Popularność Bezpiecznego Kredytu 2%. Polacy chętnie korzystają

Opublikowano: 19 Sie 2023 Agnieszka Kłak 4 min. czytania

Kategoria: Kredyty hipoteczne

Rządowy program Bezpieczny Kredyt 2 procent został wdrożony w życie już 3 lipca 2023 roku. Jeszcze zanim ten produkt pojawił się bankach, w mediach nie brakowało spekulacji na temat potencjalnej skuteczności tego finansowania. Optymiści twierdzili, że BK 2% pozwoli wielu klientom zakupić własne mieszkanie czy dom, pesymiści wieszczyli brak zainteresowania ze strony Polaków. Dziś wiemy, że ci drudzy się mylili. Według danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tylko w ciągu pierwszych 5 tygodni od uruchomienia programu zawarto ponad 1000 umów kredytowych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego Bezpieczny Kredyt 2% jest tak popularny,
  • jaka grupa klientów najchętniej korzysta z rządowego programu,
  • czy BK 2% będzie jeszcze bardziej popularny.
bezpieczny kredyt 2 procent

1192 umowy podpisane w ciągu 5 tygodni

Waldemar Budka, minister rozwoju i technologii na początku sierpnia 2023 roku przekazał do mediów wiadomość z danymi, dotyczącymi zainteresowania nowym rządowym kredytem hipotecznym. Wynika z nich, że Bezpieczny Kredyt 2 proc. cieszy się zainteresowaniem Polaków. W ciągu nieco ponad miesiąca banki podpisały 1192 umowy z wnioskodawcami. To oznacza, że na tydzień podpisywano ponad 238 umów. Dotychczas miało miejsce około 1000 transakcji zakupu nieruchomości. W 80% przypadków dotyczyło to mieszkań, a w 20% domów. Łączna wartość przyznanych kredytów wynosi 410 mln złotych. Średnio Polacy wnioskowali o kredyt na kwotę 343 tys. złotych.

O jeszcze większym zainteresowaniu programem świadczy liczba złożonych wniosków, których w tym samym czasie było blisko 24 tysiące. To daje nam około 686 wniosków dziennie. 

Małżeństwa czy single? Kto częściej korzysta z programu?

Wniosek kredytowy o przyznanie BK 2% może być składany zarówno przez małżeństwa, pary z dziećmi jak i osoby samotne. Okazuje się, że single stanowiły blisko 50% wnioskujących, natomiast druga połowa to małżeństwa bezdzietne, małżeństwa z dziećmi i nieformalne pary wspólnie wychowujące potomstwo. Jak więc widać gołym okiem wprowadzony program zaprzecza powszechnemu mniemaniu o tym, że kredyt hipoteczny nie jest dostępny dla pojedynczego klienta, a jedynie dla osób wnioskujących we dwoje. Oprócz tego warto wspomnieć, że choć BK 2% udzielany jest klientom w wieku od 18 do 45 lat, to najczęściej wnioski składają osoby w przedziale wiekowym 26-35 lat. 

Ilu Polaków skorzysta jeszcze w tym roku z BK 2%?

Jeszcze w czerwcu 2023 roku Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował, że według eksperckich wyliczeń do końca 2023 r. z Bezpiecznego Kredytu 2% skorzysta w sumie 10 tys. klientów. Natomiast już w 2024 r. ma to być 40 tys. klientów. Oczywiście, to rzeczywistość zweryfikuje, ile tak naprawdę zobowiązań zostanie udzielonych. Warto wiedzieć, że przy ustalaniu takich szacunków nie zawsze jest tak, że jedna umowa równa się jednemu klientowi - korzystają wszakże również pary.

Czy wyliczenia ministra się zgadzają?

Minister Buda stwierdził, że do końca 2023 r. zostanie złożonych łącznie 51 tys. wniosków o BK 2%. Powiedział przy tym, że ma to się przełożyć na blisko 40 tys. umów. Wynikałoby z tego, że stosunek skuteczności złożonych wniosków do podpisanych umów wyniósłby 4:5. Tymczasem na 24 tys. złożonych w lipcu podpisano 1192 umowy, więc stosunek wynosi 1:20. Czy zatem możemy spodziewać się znacznego polepszenia tego stosunku z korzyścią dla klientów?

Dlaczego klienci tak chętnie korzystają z Bezpiecznego Kredytu 2%?

Kredyt mieszkaniowy nie zawsze jest łatwo dostępny. A nawet, jeśli się go uzyska, to koszty po rynkowych stawkach mogą być bardzo kłopotliwym obciążeniem dla budżetu domowego. Dlatego też nie dziwi fakt, że już w pierwszym miesiącu tysięce klientów zdecydowało się złożyć wniosek. Dopłata z BGK sprawia, że rata kredytu nie jest tak duża, dzięki czemu kredytobiorca może realnie zaoszczędzić sporo pieniędzy. 

Dodano: 19.08.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top