Pożyczka online – bank czy firma pożyczkowa? Co wybrać? Czy banki udzielają pożyczek online?

Opublikowano: 18 Maj 2021 Ewelina Grzegorczyk 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Ostatnie miesiące zmieniły podejście konsumentów do gospodarowania pieniędzmi. Część osób przyznaje, że ich sytuacja finansowa się pogorszyła. Sektor usług pożyczkowych również – na pewien czas - ograniczył swoje tradycyjne usługi, ale za to prężnie działa w świecie wirtualnym. Zauważyły to również banki, które aby być konkurencyjnymi, wprowadziły dostępność do kredytów gotówkowych online. Dzięki temu więcej konsumentów otrzymało możliwość uzyskania pożyczki całkowicie przez Internet. Pożyczka online to znak czasu.

Pożyczka online – bank czy firma pożyczkowa? Co wybrać? Czy banki udzielają pożyczek online?

Pożyczka online – co warto wiedzieć?

Pożyczka online jest produktem finansowym, który możemy uzyskać w firmie pozabankowej, jak również w banku, gdzie jej odpowiednikiem jest kredyt gotówkowy. Oba produkty można przeznaczyć na dowolny cel.

Pożyczka online to może być również rodzajem szybkiej pożyczki, która jest udzielana na niewielkie kwoty z krótkim okresem spłaty. Spłacana do 30 lub 60 dni (w zależności od firmy). Mogą o nią wnioskować osoby również bez historii kredytowej, posiadające niestandardowe źródła dochodów, osoby młode. Oprócz szybkiej pożyczki można jeszcze wyróżnić pożyczkę długoterminową z dłuższym okresem spłaty w formie rat.

Pożyczka online jest najczęściej udzielana klientom indywidualnym, którzy potrzebują pieniędzy na dowolne cele konsumpcyjne, jak remont, czy wakacje. Spośród wielu podobnych produktów finansowych dostępnych na rynku wyróżnia ją sposób wnioskowania o nią, który jest skrócony do minimum. Co oznacza dla konsumenta dużą oszczędność czasu. Poza tym firmy pozabankowe udzielają często pożyczek online bez sprawdzania zaświadczeń o dochodach, co znacznie wpływa na usprawnienie całego procesu ubiegania się o nią. Mniej papierowych dokumentów oznacza szybsze rozpatrzenie wniosku o pożyczkę, a co za tym idzie krótszy czas oczekiwania na przelew pieniędzy na nasze konto.

Pożyczka online bankowa

Zmieniające otoczenie znacząco wpłynęło na politykę wielu instytucji finansowych. Musiały się dostosować do potrzeb konsumentów, którzy w obecnych czasach są bardzo zabiegani i nie mają czasu na spędzanie wielu godzin w placówkach bankowych. Wywarło to duży wpływ na banki, które wychodząc naprzeciw klientowi wprowadziły swoje produkty w strefę online. Niejeden stały klient banku posiada aplikację banku, gdzie bezproblemowo może złożyć wniosek o pożyczkę online. Kwoty pożyczek bankowych w 100% online nie są jednak wysokie, nawet dla stałych klientów. Zwykle poziom tych kwot nie przekracza kilkudziesięciu tysięcy złotych. Powyżej określonej kwoty przez dany bank kontakt w sprawie wniosku i umowy jest hybrydowy, czyli część procesu wnioskowania przejdziemy online, a resztę musimy ukończyć w oddziale lub przez kontakt telefoniczny z doradcą albo poprzez podpisanie umowy dostarczonej nam przez kuriera, który weryfikuje nasze dane.

Jednak bycie stałym klientem banku daje nam możliwość zawnioskowania o większa kwotę pożyczki. Plusem jest to, że bank zna już swojego klienta, zna jego sytuację materialną i widzi ruchy na jego koncie, dzięki temu może mu zaproponować odpowiedniej wysokości kredyt. Poza tym kredyt pozyskany w banku jest dużo tańszy niż pożyczka z firmy pozabankowej, ale niedostępny dla każdego, trzeba posiadać odpowiednią zdolność kredytową i spełniać określone kryteria banku.

Pożyczka online z firmy pozabankowej

Wnioskowanie o pożyczkę w firmie pożyczkowej jest bardzo łatwe. Każda osoba może się starać o pożyczkę online, nawet z niskimi dochodami i w niektórych przypadkach z wpisami do rejestrów BIK czy zadłużeniem w KRD. Tacy konsumenci mogą wnioskować tylko o niskie kwoty pożyczek online. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że taka pożyczka kosztuje dużo więcej niż zwykły kredyt w banku. Za to przyznawalność jest większa. Wszystkie formalności zostały sprowadzone do minimum co daje klientowi oszczędność czasu i pewność, że najczęściej otrzyma pieniądze na swoje konto w dniu, w którym złożył wniosek o pożyczkę online.

Co lepsze: pożyczka pozabankowa czy z banku?

Pożyczka pozabankowa czy pożyczka z banku? Zdania są podzielone. Jedni chwalą pożyczki uzyskane z firm pozabankowych, a drudzy bankowe. Jedni i drudzy mają swoje racje.

To co różni pożyczkę z banku a pożyczkę pozabankową, to warunki, które trzeba spełnić, by uzyskać dodatkową gotówkę. Ogólnie mówiąc chodzi tu o zdolność kredytową jaką posiadają klienci. W bankach jest szczegółowo weryfikowana, trzeba również dostarczyć zaświadczenie o dochodach od pracodawcy, natomiast firmy pożyczkowe nie potrzebują dostarczenia zaświadczenia o dochodach, weryfikują klienta w inny sposób, poprzez używanie narzędzi internetowych jak Kontomatik czy Instantor.

Co jeszcze różni pożyczki bankowe od pozabankowych? Przede wszystkim metoda wnioskowania. W przypadku ubiegania się o pożyczkę online pozabankową cała procedura jest przeprowadzana zupełnie online. Z kolei proces wnioskowania o pożyczkę z banku nie zawsze zamknie się zupełnie online. Może być potrzebne dokończenie transakcji poprzez kontakt w oddziale banku.

Pożyczki online - kwota: 12 000 zł, okres: 22 mies
Firmy pożyczkowe
Kwota pożyczki: 12 000 zł
Ilość rat pożyczki: 22 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
Hapi pożyczki - Pożyczka online (zobacz) 7,20 % 16,23 % 7,56 % 13 816,44 zł 628,02 zł Złóż wniosek
Lonit - Pożyczka online (zobacz) 7,20 % 68,32 % 48,19 % 19 035,50 zł 865,25 zł Złóż wniosek
Supergrosz - Pożyczka online (zobacz) 7,20 % 149,23 % 100,00 % 25 690,72 zł 1 167,76 zł Złóż wniosek

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego produktu finansowego zależy tylko i wyłącznie od konsumenta i jego aktualnych potrzeb. Wiadomo, że większą przystępność mają firmy pozabankowe, ponieważ akceptują klienta z niskim dochodem lub bez historii kredytowej. Na pożyczkę pozabankową mają również szanse klienci z wpisami do BIK czy KRD. Czyli wszyscy Ci, którzy na pożyczkę bankową nie mają szans. Natomiast klienci z odpowiednią zdolnością kredytową mają możliwość uzyskania wysokiego finansowania w firmie pozabankowej, jak i w banku. Wszystko zależy od ich sytuacji w danym momencie.

Zaktualizowano: 12.01.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (3)


 • Avatar staska1

  staska1
  11.07.2021 08:56:24

  ja tam biorę co jakiś czas kredyt w banku i jestem zadowolona, przynajmniej koszty niższe

  Odpowiedź
 • Avatar taszka1

  taszka1
  10.07.2021 19:53:14

  w bankach wymagają nie wiadomo czego od ciebie, wkurzają mnie ☹

  Odpowiedź
 • Avatar TYTUS

  TYTUS
  10.06.2021 16:25:24

  korzystałem z vivusa polecam!

  Odpowiedź
Top