Kredyt dla przedsiębiorcy w banku

Opublikowano: 28 Maj 2023 Agnieszka Kłak 9 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytów Firmowych

Konsument zaciąga zobowiązanie, aby konsumować. Przedsiębiorca natomiast po to, aby rozwijać swój biznes, czyli inwestować. Cel finansowania będzie zatem podstawową różnicą w zadłużeniu się konsumenta i przedsiębiorcy. Podobnie jak Klient indywidualny ma kilka produktów w banku, tak samo przedsiębiorca również będzie miał wybór. Będą to jednak zupełnie inne produkty dostosowywane w zależności od oczekiwań firmy i dokładnego celu, który chce zrealizować.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są rodzaje produktów dla przedsiębiorców,
  • na czym polega kredyt inwestycyjny,
  • na jakie finansowanie można liczyć w ramach kredytu obrotowego,
  • czym jest kredyt konsolidacyjny dla firm.
kredyt dla przedsiębiorcy w banku

Podstawowe rodzaje produktów

Analizując ofertę dla przedsiębiorcy możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzajów produktu. Firma może wnioskować o kredyt obrotowy z ratą stałą, inwestycyjny lub obrotowy z ratą odsetkową. Oczywiście, może liczyć również na kartę kredytową i inne tego typu produkty, ale niewątpliwie 3 wymienione będą najlepiej wpasowywywać się w inwestycyjny charakter kredytu.

Kredyt obrotowy z ratą stałą, kredyt odbrotowy z ratą malejącą oraz kredyt inwestycyjny to podstawowe rodzaje produktów dla przedsiębiorcy.

Kredyt obrotowy z rata stałą

Kredyt obrotowy z ratą stałą to najprostsza forma finansowania dla przedsiębiorcy. Klient pożycza kapitał, podaje we wniosku cel, który planuje zrealizować, po podpisaniu umowy otrzymuje pieniądze, ale bank nie sprawdza, czy wydał je zgodnie z przeznaczeniem. Klient spłaca kredyt w ratach annuitetowych, czyli kapitałowo odsetkowych, zgodnie z harmonogramem otrzymanym z banku. Oczywiście założenie jest takie, aby kapitał z kredytu został przeznaczony na inwestycje, ale ani na etapie wnioskowania, ani w po uruchomieniu bank nie sprawdza jej zasadności i rentowności.

Kredyt inwestycyjny

Inaczej będzie w przypadku kredytu inwestycyjnego - ten będzie służył zabezpieczeniu konkretnej inwestycji. Na etapie wnioskowania nie wystarczy zatem złożyć wniosku i podać celu – należy przedstawić dokładny kosztorys oraz udowodnić zasadność inwestycji. Z punktu widzenia interesu przedsiębiorcy najrozsądniej jest wygenerować taki zysk, aby nie tylko starczyło na spłatę kredytu, ale też by można było w dalszym ciągu rozwijać firmę. Jak to wygląda w praktyce?

Kredyt inwestycyjny – przykład zastosowania

Załóżmy, że prowadzę warsztat samochodowy i planuję go rozbudować o kolejne stanowisko. Całość wyceniam na 100 000 PLN. Bank będzie wymagał ode mnie przedstawienia dokładnie na co potrzebuje pieniądze. Muszę zatem napisać kosztorys i dokładnie rozpisać swoje potrzeby. W kosztorysie mogę ująć takie elementy jak np. remont budynku, dostosowanie do wymogów, zakup maszyn, zatrudnienie pracownika, zakup sprzętu komputerowego/diagnostycznego.

Następnie będę musiał udowodnić bankowi, że moja inwestycja ma sens tzn. zarobię dzięki niej. Bank poprosi o prognozę, w której zasymuluję jak będą kształtowały się moje przychody i koszty po poniesionej inwestycji. To jeszcze nie wszystko, po wypłacie kredytu bank może sprawdzić, czy wydaliśmy pieniądze zgodnie z celem np. żądając od nas przedstawienia faktur zakupowych.

Kredyt obrotowy z ratą odsetkową

Dostępny jest także kredyt obrotowy z ratą odsetkową. W swojej konstrukcji przypomina linię kredytową lub debet w rachunku bieżącym. Kredyt ten wygląda tak, że firma zaciąga zobowiązanie i zgodnie z umową musi co miesiąc spłacać odsetki od salda zadłużenia w danej chwili. Kapitał zobowiązuje się oddać w ostatniej racie. Kredyt tego typu najczęściej zawierany jest na okres 12 miesięcy. Oczywiście zdarzają się również dłuższe okresy, lub przedłużenia po upływie 12 miesięcy. Tego typu konstrukcja inaczej będzie zwana kredytem z ratą balonową ze względu na charakter spłaty kapitału.

keedyt dla firmy

Przykład zastosowania kredytu obrotowego z ratą odsetkową

Załóżmy, że handluję jeansami. Zgonie z przyjętym przeze mnie modelem, każdy miesiąc zaczynam od wizyty w hurtowni. Kupuję towar za kwotę 5000 PLN. Wystarcza mi na cały miesiąc sprzedaży. Ze sprzedanych jeansów mam pieniądze na zakup towaru w kolejnym miesiącu, pokrycie innych kosztów, zapłatę składek do ZUS. To co zostaje to mój zysk. Pewnego dnia podczas wizyty w hurtowni jej właściciel złożył mi następującą propozycję: jeżeli kupię od niego towar na cały rok to da mi 15% rabatu.

Szybko policzyłem, że zaoszczędzę dzięki temu 9 000 PLN, ale będę musiał od razu wydać 51 000 PLN. Niestety, nie posiadam takiej gotówki. Udałem się jednak do banku, a ten zaproponował mi kredyt obrotowy z ratą odsetkową na 12 miesięcy. Dzięki tej konstrukcji, co miesiąc będę musiał płacić jedynie odsetki od kapitału, mogę w każdej chwili nadpłacać kapitał, aby zmniejszyć sobie odsetki, ale z założenia kapitał spłacę z ostatnią ratą jak sprzedam całość towaru.

Jeżeli planujemy inwestycję środki trwałe np. zakup jakiejś maszyny warto pomyśleć o kredycie inwestycyjnym. W przypadku finansowania zakupu towaru lepiej może się sprawdzić kredyt obrotowy z ratą odsetkową.

Kredyt konsolidacyjny

Jest to rodzaj kredytu gotówkowego, który ma na celu przywrócenie płynności finansowej przedsiębiorstwa w razie zbyt dużego zadłużenia. Kredyt konsolidacyjny pozwala na połączenie wielu zobowiązań finansowych w jedno. Dzięki temu łączny koszt obsługi zadłużenia miesięcznie jest niższy niż przed konsolidacją, zaś okres kredytowania się wydłuża. Istnieje też szansa na pozyskanie dodatkowej gotówki w ramach kredytu konsolidacyjnego, ale oczywiście wszystko zależy od oferty banku.

Przykład zastosowania kredytu konsolidacyjnego

Załóżmy, w ramach prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej stale chcę poszerzać zakres usług oferowanych przez firmę. Na początek biorę więc kredyt inwestycyjny na kwotę 70 000 zł na 7 lat. Wszystko idzie pomyślnie, ale po 1,5 roku przychodzi załamanie na rynku. Przychody firmy drastycznie spadają i mam problem, by finansować bieżącą działalność. W związku z tym decyduję się na kredyt obrotowy na 50 000 zł na 5 lat.

Niestety po roku jest niewiele lepiej i wychodzenie z kryzysu jeszcze trochę potrwa. Tymczasem pojawiają się kłopoty z płatnością rat - kredytu inwestycyjnego 1347,72 zł miesięcznie oraz kredytu obrotowego 1199,69 zł, czyli razem 2547,41 zł. Aby zachować płynność muszę obniżyć te wydatki do pułapu mniej więcej 1500 zł miesięcznie. Wówczas z pomocą przychodzi właśnie kredyt konsolidacyjny.

Kredyt dla przedsiębiorcy w banku - kto może uzyskać?

Udzielenie kredytu za każdym razem będzie uzależnione od tego jak duża jest zdolność kredytowa przedsiębiorcy. Ponadto pozytywne rozpatrzenie wniosku przez bank nie będzie możliwe bez dostarczenia kompletnej dokumentacji. Za każdym razem będą więc to dokumenty finansowe i podatkowe. Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to wówczas musisz udowodnić, że została ona wpisana do CEIDG. Natomiast w przypadku spółek potrzebne będzie zaświadczenie o tym, że firma została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego.

Kredyt dla przedsiębiorcy - który kredyt wybrać?

Kredyt inwestycyjny, technologiczny, karta kredytowa, kredyt w rachunku bieżącym? Na co się zdecydować? Z perspektywy przedsiębiorcy wybór konkretnej formy finansowania nie powinien być trudny. Produkty bowiem sporo się różnią od siebie, a każdy w inny sposób zabezpiecza potrzebę firmy. Jak kupujemy jakiś środek trwały lub rozbudowujemy pomieszczenia formy powinniśmy korzystać z kredytu inwestycyjnego. Jeżeli natomiast potrzebujemy pieniędzy na towar zdecydowanie lepszy będzie kredyt obrotowy.

Tagi: bankkredytkredyt inwestycyjnyrata kapitałowarata odsetkowa

Dodano: 17.12.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Rodzaje kredytów dla przedsiębiorców

Rodzaje kredytów dla przedsiębiorców

07 Lut 2023Autor: Agnieszka Kłak

Dobre i skuteczne finansowanie przedsiębiorstwa jest jednym z kluczowych czynników jego sukcesów. Czasami w trakcie prowadzenia firmy przychodzi moment w którym należy rozważyć zewnętrzne finansowanie, czy w to w formie kredytu czy też leasingu. Jedną z form finansowania działalności firmy jest równ(...)

Czytaj więcej
Kiedy warto brać kredyt firmowy?

Kiedy warto brać kredyt firmowy?

09 Maj 2021Autor: Sylwia Chrószcz

Prowadząc firmę musimy trzymać rękę na pulsie. Firmy mogą osiągać spektakularne sukcesy, ale również może spotkać je niespodziewany upadek. Może nadejść taki czas gdy będziemy potrzebować dodatkowych środków. Pieniędzy będziemy potrzebować z różnych powodów. Ale kiedy warto brać kredyt firmowy? Jaki(...)

Czytaj więcej
Top