Nie masz historii kredytowej? Co możesz zrobić, aby otrzymać kredyt gotówkowy?

Opublikowano: 30 Wrz 2020 Aleksandra Jakubowska 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytu Gotówkowego

Kredyty bankowe są coraz bardziej powszechną formą pozyskania dodatkowych środków pieniężnych przez gospodarstwa domowe. Jedni z nas korzystają z nich regularnie, a inni stronią od jakichkolwiek form finansowania z banków czy instytucji pozabankowych. Sytuacje życiowe są jednak nieprzewidywalne i może się okazać, że osoby, które uważają się za całkowitych przeciwników zadłużania się nagle muszą skorzystać z takiej formy pomocy. Czy mają szansę na kredyt gotówkowy? Dlaczego banki tak bardzo zwracają uwagę na historię kredytową klientów? Co to jest właściwie ta historia kredytowa i czy można otrzymać kredyt w przypadku jej braku?

Nie masz historii kredytowej? Co możesz zrobić, aby otrzymać kredyt gotówkowy?

Uzyskanie kredytu gotówkowego, najlepiej w opcji „najtańszy kredyt gotówkowy” poprzedzone jest kilkoma istotnymi krokami w całym procesie. W każdym z nich istotna jest nasza historia kredytowa. Całość naszej oceny jako kredytobiorcy, czyli m.in. nasza zdolność kredytowa, pozwoli na uzyskanie interesującego nas finansowania. Tani kredyt gotówkowy to cel wielu klientów. Jest to jak najbardziej możliwe, kluczowa jest nasza historia kredytowa. Dobrze zbudowana historia kredytowa to również szansa na uzyskanie kredytu gotówkowego bez zaświadczeń.

Dlaczego banki tak bardzo zwracają uwagę na historię kredytową klientów?

Działalność wszelkiego rodzaju instytucji finansowych, a w szczególności banków jest obarczona olbrzymim ryzykiem finansowym. Przepływy pieniężne, operacje, działalność kredytowa wydają się na tyle skomplikowane i ryzykowne, że są wydawane wszelkiego rodzaju regulacje w celu wyeliminowania ów ryzyka. Jedną z nich jest rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego dotycząca dobrych praktyk w zakresie zarządzania ryzykiem detalicznych ekspozycji kredytowych (tzw. Rekomendacja T).

Znajdujemy w niej zapis, że banki powinny podejmować decyzje kredytowe na podstawie:

 1. oceny zdolności kredytowej przy wykorzystaniu modeli scoringowych,
 2. dokumentów dochodowych,
 3. analizy historii kredytowej klienta dokonywanej z uwzględnieniem informacji pochodzących z własnych i zewnętrznych baz danych.

Skupmy się na punkcie trzecim: historia kredytowa. W Polsce główną instytucją upoważnioną na mocy ustawy do gromadzenia, przetwarzania i udostępniania informacji w zakresie m.in. poziomu oraz historii spłat zobowiązań kredytowych klientów detalicznych jest Biuro Informacji Kredytowej, w skrócie BIK. Banki mogą wykorzystać te informacje z BIK-u podczas sporządzania analizy wiarygodności kredytowej klienta.

Jakie informację są przetwarzane w BIK i na co banki zwracają szczególną uwagę?

Raport BIK zawiera szczegółową historię zobowiązań kredytów bankowych oraz pozabankowych. Bank może sprawdzić czy są one regulowane terminowo, jaka jest ich wysokość, kiedy zostały zaciągnięte, ile pozostało do spłaty,  czy Klient ma skłonności do częstego zadłużania się. Ponadto w raporcie BIK znajdujemy tzw. scoring czyli ocenę punktową BIK. Sprawdzenie BIK może relatywnie korzystnie wpłynąć na pozytywną decyzję kredytową banku, ale z drugiej strony zawarte negatywne dane mogą niestety doprowadzić do zamknięcia sobie drogi do otrzymania kredytu gotówkowego.

W przypadku całkowitego braku wpisów w BIK banki podchodzą do takich Klientów bardzo ostrożnie. Nie mają wtedy pewności czy potencjalny kredytobiorca będzie rzetelnym klientem, zdolnym do terminowej obsługi rat.  Tak więc można zaryzykować stwierdzenie, że to właśnie w  interesie Klienta jest to, aby banki wiedziały po sprawdzeniu historii kredytowania w BIK-u, że jest rzetelnym klientem i spłaca terminowo zaciągane zobowiązania.

Jak banki oceniają Klienta w przypadku całkowitego braku historii w BIK?

Posiadanie dobrej historii kredytowania w BIK-u zdecydowanie ułatwia uzyskanie pożyczki. Nie jest jednak powiedziane, że w przypadku tzw. "czystego BIKU", bez żadnej historii nie otrzymamy finansowania i spotkamy się decyzją odmowna. Trzeba jednak liczyć się z tym, że taki kredyt będzie opiewał na mniejszą kwotę, a koszt jego pozyskania może być droższy. Przedstawiając dokumenty dochodowe, mając stabilne źródła dochodu nasza zdolność kredytowa powinna być wystarczająca, aby dostać kredyt – nawet gdy jest to nasze pierwsze zobowiązanie finansowe.

Jak możesz zbudować skutecznie dobrą historię kredytową?

Jeśli ktoś myśli o długoterminowym, większym kredycie np. hipotecznym warto pomyśleć wcześniej, aby w sposób świadomy zbudować dobrą i celową historię w BIK. Poniżej kilka wskazówek jak tego dokonać:

Zaktualizowano: 12.10.2021

Dodano: 30.09.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (13)


 • Avatar Piotrek

  Piotrek
  18.10.2020 08:12:25

  Jeszcze lepsze są alerty BIK. Dostajesz sms, jak ktoś robi zapytanie na twoje dane.

  Odpowiedź
 • Avatar Karol

  Karol
  04.10.2020 20:51:04

  Sprawdzanie swojego BIK on-line to bardzo fajna rzecz!

  Odpowiedź
 • Avatar tomaszz

  tomaszz
  04.10.2020 10:44:50

  Gdzie muszę pójść jak straciłem pracę i mam kredyt?

  Odpowiedź
 • Avatar Malwina

  Malwina
  03.10.2020 17:21:10

  Kupiłam sobie telefon na raty. Spłacam od miesiąca. Czy już mam historię kredytową?

  Odpowiedź
 • Avatar Maria

  Maria
  30.09.2020 21:26:00

  Zdolność, wiarygodność tyle trzeba wiedzieć, jak się chce wziąć kredyt... Teraz wiem trochę więcej

  Odpowiedź
 • Avatar Włodek

  Włodek
  30.09.2020 15:43:00

  A ja kiedyś złożyłem wniosek o chwilówkę i też dostałem od razu. Wszystko przez komputer.

  Odpowiedź
 • Avatar anty donald

  anty donald
  30.09.2020 14:20:04

  To jest POpaprane. Chciałem wziąść kredyt ale nie miałem spłaconej przez jakiś czas karty. Najwięcej było późnych spłat o kilka dni ale były też o miesiąc. Ale spłaciłem całość. Czy bik jest już teraz dobry i mogę brać kredyt na auto? Bo wtedy bank mi powiedział, że mam za mało pkt biku i nie dostałem

  Odpowiedź
 • Avatar kierowiec

  kierowiec
  30.09.2020 14:05:12

  a jak nie mam historii kredytowej a żona ma to mogę połączyć i razem wziąść kredyt??

  Odpowiedź
 • Avatar katija

  katija
  30.09.2020 12:44:00

  a ludzie tak straszą się tym bikiem, że to czarna lista!!! to jest coś bardzo ważnego, znaczy ja to tak rozumiem.

  Odpowiedź
 • Avatar Paula

  Paula
  30.09.2020 12:11:00

  Pracowałam od pół roku w urzędzie i dostałam kredyt w banku, gdzie mam konto. Niewiele, ale spłacam go sobie powoli.

  Odpowiedź
 • Avatar yjo

  yjo
  30.09.2020 11:09:00

  zawsze w domu mówili, że lepiej odkładać niż brać kredyty, muszę zmienić zdanie i wziąć jakieś żelazko na kredyt, bo potem będę miał problem z hipoteką, a gdzieś mieszkać trzeba

  Odpowiedź
 • Avatar Julka

  Julka
  23.09.2020 14:21:00

  Właśnie skończyłam w styczniu 18 lat, potrzebuje kredytu na samochód i zastanawiałam się czy mogę otrzymać. Artykuł ciekawy i rozwiał moje wątpliwości. Składam wniosek na wnioskomat.com :)

  Avatar lol

  lol Julka
  30.09.2020 16:31:02

  jak nie masz dochodów to z czego??

Top