Służebność na nieruchomości - co oznacza?

Opublikowano: 07 Lis 2019 Urszula Sokół 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Kupując nieruchomość warto ją bardzo dobrze sprawdzić. Weryfikacji powinien podlegać status prawny nieruchomości, prawa własności oraz ograniczenia na nieruchomości – w tym hipoteka oraz służebność. Czym jest ta ostatnia? Na czym polega? Gdzie szukać o niej informacji?

służebność na nieruchomości co oznacza

Weryfikacja księgi wieczystej

Każda nieruchomość posiada założoną we właściwym Sądzie Rejonowym księgę wieczystą. Księga wieczysta to dokument który traktuje o wszelkich prawach i ograniczeniach związanych z nieruchomością. Księga wieczysta składa się z czterech działów, z czego połowa traktuje o rodzaju nieruchomości i prawach własności z nią związanych, a połowa o ograniczeniach, które na nieruchomości ciążą. I tak, w dziale IV księgo wieczystej znajdziemy wpisy hipoteczne. Dział III natomiast wskazuje pozostałe ograniczone prawa rzeczowe, z wyjątkiem hipotek. To właśnie w dziale III znajdziemy informację o służebności. 

Służebność na nieruchomości – co to jest?

Służebność zgodnie z definicją to ograniczone prawo rzeczowe na nieruchomości, które: - obciąża nieruchomość celem zwiększenia użyteczności innej nieruchomości – służebność gruntowa;
- zaspokaja potrzeby osoby fizycznej – służebność osobista;
W praktyce służebność oznacza, że będziemy mieli ograniczone prawo do rozporządzania nieruchomością, która posiada wpis w dziale III księgo wieczystej. Na czym będzie polegało to ograniczone prawo – to zależy bezpośrednio od rodzaju służebności. 


W praktyce służebność oznacza, że będziemy mieli ograniczone prawo do rozporządzania nieruchomością, która posiada wpis w dziale III księgo wieczystej. Na czym będzie polegało to ograniczone prawo – to zależy bezpośrednio od rodzaju służebności. 

Służebność gruntowa

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Posiadam dużą działkę i chce ją podzielić na cztery mniejsze prostokąty mniejsze celem sprzedaży pod budowę domów jednorodzinnych. Działka z jednej strony posiada dostęp do drogi, co biorąc pod uwagę jej układ, tylko dwie z czerech nowo wydzielonych działek będą miały dojazd. Co mogę zrobić, aby zapewnić drogę dwóm pozostałym? Możliwości są dwie. Po pierwsze mogę wydzielić na pasie dwóch pierwszych działek kolejną działkę, która będzie drogą dojazdową. Udział w tej działce będzie miał każdy z czterech nowych właścicieli. Możliwość druga: mogę dla właścicieli działek w głębi pola ustanowić służebność przejście i przejazdu określonym pasem działek usytuowanych od drogi.  Ten sposób nie wydzielam dodatkowej działki, a każdemu zapewniam dostęp do swojego terenu. Służebność wpisywana jest w księgę wieczystą każdej z czterech działek – przy czym dla tych działek po których będzie odbywał się przejazd, jako ograniczenie, a dla działek, których właściciele otrzymują możliwość przejazdu, jako prawo. 

Służebność osobowa

Trochę inną formą służebności jest służebność osobowa. Przedstawimy ją znów na przykładzie. Wyobraźmy sobie, że babcia chcę zapisać wnuczkowi mieszkanie. Chciałaby się jednak zabezpieczyć na tyle, aby mieć pewność, że będzie mogła zamieszkiwać nieruchomość do swojej śmierci. Aby dokonać właściwego zabezpieczenia powinna zapisać sobie w księdze wieczystej przez zmianą właściciela nieruchomości służebność osobową dożywotniego zamieszkania w przedmiotowym mieszkaniu. Po dokonaniu tej czynności, może zrobić darowiznę nieruchomości na wnuczka. Ten stanie się właścicielem, a babcia ma pewność, że nawet jeżeli mieszkanie zostanie sprzedane, to ma prawo w nim mieszkać aż do śmierci. 

służebność na nieruchomości

Czy warto kupić nieruchomość ze służebnością

Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od tego, co to za nieruchomość, jaka jest na niej służebność i jakie są nasze oczekiwania co do nieruchomości. Służebność na działce budowlanej nie powinna być dla nas przeszkodą, jeżeli pozostała powierzchnia działki jest wystarczająca, aby wybudować na niej pożądany dom. Jeżeli natomiast działka, np. ma 18 metrów szerokości, służebność zapisana jest na pasie 3 metrów szerokości, a prawo budowlane mówi, że możemy budować 4 metry (lub 3 bez okien) od granicy działki, to nagle się okazuje, że nasz dom mógłby mieć szerokość zalewie 7 metrów. Nie każdemu może to odpowiadać. W kontekście zakupu mieszkania ze służebnością osobową – musimy mieć świadomość, że osoba, które służebność dotyczy ma prawo zamieszkiwać do śmierci. Jeżeli zatem szukamy nieruchomości do mieszania lub wynajęcia od zaraz – nie jest to dobry pomysł. Co innego, jak mieszkanie jest w bardzo atrakcyjnej cenie, aby jego zakup traktujemy jako inwestycję długoterminową. Taki zabieg może nam się opłacać. 

Służebność a kredyt hipoteczny

Czy nieruchomość ze służebnością możemy zakupić w kredycie hipotecznym. W przypadku służebności osobowej bank powie nie. W przypadku służebności gruntowej, sprawdzi, czy służebność znacznie obniża wartość ziemi lub wyklucza możliwość budowy nieruchomości. W tym celu bank może  poprosić o dodatkowe dokumenty np. mapki ewidencyjne. 

Weryfikacja nieruchomości przed zakupem

Pamiętajmy, aby zawsze przed zainteresowanie się zakupem nieruchomości sprawdzić jej księgę wieczystą. Ważna jest weryfikacja właściciela – czy osoba, która nam sprzedaje nieruchomość faktycznie jest jej właścicielem. Zawsze należy sprawdzić dział IV księgi wieczystej i zweryfikować czy nie ma wpisów w hipotekę. Należy również spojrzeć do działu trzeciego i upewnić się, że na nieruchomości nie widnieje żadna służebność.
 

Zaktualizowano: 13.06.2022

Dodano: 07.11.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (1)


  • Avatar Andrzej G.

    Andrzej G.
    11.09.2021 22:36:36

    Bardzo pomocny

    Odpowiedź

Artykuły powiązane

Rata równa i rata malejąca w kredycie hipotecznym. Jak wyliczyć?

Rata równa i rata malejąca w kredycie hipotecznym. Jak wyliczyć?

01 Sie 2019Autor: Urszula Sokół

Masz kredyt na mieszkanie? A może przymierzasz się do jego zaciągnięcia? Jeśli tak, to staniesz przed wieloma dylematami dotyczącymi wyboru instytucji, produktu, oferty, wariantu. Jednym z dylematów który stawia przed nami kredyt hipoteczny jest wybór harmonogramu spłat. Ten występuje w dwóch rodzajach – możemy wybrać raty równe, lub raty malejące. Przymierzając się do odpowiedzi na pytanie, który sposób spłaty wybrać, warto poznać podstawowe różnice oraz sposób obliczenia raty równej i raty malejącej w kredycie hipotecznym.

Czytaj więcej
Kredyt hipoteczny? Tak, posiadam. Pożyczka hipoteczna? Również jest mi znana

Kredyt hipoteczny? Tak, posiadam. Pożyczka hipoteczna? Również jest mi znana

24 Lip 2019Autor: Urszula Sokół

Polacy nie boją się słowa „hipoteka”. Wizja wpisania się banku jako podmiotu uprawnionego do nieruchomości w przypadku braku spłaty zobowiązania nie jest dla nas blokadą na drodze uzyskania finansowania na wymarzony dom czy mieszkanie. A posiadając już nieruchomość na własność, równie często sięgamy po pożyczki hipoteczne, które służą finansowaniu dowolnego celu konsumpcyjnego z zabezpieczeniem hipoteką nieruchomości.

Czytaj więcej
Sprzedaż wiązana w kredycie hipotecznym. Czy różni się od sprzedaży łączonej?

Sprzedaż wiązana w kredycie hipotecznym. Czy różni się od sprzedaży łączonej?

26 Cze 2019Autor: Urszula Sokół

W 2018 roku w Polsce banki udzieliły finansowania na poczet kredytów mieszkaniowych łącznie w kwocie ok. 56,2 mld zł. Średnia wartość kredytu wyniosła 247,2 tys. zł oznacza to, że ilość kredytów hipotecznych i dylematów klientów liczona jest w setkach tysięcy. Eksperci bankowi nie spodziewali się, że utrzymanie niskich stóp procentowych będzie tak owocować w sprzedaży kredytów hipotecznych. Taki trend z całą pewnością napędził kredytodawcom apetyt na „uproduktowienie” swoich klientów. Banki chętnie sprzedają produkty dodatkowe swoim Klientom.

Z tego artykułu poznasz odpowiedzi na pytania:

Czytaj więcej
Top