Kredyt gotówkowy dla prowadzących działalność gospodarczą. Jakie oferty w popularnych bankach?

Opublikowano: 17 Kwi 2021 Dagmara Konik 5 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Prowadzenie działalności gospodarczej w dzisiejszych nie pewnych czasach często jest nie lada wyzwaniem i wymaga nieraz więcej wysiłku w możliwość zarobienia pieniędzy na życie niż zatrudnienie na umowę o pracę. Przedsiębiorcy muszą stawić czoła różnym sytuacjom, zapewnić płynność finansową firmie oraz zarobić na życie. Często potrzebują również dodatkowych środków i wtedy zazwyczaj zwracają się do banku o kredyt gotówkowy.

Kredyt gotówkowy dla prowadzących działalność gospodarczą. Jakie oferty w popularnych bankach?

Kredyty dla osób prowadzących działalność gospodarczą

Banki w katalogu akceptowanych źródeł dochodu, oprócz typowych tj. umowy o pracę czy emerytury akceptują również dochody z działalności gospodarczej zarówno tej prowadzonej w formie indywidualnej oraz spółek. Kredyty gotówkowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą i uzyskujących z tego tytułu dochody (w odróżnieniu od kredytów firmowych) mogą być przeznaczone na dowolny cel. Bank nie będzie sprawdzał w jaki sposób będą one spożytkowane. Jest to jeden z głównych powodów dlaczego przedsiębiorcy wolą tą formę pożyczki niż kredyt firmowy. Dzieje się tak ponieważ ten drugi musi być przeznaczony na ściśle określony cel

Czy łatwo otrzymać kredyt gotówkowy dla firm?

Niestety większość banków traktuje przedsiębiorstwa jako dochód obarczony większym ryzykiem kredytowym, dlatego bardzo wnikliwie analizują zdolność kredytową oraz mają dokładnie określone zasady udzielania finansowania dla działalności. Procedura kredytowa jest nieco dłuższa niż w przypadku kredytów dla rencistów, emerytów czy też zatrudnionych o umowę o pracę, zlecenie. Banki muszą zbadać szereg dokumentów finansowych oraz sprawdzić, czy dana działalność faktycznie będzie miała realną szansę utrzymać bądź zwiększyć swoje dochody tak, aby wystarczyło jeszcze na spłatę zaciągniętego kredytu bankowego. Dodatkowo w dzisiejszych czasach szereg branż jest negatywnie postrzeganych w procesie kredytowym ze względu na kryzys gospodarczy związany z pandemią koronawirusa. Działalności z branży takich jak: hotelarstwo, gastronomia, turystyka mają dodatkową trudność, aby uzyskać kredyt.

Trzeba dodać, że dodatkowo w większości banków przy działalności gospodarczej jest wymagany minimalny czas prowadzenia działalności gospodarczej, który wynosi 12 miesięcy. Oczywiście im ten staż jest dłuższy, tym pozycja na rynku jest bardziej stabilna i szanse na finansowanie rosną.

Jakie przygotować dokumenty przy wnioskowaniu?

Przy wnioskowaniu o kredyt banki mogą poprosić do analizy takie dokumenty, jak:

  1. zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu
  2. zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o niezaleganiu
  3. wyciąg za ostatni miesiące z rachunku firmowego

oraz w zależności od formy prowadzonej działalności gospodarczej banki mogą dodatkowo poprosić o:

  1. Uproszczona księgowość, Karta przychodów i rozchodów: PIT 36/36L za rok 2020, zestawienie KPiR
  2. Działalność gospodarcza ryczałt: PIT28, ewidencja przychodów
  3. Działalność gospodarcza – karta podatkowa, decyzja z US o wysokości podatku
  4. Działalność gospodarcza – pełna księgowość: PIT 36/36L, rachunek zysków i strat, bilans

Warto dopytać w poszczególnych bankach, jakie konkretnie dokumenty są wymagane do złożenia wniosku, za jaki okres oraz w jakiej formie mogą być dostarczone (elektronicznie wyciągi, czy wymagają podpisu księgowego czy biura rachunkowego). Każdy Bank ma swoje zasady, a wymogi mogą się różnić w poszczególnych instytucjach.

Gdzie najlepiej zaciągnąć kredyt gotówkowy, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą?

Oferty gotówkowe dla działalności gospodarczej są dostępne niemalże w każdym Banku. Wystarczy wejść na strony, które porównują parametry ofert gotówkowych. Poniżej przedstawiam parametry kredytów gotówkowych dla klientów uzyskujących dochód z tytułu prowadzenia działalności dostępne poprzez wnioskomat.com (aktualne na moment publikacji artykułu):

Bank Alior Bank Getin Noble Bank BNP Paribas Santander Bank Polska
Maksymalna kwota 30 000 zł brutto 150 000 zł netto

Klient nowy: 100 000 zł. Klient z relacją: 150 000 zł.

175 000 zł brutto 
Okres kredytowania 3-120 m-cy 6-120 m-cy 6-120 m-cy Max. 120 m-cy
Wiek kredytobiorcy 18-80 lat 18-75 lat

18- 75 (minus 13 m-cy) lat

18-76 na dzień złożenia wniosku
Minimalny okres prowadzenia działalności 12 miesięcy 1 pełny rok obrachunkowy 12 miesięcy 24 miesiące
Oferty promocyjne (na dzień publikacji artykułu)

Oferta Specjalna Pośrednik/ Operator

Pożyczka ekspresowa

Oferta Specjalna

- -

 

Powyższe oferty różnią się we wszystkich bankach maksymalną kwotą prowizji. Należy pamiętać, że warto zawsze pytać doradcę, bankiera czy pośrednika kredytowego o oferty promocyjne i możliwość obniżenia prowizji bankowej.

Przedsiębiorca może również skorzystać z oferty pożyczki gotówkowej oferowanej przez Smartney. 

Zaktualizowano: 07.11.2022

Dodano: 17.04.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top