Kredyt gotówkowy, pożyczka gotówkowa, a może karta kredytowa? Skąd wziąć pieniądze na dowolny cel?

Opublikowano: 30 Kwi 2024 Agnieszka Kłak 9 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Jest wiele sytuacji, które motywują nas do poprawienia swojej sytuacji finansowej. Może to być chęć zaspokojenia materialnej potrzeby. Pragniemy żyć wygodnie nie martwiąc się o spłatę rachunków. Bez wątpienia nasza dociekliwość pozwala nam wybrać rozważnie, również w kwestii finansów. Wiemy, że korzystanie z dodatkowego finansowania z banku czy firmy pozabankowej nie jest niczym złym. Czasami korzystamy z rad doświadczonych doradców kredytowych, którzy sprawnie prowadzą nas po zawiłych drogach wyboru oferty finansowej. A ofert jest wiele: kredyt gotówkowy, pożyczka gotówkowa lub karta kredytowa.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • który typ zobowiązania zapewni Ci gotówkę na dodatkowy cel,
  • kiedy wybrać kredyt, pożyczkę, a kiedy kartę kredytową,
  • kto udzieli zobowiązania na dowolny cel. 
gotówka na dowolny cel

Kredyt gotówkowy czy karta kredytowa – co wybrać?

Myśląc o zakupie dowolnego towaru w pierwszej chwili może nam przyjść na myśl kredyt gotówkowy. Obecnie mamy dostęp do szeregu różnych ofert bankowych. Oprócz możliwości skorzystania z kredytów gotówkowych mamy jeszcze opcję wyboru karty kredytowej. Które rozwiązanie jest korzystniejsze: kredyt gotówkowy czy karta kredytowa?

Kredyt gotówkowy pozwala sfinansować dowolny cel konsumpcyjny. Aby się o niego ubiegać wystarczy być osobą pełnoletnią, która legitymuje się aktualnym dowodem osobistym, jak również co bardzo istotne w tym przypadku, posiadać udokumentowane źródło dochodu. Dla banku ważna jest zdolność kredytowa klienta, która pozwoli mu na swobodną spłatę zadłużenia. Bez niej nie mamy szans na zdobycie kredytu gotówkowego. Oprócz tego zostanie sprawdzona nasza historia kredytowa, która również gwarantuje nam wypłatę środków. Zyska ten, kto posiada zbudowaną i pozytywną historię kredytową. Spłatę można rozłożyć na kilka lat, odgórna granica to zwykle 10 lat.

Niewątpliwie na plus skorzystania z oferty kredytu gotówkowego wpływa jego przejrzysty i nieskomplikowany proces. Oczywiście biorąc pod uwagę kredyt gotówkowy zastanawiamy się jakie poniesiemy koszty. Korzystnie przedstawia się kredyt zaciągnięty na krótki czas ze stałą ratą. Wiadomo, że im dłuższy okres spłaty zobowiązania kredytowego to większy koszt odsetkowy. Warto przeglądać oferty bankowe, możemy w ten sposób natrafić na produkty promocyjne.

Z kolei karta kredytowa, która jest dostępna tylko w bankach może klientowi kojarzyć się z kartą płatniczą, którą nie jest. Jest bardziej zbliżona do kredytu gotówkowego niż karty debetowej. Konsument zaciąga kredyt, który musi spłacić w odpowiednim czasie rozliczeniowym. Spłata na czas nie wymusza od nas dodatkowych kosztów. Właścicielem karty jest bank, który udostępnia kartę kredytową swojemu klientowi, który spełnia określone wymogi, jak posiadanie zdolności kredytowej, dobrą historię kredytową, pełnoletność i akceptowane źródło dochodu.  

Jakie są różnice między pożyczką gotówkową a kredytem gotówkowym?  

Banki oferują swoim klientom kredyty gotówkowe. Na rynku produktów finansowych dostępne są również pożyczki gotówkowe, które mogą być również udzielane przez firmy pozabankowe. Biorąc kredyt w banku często mówimy, że wzięliśmy pożyczkę. To produkty jednak trochę się różnią. Kredyt bankowy jest regulowany przez Prawo bankowe a pożyczka przez Kodeks Cywilny.  

W jednym i drugim przypadku formuła wnioskowania jest bardzo uproszczona i posiada minimum formalności. W produkcie bankowym weryfikowana jest zdolność kredytowa i historia kredytowa klienta. W przypadku pożyczki pozabankowej taka sytuacja może występować w ustalonym przez firmę zakresie i stopniu akceptacji ryzyka. Szansę na nią ma większa grupa osób również wpisanych w rejestry BIK z zapisami o opóźnieniach w spłacie. W banku takie osoby nie dostaną kredytu gotówkowego. Oba produkty są udzielane na dowolny cel konsumpcyjny. W jednym i drugim przypadku klient musi być minimum pełnoletni, posiadać obywatelstwo polskie i mieć aktualny dowód osobisty. Kredyt i pożyczka mogą być odpłatne, spłacane w ratach, a umowa zawierana jest w formie pisemnej.

Przegląd chętnie wybieranych ofert kredytu gotówkowego przedstawiamy poniżej:

Kredyt gotówkowy - kwota: 35 000 zł, okres: 48 mies
Banki
Kwota kredytu: 35 000 zł
Ilość rat kredytu: 48 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
Kasa Stefczyka - kredyt gotówkowy (zobacz) 11,00 % 11,57 % 0,00 % 43 420,32 zł 904,59 zł
Raiffeisen Digital Bank - kredyt gotówkowy (zobacz) 11,83 % 12,49 % 0,00 % 44 100,96 zł 918,77 zł
VeloBank kredyt gotówkowy - Kredyt dla aktywnych (zobacz) 12,49 % 13,23 % 0,00 % 44 646,24 zł 930,13 zł
Bank Pocztowy - kredyt gotówkowy (zobacz) 11,99 % 15,66 % 5,00 % 46 444,32 zł 967,59 zł
VeloBank kredyt gotówkowy - Oferta Specjalna (zobacz) 13,24 % 17,12 % 4,99 % 47 529,60 zł 990,20 zł

Karta kredytowa – jakie posiada zalety?

Bezsprzecznie największą zaletą karty kredytowej jest możliwość zaciągnięcia małego kredytu, który spłacony w terminie nie jest kosztowny. Spłacamy tą samą kwotę, którą pożyczyliśmy bez dodatkowej prowizji czy odsetek. Kredyt na karcie kredytowej możemy mieć w zasięgu ręki, w każdej sytuacji możemy się na niego zdecydować. Wadą karty kredytowej jest jej koszt. Jeśli nie zrealizujemy określonego limitu transakcji bank ma prawo naliczyć dodatkowe opłaty. Ponadto kredyt spłacony poza terminem bezodsetkowym jest obarczony dodatkowymi kosztami odsetek.

Gdzie zdobyć dodatkowe środki finansowe na dowolny cel?

Każda osoba, która szuka dodatkowych środków finansowych może skorzystać z ofert banków. Najlżejszą metodą jest skorzystanie z internetu, który oferuje nam szeroki wybór ofert. Jeśli nie wiemy ile nas wyniesie koszt kredytu lub nie wiemy gdzie najbardziej się opłaca go zaciągnąć, to skorzystajmy z platform pożyczkowych, które oferują nam wiele produktów różnych firm w jednym miejscu. Wystarczy złożyć jeden wniosek, a otrzymamy wiele możliwości kredytowania. Dla osób bez dostępu do internetu pozostaje odwiedzenie oddziału banku i pozyskania informacji na miejscu.   

Czy dodatkowe pieniądze możliwe są do uzyskania natychmiast?

Bardzo często zdarza się tak, że klient potrzebuje dodatkowych środków "na już" i czuje dużą presję w związku z pilną potrzebą. Na szczęście w dzisiejszych czasach, gdzie większość procedur odbywa się online otrzymanie pieniędzy od ręki jest jak najbardziej możliwe. Jeśli szybko potrzebujesz środków, to możesz skorzystać z platformy wnioskomat.com i za naszym pośrednictwem złożyć wniosek o kredyt gotówkowy bądź pożyczkę. 

Podsumowanie

To z jakiego produktu skorzystamy zależy w dużej mierze od tego jaki posiadamy cel. Dla jednych oferta kredytu gotówkowego będzie atrakcyjniejsza niż karta kredytowa, ponieważ można rozłożyć płatność na wiele rat, a w przypadku karty kredytowej spłata jest jednorazowa. Minusem kredytu będzie koszt, czyli prowizja, opłata, oprocentowanie, a w przypadku spłaty zadłużenia z karty w terminie nie poniesiemy żadnych kosztów. Na korzyść kredytu przemawia za to kwota jaką możemy uzyskać w procesie kredytowania, są to duże sumy, a w karcie kredytowej nie zaciągniemy zbyt dużego kredytu. Co do pożyczki to tu sytuacja wygląda podobnie jak przy kredycie. To co wybierzemy to zależy tak naprawdę od nas samych. Ważna jest nasza zdolność kredytowa, która pozwoli na ewentualną spłatę zobowiązań. Weźmy też pod uwagę potencjalne koszty, które poniesiemy, sprawdźmy co będzie nam się bardziej opłacało.

Dodano: 04.03.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top