Portret kredytowy Polki 2020

Opublikowano: 18 Marzec 2020 Katarzyna Dzierżęga - Wiśniewska 3 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Niesłabnący trend zaciągania kredytów tak jak popularność pożyczek stały się  tematem analiz. Sprawdzane są podstawowe dane statystyczne dotyczące kredyto i pożyczkobiorcy i na ich podstawie przygotowywane dokładne statystyki. Możemy zatem łatwo sprawdzić w jakim wieku zaciągamy najczęściej zobowiązania, w jakiej formie, czy częściej bierzemy kredyt w banku, czy pożyczkę w firmie pozabankowej. Weryfikacji podlega również płeć osoby, która się zadłuża. I to właśnie temu tematowi przyjrzymy się bliżej w dzisiejszym artykule. Kto częściej zaciąga zobowiązania – kobieta czy mężczyzna?

portret kredytowy polki 2020

Kilka danych statystycznych  .

Wśród wszystkich zaciągających zobowiązania blisko 51% to kobiety. Na koniec stycznia 2020 7,87 mln kobiet posiadało 14,14 mln zobowiązań tj . czynnych kredytów , kredytów hipotecznych , kart kredytowych , limitów kredytowych z łączną kwotą do spłaty 314,24 mld .

Wpływ płci na terminowość spłaty

Na terminowość spłaty kredytu lub pożyczki wpływa wiele czynnik. Kluczowy jest rodzaj zobowiązania – kredyty w bankach spłacają się zdecydowanie lepiej niż w firmach pozabankowych. Wpław ma również wiek – osoby starsze są bardziej terminowe. Nie bez znaczenia pozostaje liczba raty, którą Klient powinien zapłacić – im nowsze zobowiązanie tym spłaca się w sposób bardziej terminowy. Jak pokazują statystyki, płeć również można brać pod uwagę przy analizie terminowości - kobiety bardziej terminowo spłacają kredyty niż mężczyźni. Wynika to z faktu, że impulsywne zarządzanie przez kobiety budżetem to tylko stereotyp. Kobiety skrupulatnie  planują wydatki, a co za tym stoi są wiarygodniejsze dla instytucji finansowych.

profil kredytowy polki

Portret kredytowy Polki 2020 wg. Biura Informacji Kredytowej

Biuro Informacji Kredytowej po analizie zobowiązań doskonale przedstawił portret kredytowy Polki 2020. Głównym kryterium jest wiek Kobiet , które posiadają czynne  zobowiązania. Najwięcej zobowiązań posiadają Kobiety w przedziale wiekowym 35 – 44 lata. Oznacza to , że sześć na dziesięć- czyli 58,9%- Polek w tej grupie wiekowej posiada kredyt lub pożyczkę .

Kobiety z tego przedziału wiekowego, czyli 35-44 lata  posiadają najwięcej zobowiązań kredytowych – o łącznej kwocie do spłaty 127,0 mld, czyli 40,4% zobowiązań wszystkich Polek . Z danych BIK wynika , że średnia kwota zobowiązań kredytowych do spłaty przypadająca na Polkę z grupy wiekowej 35-44 lat to 70,4 tys. zł.  Należy jednak podkreślić , że przykładowa Polka z tej grupy wiekowej terminowo spłaca swoje zobowiązania. Kredyty z opóźnionym terminem w grupie wiekowej 35-44 lat to jedynie 6 %. Dla porównania w grupie wiekowej 18-24 lata opóźnienia w spłacie to 10%, a w przedziale wiekowym 45-54 lat to 6,3%.

bik logotyp

Na co Polka wydaje pieniądze?

Analiza wyraźnie pokazuje, że Polki w przedziale wiekowym  35-44 lat maja największe tzw. potrzeby konsumpcyjne , które związane są np. z celami mieszkaniowymi lub z rodziną. Zaciąganie  zobowiązań przez Polki z tej grupy wiekowej jest łatwiejsze , ponieważ posiadają  najwyższą zdolność kredytową wynikającą z najwyższej aktywności zawodowej , a co za tym stoi z najwyższych  dochodów. Polki są aktywne,  otwarte na nowe wyzwania. Podejmują często wyzwania jakim jest własny biznes , rozwijają się zawodowo a równocześnie są odpowiedzialne za swoją rodzinę i dom. Przyjmują zarządzanie domowym budżetem , planują wydatki i regulują zobowiązania .

Tagi: bikkredytpożyczka

Zaktualizowano: 03.06.2021

Dodano: 18.03.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Wiek pożyczkobiorcy - ile wynosi idealny wiek, aby wnioskować o kredyt lub pożyczkę?

Wiek pożyczkobiorcy - ile wynosi idealny wiek, aby wnioskować o kredyt lub pożyczkę?

04 Marzec 2023Autor: Agnieszka Kłak

Sięgając po oferty finansowania zadajemy sobie zawsze jedno najważniejsze pytanie: Czy dostanę decyzję pozytywną w procesie wnioskowania o kredyt lub pożyczkę? Aby odpowiedzieć na to pytanie bank lub firma pozabankowa muszą dokonać oceny ryzyka. Ocena ryzyka to wielostopniowa weryfikacja nas ja(...)

Czytaj więcej
A gdyby to wszystko było na kredyt? Czyli o rodzajach kredytów bankowych dla konsumentów

A gdyby to wszystko było na kredyt? Czyli o rodzajach kredytów bankowych dla konsumentów

02 Lut 2023Autor: Agnieszka Kłak

Podziwiając piękno pałacu Schönbrunn oraz otaczającego go parku, zachwycając się barokowym, bogato zdobionym wnętrzem nie odpuszcza mnie jedna myśl: „a gdyby to wszystko było na kredyt…” Rozmyślając, pomijam fakt samej wartości całej - nazwijmy to umownie - inwestycji. Poszczególne elementy rozpatru(...)

Czytaj więcej
BIK i BIG - co sprawdzimy w każdej z tych wywiadowni?

BIK i BIG - co sprawdzimy w każdej z tych wywiadowni?

21 Lip 2022Autor: Agnieszka Kłak

Na polskim rynku finansowym istnieje kilka instytucji, które zbierają informacji o kulturze płatniczej Polaków. Informacje te mają przede wszystkim ułatwić obieg gospodarczy pieniądza poprzez udostępnienie wiedzy o tym, w jaki sposób konsumenci oraz firmy spłacają swoje zobowiązania. Dane, o których(...)

Czytaj więcej
Ile punktów w BIK, aby dostać kredyt? Wszystko o ocenie punktowej BIK

Ile punktów w BIK, aby dostać kredyt? Wszystko o ocenie punktowej BIK

05 Cze 2019Autor: Agata Dymara

Wielu klientów ubiegających się o pożyczkę nieraz słyszy pewnie o weryfikacji w bazie BIK. Tak samo wielu z powodu wpisów w bazie BIK otrzymują decyzję negatywną dla wniosku o kredyt lub pożyczkę. Dodatkowo, aż 25 milionów Polek i Polaków posiada swoją historię w BIK, a mimo to wielu z nas w dalszym(...)

Czytaj więcej
Top