Rządowe wakacje kredytowe a kredyt gotówkowy

Opublikowano: 22 Sie 2022 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Kredyty gotówkowe

Osoby posiadające kredyt gotówkowy mogą być zainteresowane wcześniejszą spłatą zobowiązania. Dlatego też klienci często pytają o to, czy rządowe wakacje kredytowe również im przysługują. Od razu możemy odpowiedzieć: nie ma możliwości skorzystania z ustawowych wakacji kredytowych ten, kto zaciągnął i obecnie spłaca kredyt gotówkowy. Możliwe są natomiast inne rozwiązania.

Z tego artykułu dowiesz się:

Rządowe wakacje kredytowe a kredyt gotówkowy

Co to są rządowe wakacje kredytowe?

Ustawowe wakacje kredytowe jest to czasowe zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego. Skorzystać z niego może każdy konsument, który obecne spłaca kredyt hipoteczny. Rządowe wakacje kredytowe dotyczą tylko jednego kredytu hipotecznego, który został zaciągnięty na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Jest to odgórnie i prawnie ustalona forma pomocy dla klientów. Nie obejmuje ona jednak produktu, którym jest kredyt gotówkowy.

Czy klienci z kredytem gotówkowym zostali zignorowani?

Ideą rządu było wprowadzenie pomocy dla osób z kredytem hipotecznym, gdyż w ostatnich 11 miesiącach koszty kredytów hipotecznych wzrosły drastycznie. Niektórzy płacą raty wyższe o 60% czy 70%, a nawet dwukrotnie wyższe. W najlepszym razie raty podrożały o blisko 50%, a w najgorszym niemalże 100%. W praktyce osoba, która jeszcze w 2021 roku płaciła ratę w wysoki 1400 zł, dziś płaci 2000 zł, ta, która płaciła 2400 zł dziś płaci 4000 zł, itd.

Koszty kredytów gotówkowych także wzrosły, ale nie w tak ogromnym stopniu. Przykładowo, jeśli ktoś płacił 240 zł raty kredytu, dziś zapłaci niecałe 300 zł, a ten kto płacił 320 zł dziś zapłaci 430 zł. Owszem, proporcjonalnie do wcześniejszej wysokości rat jest to podwyżka spora, ale realnie dla naszego portfela są to podwyżki rzędu 50-150 zł miesięcznie. Jakby na to nie spojrzeć taka podwyżka jest znacznie niższa, niż podwyżka rzędu 500 zł, 1000 zł czy nawet 1500 zł.

Dlatego też rządowe wakacje kredytowe mają pomóc tym, którzy spłacają kredyty hipoteczne, gdyż – jak widzimy w statystykach – to właśnie oni ponoszą największe koszty.

Spłacasz kredyt gotówkowy? Skorzystaj z regulaminowych wakacji kredytowych

Wiesz już, że jeśli spłacasz kredyt gotówkowy to nie przysługuje Ci rządowa pomoc. Jednakże zawsze możesz pomyśleć o wakacjach kredytowych, które Ci przysługują w ramach Twojej umowy kredytowej. Wiele banków przewiduje regulaminowe wakacje kredytowe także dla produktów gotówkowych. Sprawdź swoją umowę, a być może znajdziesz tam zapis, który pozwoli Ci skorzystać z karencji w spłacie kredytu gotówkowego.

Na jak długo możesz zawiesić spłatę kredytu? Porównując oferty różnych banków można łatwo zauważyć, że jest kilka różnych okresów zawieszenia spłaty kredytu. Najczęściej są to 3 miesiące, choć zdarzają się też ofert, gdzie można zawiesić kredyt gotówkowy nawet na pół roku.

Konsolidacja kredytów gotówkowych

Co w przypadku, gdy spłacasz dwa lub więcej kredytów gotówkowych? Wówczas może się okazać, że rozwiązaniem korzystniejszym od wakacji kredytowych będzie konsolidacja. Dzięki temu możesz wydłużyć czas spłaty zobowiązania, będziesz spłacać tylko jedną ratę, a poza tym rata kredytu konsolidacyjnego może być niższa niż wcześniejsza suma dwóch lub więcej rat kredytów, które musiałeś spłacać. Pamiętaj jednak, że chcąc zaciągnąć kredyt konsolidacyjny musisz mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową. Ważna jest też dobra historia kredytowa więc konsolidacja jest rozwiązaniem dla tych, którzy nie mają opóźnień w BIK. 

Restrukturyzacja kredytu

Jeżeli nie możesz skorzystać z wakacji kredytowych to wówczas pomyśl o rozwiązaniu jakim jest restrukturyzacja. Jest to nic innego zmiana warunków kredytowania. W tym celu musisz złożyć odpowiedni wniosek do banku. Nie zapomnij o opisaniu swojej aktualnej sytuacji finansowej, a także uargumentuj, dlaczego chcesz restrukturyzować kredyt. Zaproponuj bankowi swoje rozwiązanie problemu. W ramach opcji restrukturyzacji kredytu możliwe jest np. wydłużenie okresu kredytowania albo przewalutowanie kredytu

Upadłość konsumencka – czy to ostateczne rozwiązanie?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to faktycznie ostateczne rozwiązanie, które jest w Twoim zasięgu w celu spłacenia kredytu gotówkowego. Możesz tak uczynić wtedy, kiedy nie jesteś już w stanie spłacać zobowiązania. Takie sytuacje mają miejsce często wtedy, gdy klient stracił swoje dochody i nie posiada środków, z których mógłby spłacać kredyt. Celem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest spłacenie wierzyciela poprzez spieniężenie majątku dłużnika i ustalenie przez sąd planu spłaty długu.

Czego nie robić w celu spłacenia kredytu gotówkowego?

Z wakacji kredytowych dla kredytu gotówkowego zazwyczaj chcą skorzystać klienci, którzy mają bądź spodziewają się pewnych trudności w spłacie zobowiązania. Jeśli jednak nie możesz skorzystać z wakacji kredytowych, a powyższe alternatywne rozwiązania nie wchodzą w rachubę w Twoim przypadku, to być może rozważasz zaciągnięcie pożyczki pozabankowej w celu spłacenia długu. Od razu podpowiadamy, że to zły pomysł. Dlaczego?

Zasada jest taka, że jeśli zaciągamy jakiekolwiek zobowiązanie w celu spłaty wcześniej powstałego długu, to wówczas wkraczamy na prostą i dość krótką drogę do wpadnięcia w pętlę zadłużenia. To z kolei sprawi, że nigdy nie wyjdziemy z długów, a łączna kwota do spłaty wszystkich wierzycieli będzie rosła. W ten sposób można stracić nawet cały swój majątek.

Tagi: wakacje kredytowerządkredyt gotówkowykonsolidacja

Dodano: 09.08.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top