Pożyczka pod zastaw nieruchomości. Kto może wnioskować?

Opublikowano: 21 Sty 2024 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Pożyczki hipoteczne

Szukając finansowania w sektorze pozabankowym często można spotkać się z ofertami pożyczki pod zastaw nieruchomości. Warto pamiętać, że oferty takich pożyczek nie są przeznaczone jedynie dla osób, które wyczerpały inne możliwości uzyskania dodatkowej gotówki. Taka opcja to dobry sposób na uzyskanie wyższej kwoty czy korzystniejszych warunków niż przy kredycie bez zabezpieczenia. W poniższy artykule postaram się przybliżyć tę formę finansowania.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jacy klienci mogą wnioskować o pożyczkę pod zastaw nieruchomości,
 • co należy zrobić, aby otrzymać pożyczkę pod zastaw nieruchomości,
 • jakie są mocne i słabe strony pożyczek pod zastaw mieszkania albo domu.
Dla kogo jest dostępna pożyczka pod zastaw nieruchomości

Pożyczka pod zastaw nieruchomości – dla kogo?

Oczywiście kluczowym aspektem podczas wnioskowania o taki rodzaj finansowania jest posiadanie nieruchomości. Tak naprawdę w większości firm jeśli taki warunek został spełniony możemy liczyć, że taką pożyczkę otrzymamy. Warto pamiętać, iż nieruchomość powinna być uregulowana prawnie, czyli powinniśmy być jej właścicielami i widnieć w księdze wieczystej. Nie możemy wnioskować o pożyczkę pod zastaw mieszkania, które np. mamy zapisane w spadku, ponieważ na daną chwilę mieszkanie nie należy do nas.

Co więcej pożyczka pod zastaw nieruchomości jest doskonałą alternatywną dla osób, które są w trudnej sytuacji finansowej. Brak zdolności,  zaległości w spłatach bieżących zobowiązań, czy wiele zapytań w BIKu nie stanowią dla firm pozabankowych przeszkody w udzieleniu nam finansowania.  Wszystkie te aspekty podczas wnioskowania są na drugim planie, ponieważ firma zabezpiecza się na naszej nieruchomości. To w znaczy sposób minimalizuje ryzyko nieterminowego regulowania przez nas naszego zobowiązania.

Pamiętać jednak należy, żeby rozważnie podejmować decyzje o pożyczce pod zastaw nieruchomości, ponieważ jeśli nasza sytuacja finansowa jest naprawdę ciężka, przy braku spłaty takiego zobowiązania zgodnie z umową możemy stracić naszą nieruchomość. Myślę, że warto w tym miejscu również nadmienić, iż zastawiona nieruchomość, przez cały okres finansowania może być użytkowana przez wnioskującego o pożyczkę.  

Warto się również zaznaczyć, że pożyczka pod zastaw nieruchomości może być doskonałym produktem dla przedsiębiorców. Obecnie ta grupa boryka się z wieloma problemami, a finansowanie nie zawsze jest w pełni dostępne dla wszystkich branż. Często przedsiębiorcy posiadają wiele nieruchomości, które mogą stać się przedmiotem zabezpieczenia dając tym samym zastrzyk gotówki dla firmy. 

Jakie są wymagania trzeba spełnić, aby dostać pożyczkę pod zastaw nieruchomości?

Wnioskując o pożyczkę pod zastaw nieruchomości musimy liczyć się z tym, że będzie należało przygotować i przedstawić dokumenty. Możemy zostać poproszeni o:

 • numer księgi wieczystej - to rejestr, który przedstawia stan prawny nieruchomości, dzięki niemu można ustalić komu i jakie prawa przysługują do danej nieruchomości,
 • akt notarialny potwierdzający kupno nieruchomości,
 • wypis z rejestru gruntów/budynków/lokali – jest to zestawienie  zawierające komplet danych o danej działce/budynku/lokalu,
 • zaświadczenie ze spółdzielni lub wspólnoty o niezaleganiu w czynszu – mieszkanie powinno być wolne od zadłużenia,
 • zdjęcia nieruchomości wraz z jej opisem np. w zakresie lokalizacji,
 • wycena nieruchomości sporządzona przez rzeczoznawcę majątkowego – tzw. operat szacunkowy, jest to forma wyceny nieruchomości sporządzona przez rzeczoznawcę majątkowego. Jednak dodać trzeba, iż taki dokument nie zawsze jest od nas wymagany. Część firm w celu uproszczenia procesu wnioskowania rezygnuje z tego dokumentu.

Zalety i wady pożyczek

Być może wnioskowanie pod zastaw czegoś tak wartościowego, jak nasze mieszkanie czy dom  wydawać się ryzykowanym pomysłem. Na pewno pamiętać musimy, aby dobrze zweryfikować firmę, która finansowania nam udzieli. Rekomendujemy współpracę ze znanymi markami, które działają na rynku od wielu lat i mogą pochwalić się gronem zadowolonych Klientów. Warto przed ostateczną decyzją przyjrzeć się zarówno zaleta, jak i wadą takiej formie finansowania:

Zalety

 1. Doskonała alternatywa dla osób, których sytuacja finansowa uniemożliwia wnioskowanie o pożyczkę gotówkowa.
 2. W związku z zabezpieczeniem pożyczki nieruchomością, firma może zaproponować nam wysoka kwotę pożyczki.
 3. Pożyczka może być przeznaczona na dowolny wybrany przez nas cel. 
 4. Możemy zastawić dom, działkę, mieszkanie, powierzchnię biurową, teren rolny lub inną dowolną nieruchomość.

Wady

 1. Możliwe wysokie koszty prowizji i oprocentowania.
 2. Spełnienie wielu wymogów, formalności. Firma pozabankowa na pewno będzie wymagała dużo mniej formalności niż w pożyczce bankowej. Jednak na pewno bez niektórych z dokumentów niemożliwe będzie procesowanie wniosku.
 3. Ryzyko utraty nieruchomości. Jednak dodać tu musimy, iż firmą bardziej zależy na spłacie  naszego zobowiązania, a nie na przejęciu naszej nieruchomości. Działalność tych firm to udzielanie pożyczek, a nie obrót nieruchomościami.

Podsumowanie

Pożyczka pod zastaw nieruchomości jest doskonałą formą finansowana dla osób, które mogą nie dostać pożyczki w tradycyjny sposób. Brak zdolności, kiepska historia kredytowa nie będą blokowały możliwości uzyskania pożyczki. Pamiętać jednak musimy, żeby jak zawsze mierzyć nasze siły na zamiary i nie decydować się na pożyczkę pod zastaw jeśli nie stać będzie nas na spłatę raty. Mimo, iż to nie jest celem takich firm możemy mieć problemy z utrzymaniem własności nieruchomości.

Dodano: 03.12.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top