwestycyjnego, gdzie konieczna jest analiza biznesplanu oraz przedmiotu zabezpieczenia kredytu.

Co się dzieje po uzyskaniu kredytu?

Oczywiście, będzie trzeba go spłacać. I to terminowo, aby w przyszłości mieć większe szanse na uzyskanie kolejnego kredytu. Jednak dla przedsiębiorcy najważniejsze powinno być to, że jego potrzeby kredytowe zostały zaspokojone czy to na bieżące funkcjonowanie firmy czy też na cele rozwojowe. W przypadku kredytów inwestycyjnych bank może obserwować, na co są przeznaczane środki. Trzeba wówczas pilnować, by nie powstały żadne nieprawidłowości w wykorzystywaniu tych środków.

Przy zaciąganiu niektórych zobowiązań kredytowych bank w treści umowy wpisuje konkretne warunki do spełnienia w trakcie jej trwania. Warunki te mogą dotyczyć np. zapewnienia określonych obrotów na rachunku otwieranym razem z kredytem, gdzie przy ich niespełnieniu przedsiębiorca musi liczyć się np. z podwyższeniem marży kredytu, a w przypadku notorycznego braku spełnianiu zobowiązań umownych nawet z wypowiedzeniem umowy kredytu.

Tagi: kredyty dla przedsiębiorcówkredyt obrotowykredyt firmowyzdolność kredytowakredyt

Dodano: 13.12.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top