Pożyczka online – bank czy firma pożyczkowa? Co wybrać? Czy banki udzielają pożyczek online?

Opublikowano: 18 Maj 2021 Ewelina Grzegorczyk 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Pożyczki online to w praktyce bardzo często szybki i łatwy sposób na uzyskanie dodatkowych środków pieniężnych przelewem na konto bankowe. Wśród grup tego typu produktów pojawiają się zarówno pożyczki pozabankowe, których udzielają instytucje pożyczkowe oraz kredyty gotówkowe, udzielane przez banki. Pomimo, że w obu przypadkach procedura wnioskowania odbywa się drogą internetową, to jednak proces przyznawania dodatkowej gotówki będzie różny.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kto oferuje pożyczki online,
  • czym różni się pożyczka online z banku a z firmy pożyczkowej,
  • na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy pożyczkowej.
Pożyczka online – bank czy firma pożyczkowa? Co wybrać? Czy banki udzielają pożyczek online?

Pożyczka online bankowa

W przypadku banków pod nazwą "pożyczka online" kryje się nic innego jak kredyt gotówkowy. Idąc z duchem czasu banki postanowiły udzielać kredytów nie tylko w przypadku osobistego stawiennictwa klienta w placówce, ale także przy wykorzystaniu bankowości elektronicznej. Niejeden stały klient posiada aplikację banku, gdzie bezproblemowo może złożyć wniosek o pożyczkę online.

Kwoty pożyczek bankowych w 100% online nie są jednak wysokie, nawet dla stałych klientów. Zwykle poziom tych kwot nie przekracza kilkudziesięciu tysięcy złotych. Powyżej określonej kwoty przez dany bank kontakt w sprawie wniosku i umowy jest hybrydowy, czyli część procesu wnioskowania przejdziemy online, a resztę musimy ukończyć w oddziale lub przez kontakt telefoniczny z doradcą albo poprzez podpisanie umowy dostarczonej nam przez kuriera, który weryfikuje nasze dane.

Jednak bycie stałym klientem banku daje nam możliwość zawnioskowania o większa kwotę pożyczki. Plusem jest to, że bank zna już swojego klienta, zna jego sytuację materialną i widzi ruchy na jego koncie, dzięki temu może mu zaproponować odpowiedniej wysokości kredyt gotówkowy. Poza tym kredyt pozyskany w banku jest dużo tańszy niż pożyczka z firmy pozabankowej, ale niedostępny dla każdego, trzeba posiadać odpowiednią zdolność kredytową i spełniać określone kryteria banku.

Pożyczka online z firmy pozabankowej

Wnioskowanie o pożyczkę w firmie pożyczkowej jest bardzo łatwe. Każda osoba może się starać o pożyczkę online, nawet z niskimi dochodami i w niektórych przypadkach z wpisami do rejestrów BIK czy zadłużeniem w KRD. Tacy konsumenci mogą wnioskować tylko o niskie kwoty pożyczki bez BIK. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że taka pożyczka kosztuje dużo więcej niż zwykły kredyt w banku. Za to przyznawalność jest większa. Wszystkie formalności zostały sprowadzone do minimum co daje klientowi oszczędność czasu i pewność, że najczęściej otrzyma pieniądze na swoje konto w dniu, w którym złożył wniosek o pożyczkę online.

Warto jednakże tutaj spojrzeć również na inny produkt finansowy oferowany przez instytucje pożyczkowe, którym jest darmowa pożyczka. Jest to produkt skierowany do całkiem nowych klientów danej firmy pożyczkowej. Działą to w ten sposób, że firma pożyczkowa chce zachęcić nowego klienta do wybierania jej oferty w przyszłości. W przypadku darmowej pożyczki online klient nie ponosi żadnych kosztów.

Co lepsze: pożyczka pozabankowa czy z banku?

Pożyczka pozabankowa czy pożyczka z banku? Zdania są podzielone. Jedni chwalą pożyczki uzyskane z firm pozabankowych, a drudzy bankowe. Jedni i drudzy mają swoje racje.

To co różni pożyczkę z banku a pożyczkę pozabankową, to warunki, które trzeba spełnić, by uzyskać dodatkową gotówkę. Ogólnie mówiąc chodzi tu o zdolność kredytową jaką posiadają klienci. W bankach jest szczegółowo weryfikowana, trzeba również dostarczyć zaświadczenie o dochodach od pracodawcy, natomiast firmy pożyczkowe nie potrzebują dostarczenia zaświadczenia o dochodach, weryfikują klienta w inny sposób, poprzez używanie narzędzi internetowych jak Kontomatik czy Instantor.

Co jeszcze różni pożyczki bankowe od pozabankowych? Przede wszystkim metoda wnioskowania. W przypadku ubiegania się o pożyczkę online pozabankową cała procedura jest przeprowadzana zupełnie online. Z kolei proces wnioskowania o pożyczkę z banku nie zawsze zamknie się zupełnie online. Może być potrzebne dokończenie transakcji poprzez kontakt w oddziale banku.

Pożyczki online - kwota: 12 000 zł, okres: 22 mies
Firmy pożyczkowe
Kwota pożyczki: 12 000 zł
Ilość rat pożyczki: 22 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
Wonga - Pożyczka online (zobacz) 18,50 % 20,63 % 0,36 % 14 292,52 zł 649,66 zł
Kredyt Ok - Pożyczka Online (zobacz) 18,50 % 62,71 % 30,00 % 18 513,66 zł 841,53 zł
Supergrosz - Pożyczka online (zobacz) 18,50 % 86,31 % 45,00 % 20 649,64 zł 938,62 zł
Lonit - Pożyczka online (zobacz) 18,50 % 86,31 % 45,00 % 20 649,64 zł 938,62 zł
Opena - Pożyczka online (zobacz) 18,50 % 86,31 % 45,00 % 20 649,64 zł 938,62 zł

Pożyczka online – co warto wiedzieć?

Pamiętajmy, że środki zarówno z pożyczki online z firmy pożyczkowej jak i z banku możemy przeznaczyć na dowolny cel. Pożyczka online to może być również rodzajem szybkiej pożyczki, która jest udzielana na niewielkie kwoty z krótkim okresem spłaty. Spłacana do 30 lub 60 dni (w zależności od firmy). Mogą o nią wnioskować osoby również bez historii kredytowej, posiadające niestandardowe źródła dochodów, osoby młode. Oprócz szybkiej pożyczki można jeszcze wyróżnić pożyczkę długoterminową z dłuższym okresem spłaty w formie rat.

Pożyczka online jest najczęściej udzielana klientom indywidualnym, którzy potrzebują pieniędzy na dowolne cele konsumpcyjne, jak remont, czy wakacje. Spośród wielu podobnych produktów finansowych dostępnych na rynku wyróżnia ją sposób wnioskowania o nią, który jest skrócony do minimum. Co oznacza dla konsumenta dużą oszczędność czasu. Poza tym firmy pozabankowe udzielają często pożyczek online bez sprawdzania zaświadczeń o dochodach, co znacznie wpływa na usprawnienie całego procesu ubiegania się o nią. Mniej papierowych dokumentów oznacza szybsze rozpatrzenie wniosku o pożyczkę, a co za tym idzie krótszy czas oczekiwania na przelew pieniędzy na nasze konto.

Kiedy chcemy zaciągnąć pożyczkę online czy to w banku czy w firmie pozabankowej musimy sprawdzić poszczególne parametry w danej ofercie. Będą one miały bezpośredni wpływ na to, czy dana oferta będzie dla nas korzystna czy też nie. Przyjrzyjmy się więc na jakim poziomie jest oprocentowanie pożyczki online. Dalej będzie interesowała nas RRSO czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Ważna jest także całkowita kwota pożyczki oraz całkowity koszt pożyczki. Produkty, które omawiamy to także pożyczki ratalne, a więc należy sprawdzić liczbę oraz wysokość rat. Powinno to korespondować z kolejnym parametrem jakim jest okres spłaty. Na korzystność oferty pożyczek wpływa także wysokość prowizji.

Tagi: pożyczka onlinerrsokredyt onlinehistoria kredytowa

Zaktualizowano: 07.03.2022

Dodano: 18.05.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top