Leasing z wysokim wykupem – czy to się opłaca?

Opublikowano: 26 Wrz 2023 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Leasing

Czasem człowiekowi zdarzają się w życiu takie chwile, kiedy to już naprawdę nie wie, co robić ze swoim wolnym czasem i w związku z tym nudzi się niemiłosiernie. Z braku laku można przejść się miastem, następnie przystanąć na chodniku i zacząć obserwować samochody jadące ulicą. Wiele z tych aut należy do firm działających w różnych branżach. Czy ktoś z nas kiedyś zastanowił się, jak wiele z tych samochodów jest obecnie wziętych w leasing? Może sam zastanawiasz się nad wyborem leasingu? Warto wiedzieć, czy taka operacja jest opłacalna, gdy decydujemy się na wysoką wartość wykupu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • w jakich okolicznościach leasingobiorca będzie wykupywał auto,
  • jakie są różnice między leasingiem z niskim wykupem a wysokim wykupem,
  • jak leasing z wysoką wartością wykupu może Ci się opłacić.
leasing z wysokim wykupem

Wykup przedmiotu leasingu - kiedy w ogóle będzie możliwy?

Generalnie rzecz ujmując, leasing polega na tym, że pewna firma wypożycza należące do niej auta innym podmiotom za opłatą ratalną. Umowa leasingu zawierana jest między stronami - leasingodawcą a leasingobiorcą. Leasing objawia się na rynku w wielu różnych odmianach. Kiedy bierzemy pod lupę opcję wykupu auta przez leasingobiorcę, to możemy wyróżnić:

  1. Leasing finansowy. W tym przypadku samochód to składnik majątkowy leasingobiorcy. W praktyce wygląda to tak, że leasingobiorca ponosi wszystkie koszty związane z korzystaniem z samochodu w trakcie trwania umowy - opłata amortyzacyjna, ubezpieczenie, serwisowanie, itp. Natomiast po zakończeniu umowy samochód zmienia właściciela - przestaje nim być firma leasingowa, a prawo własności automatycznie przechodzi na leasingobiorcę. 
  2. Leasing operacyjny. W tym przypadku podmiotem odpowiedzialnym za ponoszenie opłat w trakcie korzystania z auta w ramach umowy leasingowej jest firma leasingowa. Kiedy umowa się kończy, leasingobiorca może, ale nie musi wykupić auto od leasingodawcy. Jeśli zdecyduje się na wykup, to wówczas ten wykup może mieć niską albo wysoką wartość w stosunku do rynkowej wartości samochodu.

Z ciekawostek warto wymienić fakt, że znakomita większość przypadków leasingu jest to leasing operacyjny. 

Wielu firmom opłaca się jednak niski wykup

Co to znaczy niski wykup? Jego wartość jest rzeczywiście bardzo niska, bowiem w praktyce może wynosić już od 1 do 5% wartości auta. Czyli, jeśli przykładowo całą wartość samochodu wyceni się na 50 000 zł, to po skończonym leasingu możesz pojazd wykupić za jedyne 2500 zł albo jeszcze mniej. Jednakże rata w trakcie trwania umowy jest wysoka. Taka opcja opłaca się firmom wtedy, kiedy chcą jeszcze dłużej korzystać z samochodu już po leasingu, nie chcą ryzykować wysokiego zakupu w obawie o stan techniczny pojazdu po zakończeniu umowy leasingu oraz planują w perspektywie długoterminowej sprzedać samochodów po okresie korzystania z niego, po zakończeniu leasingu. 

W jakich okolicznościach leasing z wysokim wykupem będzie opłacalny?

Trzeba wiedzieć, że wysokość wysokiego wykupu zaczyna się już od 25% wartości auta, a może osiągnąć nawet 60%, chociaż leasingobiorca płaci niskie raty - co ma odpowiadać spadkowi wartości auta w trakcie użytkowania. Przykładowo, jeśli samochód warto jest 50 000 zł, to po zakończeniu leasingu wykupisz go za 25 000 zł. 

Leasing z wysokim wykupem będzie się opłacał wtedy, gdy:

  1. Chcemy zminimalizować początkowe oraz bieżące koszty. Kiedy zaczynamy działalność gospodarczą, to firma nie zamierza ponosić od samego początku dużych kosztów stałych. Wówczas na scenę wchodzi leasing z wysoką wartością wykupu. Ceny raty za samochód mogą być od 40 do 60% niższe niż w przypadku leasingu z niskim wykupem. Oznacza to, że jeśli np. rata przy niskiej wartości wykupu wynosi 2500 zł miesięcznie, to rata przy wysokiej wartości wykupu wynieść może tylko 1250 zł miesięcznie. W takim przypadku przedsiębiorca musi liczyć się z tym, że po zakończeniu leasingu kwota potrzebna do wykupu będzie znacznie wyższa.
  2. Nie chcesz skorzystać z wykupu. Wówczas zwrócisz auto do firmy leasingowej. Nie ponosisz kosztów, ale nie zostajesz właścicielem samochodu. 
  3. Zamierzasz sprzedać auto, zaraz po tym, jak je wykupisz. Jest to opłacalne z tego powodu, że w przypadku takiej transakcji firma musi zapłacić podatek dochodowy. Obliczany jest on od różnicy rzeczywistej wartości auta w chwili wykupu a wysokości wykupu. Czyli, jeśli ta różnica wyniesie przykładowo 25 000 zł (leasing z wysokim wykupem), to podatek obliczony od tej kwoty będzie znacznie niższy niż podatek od kwoty 47 500 zł (leasing z niskim wykupem).

UWAGA! Podatek będzie naliczany tylko wtedy, kiedy zdecydujesz się sprzedać auto zaraz po wykupie. 

Leasing samochodu jako dobra inwestycja w firmie

Wynajem samochodów w formie leasingu jest dobrym rozwiązaniem dla firm, zwłaszcza, że nie każdy przedsiębiorca ma na start tyle wolnego kapitału, by od razu wykupić flotyllę samochodów. Dzięki leasingowi korzystasz z auta pełnoprawnie i realizujesz się na rynku. Leasingowane samochody sprawdzą się świetnie zarówno wtedy, gdy realizujesz długoterminowy plan biznesowy jak i skupiasz się na bieżących działaniach. Wysoki wykup sprawi, że raty, które będziesz spłacać co miesiąc, nie będą stanowiły zbytniego obciążenia dla firmowego budżetu. Taka oferta jest więc na pewno warta rozważania. 

Dodano: 26.09.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Czym jest leasing operacyjny? Wszystko, co musisz wiedzieć o leasingu operacyjnym

Czym jest leasing operacyjny? Wszystko, co musisz wiedzieć o leasingu operacyjnym

30 Kwi 2023Autor: Agnieszka Kłak

Działalność gospodarcza wymaga nierzadko dużych nakładów. We współczesnych realiach trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie firmy bez samochodów. Niestety, nie zawsze dysponujemy takim kapitałem, by od razu dokonywać zakupy, dlatego też uwagę zwracają usługi leasingowe. W ich ramach jest jak najbardzi(...)

Czytaj więcej
Leasing konsumencki a kupno samochodu

Leasing konsumencki a kupno samochodu

01 Gru 2022Autor: Agnieszka Kłak

Większość konsumentów jest przekonana, że możliwość dokonywania zakupu samochodu w leasingu jest zarezerwowana wyłącznie dla firm i osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą. Jednak w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Od kilku lat funkcjonuje zjawisko leasingu konsumenckiego, który (...)

Czytaj więcej
Wady i zalety leasingu

Wady i zalety leasingu

17 Lis 2022Autor: Agnieszka Kłak

W poprzednich artykułach poznaliśmy pojęcie i rodzaje leasingu. Ponadto wiemy już jakie rodzaje leasingu wyróżniamy. W tym artykułu poznamy zalety i wady tego produktu oaz przyjrzymy się poprawnie sformułowanej umowie leasingowej.  Z tego artykułu dowiesz się: jakie są mocne i słabe st(...)

Czytaj więcej
Leasing z wykupem czy bez? Leasing konsumencki. O rodzajach leasingu

Leasing z wykupem czy bez? Leasing konsumencki. O rodzajach leasingu

15 Lis 2022Autor: Agnieszka Kłak

Firmy potrzebują w swojej działalności rozbudowanego zaplecza technicznego. Czasami jest to flota samochodów, czasami jest to park maszyn. Nie sposób sfinansować wszystko ze środków własnych. Z pomocą przychodzi wtedy leasing. Ta forma finansowania dostępna jest nie tylko dla firm, ale od pewnego cz(...)

Czytaj więcej
Co to jest leasing?

Co to jest leasing?

11 Lis 2022Autor: Agnieszka Kłak

Kto z nas nie marzy o nowym samochodzie? Chyba większość z nas, ale nie zawsze mamy na to środki. Dla wielu firm środek transportu jest niezbędny do wykonywania działalności. Zamiast kredytu gotówkowego możemy skorzystać z leasingu! Jest to wygodna forma, a dodatkowo możemy mieć samochód od ręki! (...)

Czytaj więcej
Top