Jakie są fakty i mity na temat niezależnego doradcy finansowego?

Opublikowano: 27 Sty 2023 Agnieszka Kłak 11 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Doradca kredytowy to wyzyskiwacz, który najpierw wyprowadzi klienta w pole, a potem wyciągnie z niego ostatni grosz byleby jak najdrożej sprzedać produkt finansowy. Wraz z instytucją cieszy się, dzieląc pieniądze i nie licząc się z tym, że klient poniósł szkodę. Takie i jeszcze inne mity krążą wokół doradców finansowych. Opinie te nie mają nic wspólnego z rzeczywistością i są bardzo krzywdzące dla dużej grupy zawodowej. Doradca to tak naprawdę przyjaciel i sprzymierzeniec klienta.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • kim tak naprawdę jest doradca finansowy,
 • jakie nieprawdziwe teorie dotyczą doradców,
 • w jaki sposób doradca może działać na korzyść klienta,
 • czy doradca finansowy może działać tylko i wyłącznie na korzyść instytucji.
Jakie są fakty i mity na temat niezależnego doradcy finansowego?

Doradca finansowy – kim tak naprawdę jest?

Świat jest pełen uprzedzeń. Łatwo wyrobić sobie o kimś opinie i trwać przy zdaniu, ustalonym z góry. Tymczasem zawsze warto zadać sobie pytanie: kim jest doradca kredytowy? Definiując go szeroko można powiedzieć, że to pośrednicy kredytowi i agenci, którzy prowadzą swoją działalność partnerując brokerom w sprzedaży konkretnych produktów finansowych. Mówimy więc tu o osobach, które posiadają zarówno szeroką wiedzę z dziedziny finansów, jak i potrafią szczegółowo omówić każdy aspekt oferty.

Zawód doradcy finansowego wymaga prowadzenia swojej firmy. Pośrednicy kredytu hipotecznego muszą mieć ukończone studia z prawa bądź ekonomii albo zdać państwowy egzamin. Wymogi wobec pośredników kredytu konsumenckiego nie są tak restrykcyjne, niemniej i tutaj potrzebny jest szeroki wachlarz kompetencji. Poza tym doradca musi umieć rozmawiać z klientem, mieć rozwinięte zdolności interpersonalne oraz rozumieć potrzeby innych ludzi.

Co doradca może zaoferować klientowi?

Niekiedy można się spotkać z błędnym przekonaniem, że doradca finansowy ma do zaoferowania tylko jeden produkt. Gdyby rzeczywiście tak było, to zawód pośredników nie przetrwałby na rynku. Dlatego też nowoczesny doradca ma do zaoferowania całą gamę produktów, takich jak:

W każdej z grup tych produktów znajdą się rozmaite oferty. Spotkamy tu różnice w przyznawanej kwocie, oprocentowaniu, dokumentacji wymaganej przez bank, itd. Na pierwszy rzut oka może to się wydawać skomplikowane, ale doradca ma wiedzę na temat każdego z tych produktów w małym palcu. Warto też wiedzieć, że doradca może podpowiadać przy wielu innych operacjach finansowych, np. wtedy, kiedy klienta interesuje refinansowanie kredytu hipotecznego.

Ale wiedza o samych produktach i procesie ich udzielania to nie wszystko. Doradca w rozmowie z klientem pomoże w następujący sposób:

 • dokona analizy indywidualnej sytuacji finansowej klienta,
 • rozważy wszystkie aspekty dotyczące konkretnej potrzeby finansowej,
 • oceni zdolność kredytową klienta,
 • dowie się, jaka jest historia kredytowa klienta w BIK-u oraz podpowie jak będzie się to przekładać na szanse otrzymania zobowiązania,
 • zaprezentuje dostępne oferty dopasowane do konkretnego klienta,
 • opowie o wszystkich plusach i minusach każdej analizowanej oferty,
 • przedstawi listę wymaganych dokumentów,
 • będzie czuwał nad prawidłowym wypełnieniem wniosku przez klienta,
 • będzie towarzyszył klientowi przez cały proces wnioskowania.

Warto pamiętać o tym, że doradca nie może uchylać się od odpowiedzi na pytania klienta, musi odpowiadać konkretnie i zgodnie z prawdą, zaś celowe wprowadzanie klienta w błąd niechybnie oznaczałoby koniec jego kariery. Mówi o tym etyka zawodowa pośredników finansowych.

Na czyją korzyść działa doradca finansowy?

Z faktu, że w tym zawodzie trzeba mieć własne przedsiębiorstwo wypływa wniosek, że nie ma tutaj przełożonego, który decydowałby jakich klientów wybierać i jakimi kierunkami rozwoju kariery ma podążać niezależny doradca finansowy. Mity i fakty na temat pośredników muszą więc zostać raz na zawsze od siebie oddzielone i odpowiednio opisane.

Prawdą jest, że pośrednik sprzedaje produkty instytucji finansowych. Bank czy firma pożyczkowa chcą zarobić, a i doradca będzie miał zysk tylko wtedy, kiedy będzie sprzedawał kredyty i pożyczki. Jednakże gdyby skupiał się tylko na tym, żeby sprzedać jak najdroższe produkty, to wówczas byłyby to nieuczciwe praktyki rynkowe.

W związku z tym doradca zawsze musi rzetelnie opisywać produkt. Nie może ukrywać niczego – każda wada produktu musi być przedstawiona w sposób klarowny. Doradca wprawdzie pokazuje klientowi, jakie korzyści może mu przynieść dany kredyt, czy pożyczka, ale korzyści te muszą być realne. Nie możemy więc tu mówić o działaniu na szkodę potencjalnego kredytobiorcy.

Czy to prawda, że doradca finansowy jest drogi?

Skoro wspomnieliśmy już o mitach, to nie sposób nie pociągnąć tego wątku dalej. Fałszywych tez na temat doradców finansowych nie brakuje, a jedna z nich głosi, że klient zapłaci za korzystanie z usług. Nic bardziej mylnego. Kredytobiorca nie poniesie z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów. To doradca w porozumieniu z instytucją finansową ustala swoje wynagrodzenie, jakie od niej otrzyma za pomyślnie przeprowadzoną sprzedaż.

Ile klient może stracić, decydując się na usługi doradcy finansowego?

Świadczenie usług przez doradców powoduje, że klient nic nie traci, a może tylko zyskać. Gdy jesteśmy zainteresowani danym produktem instytucji finansowej, to pośrednik nie może zataić przed nami żadnych dodatkowych kosztów. Doradcy finansowi nie dość, że opowiedzą o wszystkich kosztach, to jeszcze je podliczą, tak żeby klient na konkretnych liczbach przekonał się z jakimi wydatki wiąże się finansowanie z banku bądź firmy pożyczkowej.

Czy doradca finansowy wciska klientowi niepotrzebne produkty?

Instytucje finansowe często oferują dodatkowe produkty do kredytów, takie jak ubezpieczenia czy karty kredytowe. Klient, który je zakupi może otrzymać tańsze zobowiązanie. Jednakże pojawia się tutaj kolejny mit, według którego zakup takich produktów jest jednoznacznie niekorzystny dla kredytobiorcy, a proponowanie ubezpieczeń czy kart kredytowych jest zwykłym naciąganiem. W profesjonalnym doradztwie finansowym nie ma mowy o naciąganiu. Klient dowie się ile zapłaci za dodatkowe produkty i jak to wpłynie na koszty kredytu. Po odjęciu kwoty X od kwoty Y okaże się czy dana wartość będzie dodatnia czy ujemna – znaczy: czy klient zaoszczędzi, czy straci na zakupie dodatkowych produktów do kredytu. Liczby nie kłamią.

Klient twierdzi, że doradca finansowy go oszukał. Czy to możliwe?

Przeglądając internet możemy natrafić na komentarze niektórych klientów indywidualnych, którzy opisują ile stracili na usługach pośrednika. Emocjonalnie odbierane jest to jako oszustwo. Jednakże za każdym razem w rozmowie z doradcą kredytowym klient otrzymuje pełną informację na temat oferty oraz może zadawać dowolne pytania związane z produktem. O ile więc nie mamy do czynienia z jakimś zdegenerowanym przypadkiem doradztwa, to nie można tłumaczyć takich komentarzy inaczej jak tylko jakimś wielkim nieporozumieniem. Jeżeli ktoś jest faktycznie potwierdzonym i zaufanym pośrednikiem kredytowym, to prawdopodobieństwo tego, że doszło do celowego i perfidnego oszustwa finansowego jest równe 0%.

Doradca finansowy – kompleksowa obsługa klienta

W rzeczywistości jest tak, że pośrednik nie tylko opisuje ofertę oraz dokonuje analiz, o których już zdążyliśmy co nieco powiedzieć. Klient rozmawiając z pośrednikiem może się dowiedzieć wielu praktycznych rzeczy. Weźmy tu choćby fakt, że doradca posiada szeroką wiedzę na temat kredytów hipotecznych, które są zobowiązaniami złożonymi i wiążącymi się z zawiłymi aspektami prawnymi. Doradca wyjaśni wszystko zrozumiałym językiem i pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości.

Warto też dodać, że współcześni doradcy są elastyczni. Jeśli więc proponowany produkt nie pasuje klientowi, bądź klient ma poważne wątpliwości związane z danym kredytem, to wówczas doradca pozwoli poszukać innej oferty w innych instytucjach finansowych. Pomocy w tym zakresie udzieli także, jeśli klientowi dana oferta przypadnie do gustu, ale okaże się, że nie ma on odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej, by otrzymać finansowanie.

Prawdziwe oblicze doradcy kredytowego

Bardzo często klientowi jest potrzebna pomocy w uzyskaniu kredytu hipotecznego, gotówkowego czy pożyczki. Pośrednik wchodzi więc tutaj jako osoba, która pochyli się nad interesem kredytobiorcy i będzie gotowa rozwiązać każdy problem związany z procesem wnioskowania. Praktyka pokazuje, że wielu klientów po współpracy z doradcami finansowymi było zadowolonych z produktów, które otrzymali. Wszystko dzięki profesjonalnej, merytorycznej, ale też nastawionej na drugiego człowieka pomocy – takie jest prawdziwe oblicze niezależnego doradcy kredytowego.

Dodano: 27.01.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Kim jest Doradca Kredytowy?

Kim jest Doradca Kredytowy?

25 Sty 2023Autor: Agnieszka Kłak

Według słownika PWN Doradca to człowiek, który udziela porad, a jak mówi przysłowie „dobra rada nie zawada” i ja się z tym w 100% zgadzam. Przecież mnogość produktów bankowych oraz pozabankowych niejednego z nas potrafi przyprawić o zawrót głowy. Pożyczki, kredyty gotówkowe, chwilówki, ratalne, k(...)

Czytaj więcej
Top