Zgodnie z definicją Wikipedii Pokolenie Y (ang. Generation Y), in. Millenialsi (ang. Millennials) to pokolenie ludzi urodzonych w latach 80. i 90. XX wieku. Nazywane jest również „pokoleniem Milenium”, „następną generacją”, a także „pokoleniem cyfrowym”. Cech charakterystyczne tego pokolenia to m. in aktywne korzystanie z technologii i mediów cyfrowych, dobre wykształcenie i gotowość dalszego rozwoju, wychowanie się w realiach wolnego rynku. Millenialsi chcą pracować, ale nie całe życie – myślą o przyszłości na emeryturze, planują długoterminowo, chętnie zakładają własny biznes. Millenialsi stanowią nowe pokolenie konsumentów. Jak odnajdują się na rynku finansowym? Co rynek finansowy musi zrobić, aby trafić w ich gusta?
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Patrząc na młode pokolenie klientów można zauważyć pociąg do nowych marek pojawiających się w przestrzeni rynkowej. Każda nowoczesna i stosunkowo młoda firma od razu stosuje nowinki technologiczne w komunikacji z klientem. Przykładowo pozwala na zapoznanie się z profilem firmy i na zrobienie zakupów czy złożenie zamówienia w telefonie. Taka wygodna, cyfrowa forma z całą pewnością odpowiednia młodszej grupie klientów.
Pomimo tego w wielu przypadkach dla klientów wciąż pozostaje dostępny tradycyjny kanał dostępu do sprzedawcy, producenta czy usługodawcy. Młodzi ludzie też nieraz z tego korzystają, np. chodząc do sklepów stacjonarnych na zakupy. Natomiast, jeśli chodzi o bankowość to wydawać by się mogło, że to właśnie starsze pokolenie klientów musiało się w pewnym stopniu dostosować do nowych dróg załatwiania rozmaitych spraw bankowych.
Nic więc dziwnego, że również banki i instytucje finansowe systematycznie muszą zmierzać się i sprostać oczekiwaniom pokolenia Y. Tym bardziej, że pokolenie to stanowi bardzo ważną grupę z uwagi na liczebność, i co za tym idzie ogromne zapotrzebowanie na usługi bankowe. Ponadto pokolenie to weszło w etap dorosłości, zakłada rodziny, buduje domy, kupuje mieszkania, samochody, itp. W związku z tym, że liczy się oszczędność czasu i minimum formalności, chętniej niż pokolenie poprzednie sięga do rozwiązań fintechowych.
Millenialsi to pierwsze pokolenie, dla którego internet jest naturalnym środowiskiem. Codziennie korzystają z danej im technologii, komunikują się za pośrednictwem mediów społecznościowych i urządzeń mobilnych, zakupy robią online, przy okazji chętnie wymieniając się opiniami na temat usług i produktów. Według badania przeprowadzonego w 2014 r. przez Goldman Sachs ww. aktywności prowadzą za pomocą: wiadomości tekstowych – 44%, mediów społecznościowych – 38%, używając do tego komputerów stacjonarnych, laptopów, tabletów, czy smartfonów.
Wyzwania instytucji finansowych
Zmiany, które nieustannie zachodzą we współczesnym świecie stawiają również wyzwania przed instytucjami finansowymi, które zdają sobie sprawę, że muszą na bieżąco badać potrzeby i oczekiwania pokoleń, w tym pokolenia Millenialsów.
Spróbuję wymienić podstawowe działania, zmierzające stawić czoła wyzwaniom i spełniać oczekiwania:
Będąc zarówno uczestnikiem rynku finansowego od kilkunastu lat, a także stanowiąc jednostkę pokolenia Y zauważam ogromny rozwój coraz to bardziej prostych, intuicyjnych, wygodnych i spersonalizowanych usług. Począwszy od szybkiego dokonywania wszystkich transakcji bankowych, zwierania kredytów po możliwość zdalnego załatwienia spraw we wszystkich urzędach (np. Zaufany Profil zakładany za pośrednictwem banku).
Faktem jest również, że na rynku pojawiły się konkurencyjne dla banków instytucje pozabankowe, wykorzystujące zaawansowane procesy fintechowe, które mogą być (są) wzorem w zakresie oferowanych usług finansowych, szybkości i sprawności działania oraz rzetelnej ocenie Klienta, która umożliwia posiadanie środków na koncie w bardzo krótkim czasie.
Ponadto w obliczu zmian nieprzerwanie trwa dyskusja nad przyszłością placówek bankowych. Przewidywania bywają bardzo różne. Banki przetrwają, choć zmiany podyktowane technologicznymi, demograficznymi czy kulturowymi czynnikami, będą zróżnicowane w zależności od regionu świata.
Zaktualizowano:
Dodano:
Gdy brakuje pieniędzy, należy zastanowić się nad jak najlepszym rozwiązaniem, czyli wybrać najlepszą pożyczkę gotówkową. Jeśli nie chcesz pożyczać od znajomych, a tradycyjne metody pożyczki bankowej nie wchodzą w grę z powodu braku zdolności kredytowej, naprzeciw potrzebom wychodzą pożyczki pozabank(...)
Czytaj więcej"Weź pożyczkę przez internet”, „Pożyczka 100 % on-line”, „Szybka pożyczka przez internet” – to hasła, z którymi często się spotykamy poszukując finansowania w Internecie. W istocie pożyczki online mogą w bardzo wielu aspektach okazać się produktem wysoce korzystnym dla klienta. Jednakże oprócz tego (...)
Czytaj więcejCzas zwolnił… Mamy więcej czasu dla bliskich … Takie hasła słyszę wokół siebie. Ale czy tak jest dla każdego? Grono z nas jednak nie ma możliwości pracy zdalnej i codziennie dojeżdża z domu do pracy samochodem. Inni, zajmując się obecnie domem bardziej eksploatują kuchenki i piekarniki. Lodówk(...)
Czytaj więcej