7 konsekwencji ogłoszenia upadłości konsumenckiej

Opublikowano: 30 Kwi 2021 Dagmara Konik 5 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

W ostatnim wpisie na blogu opowiedzieliśmy Wam co to jest upadłość konsumencka i dla kogo jest ona dobrym rozwiązaniem. Omówiliśmy jej etapy i czas trwania całego procesu. Dziś chcemy powiedzieć Wam, jakie konsekwencje czekają na osobę, która podejmuje taką decyzję. 

Jakie są konsekwencje upadłości konsumenckiej?

Niewątpliwie korzyścią postępowania upadłościowego jest wstrzymanie windykacji i wszelkich postępowań egzekucyjnych, a więc przysłowiowy "święty spokój". Warto to jednak dobrze przemyśleć pomimo tego, że wydaje się to nam niejednokrotnie jedynym sposobem na rozwiązanie problemu z zadłużeniem. Skutki postępowania mogą być bowiem dość dotkliwe i odczuwalne przez wiele lat. Oto jakie konsekwencje niesie upadłość konsumencka. Warto o nich wiedzieć.

Ograniczony dostęp do pieniędzy

Po pierwsze: będziesz miał ograniczony dostęp do pieniędzy a twój majątek zostanie zlikwidowany. Od tego momentu to masa upadłościowa. W celu spłaty wierzycieli syndyk nie tylko zajmie Twoje wynagrodzenie za pracę i środki na koncie bankowym (oczywiście do określonej wysokości), ale może także zlicytować: twoje mieszkanie, twój samochód, skuter oraz wartościowy sprzęt RTV i AGD. Nie może natomiast spieniężyć sprzętów niezbędnych do codziennego życia (takich jak lodówka czy pralka).

Ryzyko utraty mieszkania 

Po drugie: konsekwencją upadłości konsumenckiej jest realne ryzyko utraty mieszkania. W przypadku jego zlicytowania będziesz musiał je opuścić i przeprowadzić się do innego lokum. Na ten cel dostaniesz środki z sumy uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości w kwocie pokrywającej koszty najmu za okres od 12 do 24 miesięcy. Nie zostaniesz, jak widzisz, bez dachu nad głową, ponieważ przepisy przewidują zapewnienie Ci środków na wynajem mieszkania.

Brak swobody 

Po trzecie: nie będziesz miał możliwości swobodnego zarządzania swoim majątkiem. W czasie postępowania nie możesz dowolnie dysponować składnikami majątku, które zostały włączone do masy upadłościowej, a więc np. sprzedać auta, czy przepisać mieszkania na dzieci.

Tylko umowy życia codziennego 

Po czwarte: będziesz mógł zawierać tylko drobne umowy życia codziennego (jak zakupy żywności, środków czystości itp.), które pokrywane będą z funduszy niepodlegających zajęciu przez syndyka. Zapomnij o kupnie telewizora, ekspresu do kawy czy wykupieniu wakacji w Grecji nawet na kredyt.

Koniec z kolejnymi kredytami 

Po piąte: kolejną niedogodnością będzie brak możliwości zaciągania zobowiązań. W trakcie postępowania upadłościowego żaden bank nie udzieli Ci kredytu, gdyż zostaniesz wpisany do rejestru dłużników niewypłacalnych.

Coroczne sprawozdania 

Po szóste: w okresie na który ustalono plan spłaty będziesz musiał składać sądowi corocznie - do końca kwietnia - sprawozdanie za poprzedni rok kalendarzowy ze swojej sytuacji majątkowej i zawodowej, planu spłaty wierzycieli, jak również swoich możliwości zarobkowych i wydatków potrzebnych na utrzymanie. Będziesz musiał dołączyć również kopię swojego rocznego zeznania podatkowego. Mówi o tym art.491 ustawy prawo upadłościowe.

Utrata wizerunku 

Po siódme: możliwe też, że utracisz reputację w swoim najbliższym otoczeniu, w rodzinie czy środowisku zawodowym.

Podsumowanie

Jak widzisz decyzja o przeprowadzeniu upadłości konsumenckiej musi być bardzo dobrze przemyślana. To nie jest decyzja do podjęcia pod wpływem chwili. Zanim ją podejmiesz zobacz czy nie istnieją inne możliwości wyjścia z kłopotów finansowych. Jeśli masz wątpliwości i sam nie wiesz co robić - nie bój się spytać o poradę specjalisty. To nie jest pierwsze lepsze rozwiązanie. To ostateczność. Ale wszystko jest – jak to mówią – dla ludzi. Bo dla wielu to faktycznie to jedyne i najlepsze rozwiązanie.

Tagi: prawo upadłościoweupadłość konsumencka

Zaktualizowano: 06.03.2022

Dodano: 30.04.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top