Sesje Elixir w BNP Paribas

Opublikowano: 11 Cze 2024 Agnieszka Kłak 5 min. czytania

Kategoria: Blog bankowy

Sesje przychodzące i wychodzące w banku BNP Paribas mówią nam o tym, w jakich godzinach możemy spodziewać się środków finansowych na naszym rachunku oraz o tym, kiedy środki wyjdą z naszego rachunku w drogę do adresata. Znajomość tych godzin nie tylko sprawi, że klient będzie wiedział, kiedy transakcje zostały zaksięgowane, ale też z powodzeniem pomoże zaplanować przyszłe operacje finansowe.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakie są sesje wychodzące w BNP Paribas,
 • jakie są sesje przychodzące w BNP Paribas,
 • o której godzinie zobaczysz pieniądze na swoim koncie,
 • o której godzinie Twój przelew dotrze do adresata. 
sesje elixir bnp paribas

Czym są sesje Elixir?

Sesje Elixir to czas, w którym księgowane są transakcje, czyli przelewy pomiędzy różnymi bankami. Nie obowiązuje to w tym samym banku, czyli np. jeżeli Pan Nowak przelewa pieniądze do Pana Kowalskiego, a obaj mają rachunki w banku BNP Paribas, to Pan Kowalski otrzyma środki od razu. Ale jeśli Pan Nowak ma konto w innym banku, to Pan Kowalski musi poczekać na sesje Elixir. Dzielą się one na:

 • wychodzące - to czas, w którym bank księguje, że przelew został zlecony i przekazuje polecenie transakcji do ogólnego systemu rozliczeniowego Elixir,
 • przychodzące - to czas, w którym bank księguje środki z przychodzącego przelewu, który wyszedł wcześniej z ogólnego systemu rozliczeniowego Elixir.

Oznacza to, w przypadku przelewu między różnymi bankami zawsze trzeba odczekać. 

Kiedy sesje Elixir przypadają w banku BNP Paribas?

Sesje Elixir w BNP Paribas - tak jak zreszta w każdym banku - realizowane są w dni robocze od poniedziałku do piątku. Księgowanie nie następuje w weekendy oraz w święta. Sesje wychodzące BNP Paribas wyglądają następująco:

 • I sesja - 8:00,
 • II sesja - 11:45,
 • III sesja - 14:15

Z kolei sesje przychodzące będą występowały w takich godzinach:

 • I sesja - 11:00 - 12:00,
 • II sesja - 14:30 - 15:00,
 • III sesja - po 17:00.

Jeżeli zrealizujesz przelew z banku BNP Paribas o godz. 14:30, to będzie on odnotowany dopiero w I sesji wychodzącej następnego dna roboczego, czyli o 8:00 rano. Natomiast, jeśli to Ty spodziewasz się pieniędzy, a przelew do Ciebie wyjdzie z systemu Elixir po godz. 15:00, to pieniądze otrzymasz w ramach III sesji przychodzącej BNP Paribas, czyli po 17:00. 

Sesje Elixir BNP Paribas a okres rozrachunkowy

Oprócz terminów sesji Elixir charakterystycznych dla BNP Paribas istnieje jeszcze ogólny okres rozrachunkowy, przez który przechodzą przelewy z banku do banku. Te sesje zawsze mają miejsce w takich samych godzinach w dni robocze od poniedziałku do piątku, czyli:

 • I sesja - 10:30 - 11:00,
 • II sesja - 14:30 - 15:00,
 • III sesja - 17:00 - 17:30.

Jeżeli ktoś zleci przelew o konkretnej godzinie, to zostanie on zrealizowany przez system ogólny w najbliższej sesji. 

BNP Paribas - kiedy dojdzie przelew?

Wszystko zależy od godziny przelewów. Przykładowo, jeśli to Ty wysyłasz przelew o godz. 7:30, to BNP Paribas wypuści go w ramach I sesji wychodzącej, czyli o godz. 8:00. Przelew ten trafi do I sesji systemu ogólnego i wyjdzie do adresata pomiędzy godz. 10:30 a 11:00. Następnie bank adresata przelewu zaksięguje środki zgodnie z najbliższą dla tego banku sesją przychodzącą.

Jeżeli ktoś wyśle Ci przelew z innego banku o godz. 18:00, to pieniądze trafią do I sesji systemu ogólnego i wówczas powinny znaleźć się na Twoim koncie w ramach I sesji przychodzącej banku BNP Paribas, czyli między godz. 11:00 a 12:00. Taki przelew realizowany w piątek dotrze do Ciebie dopiero w poniedziałek. 

Czy można przyśpieszyć czas oczekiwania na przelew?

Będąc klientem banku BNP Paribas możesz poprosić swojego nadawcę przelewu, by ten wysłał do Ciebie przelew natychmiastowy. Poniesie on dodatkowy koszt, ale pieniądze znajdą się na Twoim koncie od razu, pomijając sesje Elixir. Ty także możesz od razu przekazać środki swojemu adresatowi przelewem natychmiastowym. W zależności od posiadanego planu taryfowego w BNP Paribas zapłacisz od 5 do 10 zł.

Dodano: 11.06.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Sesje Elixir w Banku Pocztowym

Sesje Elixir w Banku Pocztowym

23 Sie 2023Autor: Agnieszka Kłak

Klienci Banku Pocztowego codziennie dokonują rozmaitych transakcji na swoich rachunkach, a oprócz tego otrzymują przelewy z różnych tytułów. Bankowość internetowa pozwala realizować te operacje znacznie szybciej, niż gdyby to miało odbywać się tradycyjną drogą. Jednakże nie zawsze jest tak, że p(...)

Czytaj więcej
Sesje Elixir w Santander Bank Polska

Sesje Elixir w Santander Bank Polska

05 Sie 2023Autor: Agnieszka Kłak

Klienci posiadający konto w Santander Bank Polska codziennie dokonują różnego rodzaju transakcji. Są to nie tylko płatności, ale również przelewy. Z drugiej strony będąc klientami banku Santander sami powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób sprawdzić, kiedy pieniądze zostaną zaksięgowane w naszym kon(...)

Czytaj więcej
Sesje Elixir w PKO BP

Sesje Elixir w PKO BP

03 Sie 2023Autor: Agnieszka Kłak

Jeżeli jesteś klientem posiadającym konto w PKO BP, to kwestią bardzo ważną dla Ciebie będzie to, kiedy możesz spodziewać się przelewu na swój rachunek oraz to, kiedy przelew zlecany przez Ciebie dojdzie do odbiorcy. Nie zawsze jest tak, że pieniądze trafiają na konto odbiorcy zaraz po dokonaniu(...)

Czytaj więcej
Sesje Elixir w Alior Banku

Sesje Elixir w Alior Banku

12 Cze 2023Autor: Agnieszka Kłak

Zlecenie przelewu jest podstawową czynnością, dzięki której następuje ogólnoludzka wymiana pieniądza. Jest to standard, bez którego nie można sobie wyobrazić funkcjonowania współczesnego banku. Jednakże w każdym banku istnieją tzw. sesje wychodzące i sesje przychodzące, określone godzinowo, co pozwa(...)

Czytaj więcej
Top