Ogłoszenie upadłości konsumenckiej zawsze wiąże się nierozerwalnie z osobistym dramatem dłużnika. Jest to ostatnia deska ratunku, po którą chcielibyśmy sięgać, ale niestety, czasami życie bywa tak okrutne, że po prostu inne wyjście nie istnieje. Jednak czasem może pojawić się w tym tunelu promyk światła. Wówczas dłużnik może pomyśleć o cofnięciu upadłości konsumenckiej.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Gdy wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej trafi już do sądu, to wcale nie oznacza, że jest za późno, aby taki wniosek wycofać. Składa się wówczas wniosek o wycofanie wniosku o ogłoszenie upadłości. Taki dokument jest także rozpatrywany przez sąd i to od niego ostatecznie zależy, czy odpowiedź na wniosek będzie pozytywna. Możliwość cofnięcia wniosku istnieje jeszcze przed tym, zanim sąd rozpocznie postępowanie upadłościowe. Dla dłużnika wycofanie upadłości będzie oznaczało powrót do poprzedniego stanu rzeczy, a więc będzie on musiał samodzielnie uregulować zobowiązania, takie jak np. kredyty.
Nie zawsze jest możliwe wycofanie z upadłości konsumenckiej. Opcja będzie dostępna dla Ciebie, gdy:
Wniosek o cofnięcie upadłości konsumenckiej może zostać złożony tylko i wyłącznie przez osobę zainteresowaną, czyli dłużnika, co do którego ma się toczyć postępowanie upadłościowe. Dokument musi zawierać własnoręczny podpis dłużnika. Wprawdzie masz możliwość konsultacji z prawnikiem, jednak pomoże on Ci jedynie w przygotowaniu takiego pisma. Ostatecznie to nie prawnik, a Ty musisz dostarczyć sądowi podpisany wniosek. Później to Ciebie będą dotyczyć wszystkie konsekwencje wycofania upadłości.
Tak, jest to możliwe, jednak może w praktyce ukazać się trudniejsze niż złożenie wniosku jeszcze przed rozpoczęciem postępowania. Teoretycznie wszystko wygląda tak samo - identyczny wniosek należy złożyć do sądu, w którym toczy się postępowanie. Niemniej należy także powiadomić wierzycieli oraz wszystkie strony, które mają uczestniczyć w postępowaniu. Jeśli sąd przychyli się do wniosku o cofnięcie upadłości, wówczas nie zapadnie wyrok z postępowania.
Teoretycznie upadły może starać się o cofnięcie upadłości już po zakończeniu postępowania, ale będzie mu bardzo trudno skutecznie uzyskać cofnięcie. Należy zaznaczyć, że w takim przypadku dłużnik musiałby spłacać należności samodzielnie, a jego majątek nie byłby chroniony przez syndyka i sąd. Należy więc bardzo dobrze uargumentować swoje racje.
Jeżeli cofnięcie upadłości zakończy się sukcesem, to możesz cieszyć się z takich korzyści jak:
Nie cofniesz upadłości konsumenckiej jeśli nie złożysz wniosku albo wówczas, gdy sąd Twój wniosek odrzuci. Najczęstszą przyczyną jest brak dostatecznie silnych dowodów, na podstawie których sąd będzie mógł stwierdzić, że nie jesteś osobą upadłą. Bardzo duże znaczenie będzie miał tutaj Twój majątek. Im więcej pieniędzy zbierzesz, im lepsze dochody sobie zagwarantujesz, w tym lepszej pozycji się znajdziesz. Warto też zawsze dążyć do dogadania się z wierzycielami, gdyż może się okazać, że chcąc odzyskać swoje należności, będzie im zależało na tym, by sąd ogłosił Twoją upadłość. Wówczas będą mieli pewność, że dług będzie im regularnie spłacany z Twojego majątku. Jeśli uznają, że samodzielnie nie dasz rady spłacać zobowiązań, staną się przeciwny wycofaniu wobec Ciebie upadłości.
Dodano:
Upadłość konsumencka to nigdy nie jest pozytywna sytuacja życiowa. Jakkolwiek, w świecie pełnym wyzwań, zagrożeń, a także zwykłych zdarzeń losowych trzeba się liczyć z tym, że i nas może spotkać przykry los niewypłacalnego dłużnika. Jakkolwiek, zanim zdecydujemy się na wnioskowanie o ogłoszenie (...)
Czytaj więcejPewnie każdy z nas słyszał zapewne pojęcie "upadłość konsumencka", a czy wiemy tak naprawdę co to znaczy? Jeśli ciekawi Cię ten temat albo myślisz że może cię dotyczyć ten artykuł jest dla Ciebie. Opowiemy w nim o tym: co oznacza pojęcie upadłości konsumenckiej, kogo dotyczy i w jakich sytuacjach wa(...)
Czytaj więcejObowiązek dłużnika do zapłaty długu jest podstawową zasadą prawa zobowiązań. Mówi o tym art 353 Kodeksu Cywilnego. A jeśli dłużnik pozostaje w związku małżeńskim? Co wtedy? Otóż.... za własne długi małżonek odpowiada całym swoim majątkiem osobistym. Natomiast za długi, które małżonkowie zaciągnęli w(...)
Czytaj więcej