Upadłość konsumencka to nigdy nie jest pozytywna sytuacja życiowa. Jakkolwiek, w świecie pełnym wyzwań, zagrożeń, a także zwykłych zdarzeń losowych trzeba się liczyć z tym, że i nas może spotkać przykry los niewypłacalnego dłużnika. Jakkolwiek, zanim zdecydujemy się na wnioskowanie o ogłoszenie upadłości, powinniśmy najpierw poznać konsekwencje tej decyzji.
Z tego artykułu dowiesz się:
Niewątpliwie korzyścią postępowania upadłościowego jest wstrzymanie windykacji i wszelkich postępowań egzekucyjnych, a więc przysłowiowy "święty spokój". Warto to jednak dobrze przemyśleć pomimo tego, że wydaje się to nam niejednokrotnie jedynym sposobem na rozwiązanie problemu z zadłużeniem. Skutki postępowania mogą być bowiem dość dotkliwe i odczuwalne przez wiele lat. Oto jakie konsekwencje niesie upadłość konsumencka. Warto o nich wiedzieć.
Po pierwsze: będziesz miał ograniczony dostęp do pieniędzy a twój majątek zostanie zlikwidowany. Od tego momentu to masa upadłościowa. W celu spłaty wierzycieli syndyk nie tylko zajmie Twoje wynagrodzenie za pracę i środki na koncie bankowym (oczywiście do określonej wysokości), ale może także zlicytować: twoje mieszkanie, twój samochód, skuter oraz wartościowy sprzęt RTV i AGD. Nie może natomiast spieniężyć sprzętów niezbędnych do codziennego życia (takich jak lodówka czy pralka).
Po drugie: konsekwencją upadłości konsumenckiej jest realne ryzyko utraty mieszkania. W przypadku jego zlicytowania będziesz musiał je opuścić i przeprowadzić się do innego lokum. Na ten cel dostaniesz środki z sumy uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości w kwocie pokrywającej koszty najmu za okres od 12 do 24 miesięcy. Nie zostaniesz, jak widzisz, bez dachu nad głową, ponieważ przepisy przewidują zapewnienie Ci środków na wynajem mieszkania.
Po trzecie: nie będziesz miał możliwości swobodnego zarządzania swoim majątkiem. W czasie postępowania nie możesz dowolnie dysponować składnikami majątku, które zostały włączone do masy upadłościowej, a więc np. sprzedać auta, czy przepisać mieszkania na dzieci.
Po czwarte: będziesz mógł zawierać tylko drobne umowy życia codziennego (jak zakupy żywności, środków czystości itp.), które pokrywane będą z funduszy niepodlegających zajęciu przez syndyka. Zapomnij o kupnie telewizora, ekspresu do kawy czy wykupieniu wakacji w Grecji nawet na kredyt.
Po piąte: kolejną niedogodnością będzie brak możliwości zaciągania zobowiązań. W trakcie postępowania upadłościowego żaden bank nie udzieli Ci kredytu, gdyż zostaniesz wpisany do rejestru dłużników niewypłacalnych.
Po szóste: w okresie na który ustalono plan spłaty będziesz musiał składać sądowi corocznie - do końca kwietnia - sprawozdanie za poprzedni rok kalendarzowy ze swojej sytuacji majątkowej i zawodowej, planu spłaty wierzycieli, jak również swoich możliwości zarobkowych i wydatków potrzebnych na utrzymanie. Będziesz musiał dołączyć również kopię swojego rocznego zeznania podatkowego. Mówi o tym art.491 ustawy prawo upadłościowe.
Po siódme: możliwe też, że utracisz reputację w swoim najbliższym otoczeniu, w rodzinie czy środowisku zawodowym.
Jak widzisz decyzja o przeprowadzeniu upadłości konsumenckiej musi być bardzo dobrze przemyślana. To nie jest decyzja do podjęcia pod wpływem chwili. Zanim ją podejmiesz zobacz czy nie istnieją inne możliwości wyjścia z kłopotów finansowych. Jeśli masz wątpliwości i sam nie wiesz co robić - nie bój się spytać o poradę specjalisty. To nie jest pierwsze lepsze rozwiązanie. To ostateczność. Ale wszystko jest – jak to mówią – dla ludzi. Bo dla wielu to faktycznie to jedyne i najlepsze rozwiązanie.
This is a dark alert—check it out! Copy
WARTO WIEDZIEĆ
Jeżeli zamierzasz ogłosić upadłość konsumencką, to pamiętaj, że nie można zgodnie z prawem umorzyć takich stosunków jak:
Dodano: