Pożyczka na Sylwestra. Czy to możliwe?

Opublikowano: 31 Gru 2019 Agnieszka Kłak 10 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Czas pandemii dał się nam we znaki nie tylko po kątem problemów gospodarczo-finansowych. Był to również czas, w którym nasze życie towarzyskie bardzo ucierpiało. Miesiące siedzenia w domach, ryzyko związane z wyjazdami do innej miejscowości to wszystko sprawiło, że zaczęliśmy trochę zapominać o dobrej zabawie. I choć nie możemy być na 100% pewni co do tego, czy jeszcze nie pojawią się jakieś obostrzenia, to na szczęście wracamy do normalności. Chyba każdy z nas chciałby spędzić Sylwestra w tym roku jak należy, czyli hucznie i z pompą. Ale niestety dobra sylwestrowa zabawa kosztuje. Niekiedy czasami brakuje na to środków. Czy zatem możliwa jest pożyczka na Sylwestra?

Z tego artykułu dowiesz się:

Pożyczka na Sylwestra

Ile kosztuje dobry Sylwester?

Dobra zabawa sylwestrowa naturalnie pociąga za sobą pewne koszty. Oczywiście wszystko zależy od tego, gdzie zdecydujemy się spędzić tę wyjątkową noc. Inaczej będzie to wyglądało, kiedy zdecydujemy się na Sylwestra w domu a inaczej kiedy wyjedziemy gdzieś, by świętować "na całego". Kameralna impreza w gronie znajomych i rodziny to koszt rzędu paruset złotych. Zwykle w takim przypadku jest to wydatek, który spokojnie możemy ponieść bez zaciągania dodatkowych zobowiązań. Zupełnie inaczej ma się to w przypadku chociażby wyjazdu. Wówczas, aby pozwolić sobie na taką imprezę możemy stanąć w obliczu wzięcia pożyczki.

Każda impreza sylwestrowa będzie się różnić kosztami. Wszystko zależy od miejsca, organizatora, aktualnych ofert oraz naszych indywidualnych preferencji. Aby wiedzieć ile pieniędzy należy przygotować, trzeba wszystko dokładnie uwzględnić i policzyć.

Przykładowo, panując Sylwester w Zakopanem 2021/2022 należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 1. Koszta zakwaterowania. Z tym jest naprawdę bardzo różnie. W najtańszych pensjonatach zapłacimy od 80 zł za nocleg, natomiast za luksusowy apartament zapłacimy od 1500 zł do 2000 zł za noc. Średnio ceny w Zakopanem w tym roku wynoszą od 300 zł do 1300 zł na jeden dzień pobytu.
 2. Koszt imprezy sylwestrowej. Zakwaterowanie to jedno, ale przecież główny cel, czyli nasza zabawa również kosztuje. Tutaj również jest dość spore rozciągnięcie cenowe. W internecie możemy natknąć się na imprezy, które kosztują od 300 zł za osobę, ale są też takie, które kosztują ok. 1000 złotych za osobę. Średnio ceny te wahają się od 400 zł do 800 zł.
 3. Koszt podróży. Jest to kwestia bardzo indywidualna, ale nie wolno o niej zapominać. Inaczej ceny ułożą się, gdy pojedziemy samochodem, inaczej gdy wybierzemy inny środek transportu. Jest to sprawa umowna, więc załóżmy, że średnio koszt podróży w obie strony dla jednej osoby to ok. 150 zł.
 4. Dodatkowe koszty np. wyżywienie, dodatkowe atrakcje, itp. Wprawdzie większość hoteli ma w swojej ofercie posiłki, podobnie jak impreza sylwestrowa, ale niekiedy pojawiają się dodatkowe potrzeby. Warto mieć przygotowane w portfelu 200 zł ekstra na osobę.
 5. Liczba dni pobytu. To ma bezpośredni wpływ na pomnożenie wszystkich powyższych czynników. Niektórzy decydują się spędzić tylko dwie noce w Zakopanem: od 31 grudnia  2 stycznie,  ale inni wolą tam być cały tydzień. Wizja spędzenia Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra w polskich górach bywa niekiedy bardzo kusząca, ale i kosztowna... 

Biorąc to wszystko pod uwagę ostateczny koszt uplasuje się w zależności od tego, jaki wariant wybieramy. Jeżeli chcemy już naprawdę "ciąć koszty", to wówczas takiego Sylwestra możemy spędzić już za ok. 1000 złotych od osoby. Jednakże w przypadku tzw. oferty all inclusive w dobrej klasy hotelu możemy zapłacić nawet 5000 złotych. A jeśli chcielibyśmy pojechać z ukochaną osobą, to oczywiście trzeba te koszta pomnożyć razy dwa.

Uśredniając, możemy powiedzieć że w miarę dobrego Sylwestra w Zakopanem lub gdziekolwiek indziej, bo przecież posługujemy się jednym z wielu możliwych przykładów, dwie osoby spędzą za 6000 złotych. Ale jeśli chcielibyśmy bawić się ponad tydzień, włączając w to wcześniejsze Boże Narodzenie, to wówczas należy się przygotować na wydatek od 10 000 zł do nawet 15 000 złotych.

Czy sylwestrowe wydatki mogą oznaczać problem?

Cyklicznie przeprowadzane są badania dotyczące prefrencji Polaków w zakresie finansowania świąt i zabawy sylwestrowej. W wynikach badania BIG podano, że dla blisko 9 proc. z nas sylwestrowe wydatki mogą się stać powodem finansowych problemów. Równie duży odsetek nie jest w stanie przewidzieć, czy oprócz miłych wspomnień, po zabawie nie zostanie mu dziura w domowym budżecie. Jak powiedziała PAP Halina Kochalska z BIG InfoMonitor, blisko co jedenasty Polak spodziewa się kłopotów finansowych w związku z wydatkami na zabawę sylwestrową: "Odsetek osób, które mają taki problem po Świętach Bożego Narodzenia jest jeszcze wyższy i wynosi prawie 17 proc. To spiętrzenie wydatków przekłada się na kondycję domowych budżetów".

Gdzie Polacy szukają finansowania? Sylwester na kredyt na 4 i 5 pozycji

z jakich środków
Źródło: BIG

Najwięcej badanych finansuje Sylwestra ze środków przeznaczonych na dany miesiąc np. bieżącego wynagrodzenia. 30% badanych w ankiecie BIG InfoMonitor będzie finansować zabawę sylwestrową ze zgromadzonych oszczędności.Jednocześnie niecałe 10% badanych potwierdza finansowanie Sylwestra ze środków pozyskanych z kredytu gotówkowego lub firm pożyczkowych. 

Czy można wziąć pożyczkę na Sylwestra?

Oczywiście, że tak. Zarówno w przypadku pożyczek jak i kredytów konsumenckich na dowolny cel jest to opcja jak najbardziej dostępna. W zależności od tego, czy chcemy wybrać opcję tanią i tylko sylwestrową, czy droższą i w połączeniu ze świętami możemy się zdecydować na jeden z dwóch produktów:

 • pożyczka pozabankowa - w przypadku mniejszych potrzeb finansowych,
 • kredyt gotówkowy z banku - w przypadku, kiedy chcemy wydać więcej. 

Oczywiście, część kosztów imprezy możemy pokryć z własnej kieszeni, np. z oszczędności. Jeżeli pozostanie nam potrzeba w wysokości paru tysięcy złotych, nic nie stoi na przeszkodzie byśmy wzięli pożyczkę. Jednakże w przypadku większej potrzeby, zwykła pożyczka może nie wystarczyć. Warto wtedy pomyśleć o kredycie gotówkowym.

Za każdym razem w przypadku umowy zawartej pomiędzy konsumentem a bankiem lub firmą pożyczkową należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.

Pożyczka na Sylwestra - na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na wszystkie aspekty oferowanej pożyczki. Przypatrzmy się więc dobrze, jak wyglądają i ile wynoszą takie pozycje jak:

 • całkowita kwota kredytu bądź pożyczki,
 • całkowity koszt pożyczki - stanowiący różnicę między całkowitą kwotą do spłaty a kwotą, którą otrzymamy od firmy pożyczkowej,
 • wysokość i liczba rat - w przypadku pożyczki ratalnej lub kredytu,
 • RRSO - czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania,
 • koniec terminu spłaty pożyczki,

Należy pamiętać, że w przypadku pożyczki pozabankowej nie musimy się martwić uzyskaniem pozytywnej oceny zdolności kredytowej. Jest to coś, co będzie nas dotyczyć w przypadku kredytu z banku.

Jeżeli już mamy umowę sporządzoną i gotową do podpisania, to zanim to zrobimy sprawdźmy koniecznie następujące rzeczy:

 • czy zgadzają się dane pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy (bank, firma pożyczkowa)
 • czy zgadza się wartość kwoty pożyczki,
 • czy w umowie pożyczki znajduje się zapis, określający czy coś jest warunkiem udzielenia pożyczki,
 • ile wynosi okres obowiązywania umowy,
 • czy zgadzają się daty, widniejące na umowie. 

Jeżeli wszystko pójdzie dla nas pomyślnie i umowa zostanie podpisana, pozostanie nam czekać na pieniądze, które przelewem od pożyczkodawcy trafią do naszego konta bankowego.

Pożyczki online - kwota: 5 000 zł, okres: 24 mies
Firmy pożyczkowe
Kwota pożyczki: 5 000 zł
Ilość rat pożyczki: 24 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
Wonga - Pożyczka online (zobacz) 18,50 % 20,59 % 0,36 % 6 041,52 zł 251,73 zł
Takto Finanse - Pożyczka online (zobacz) 20,50 % 55,56 % 25,00 % 7 671,12 zł 319,63 zł
AASA Polska - Pożyczka online (zobacz) 18,50 % 58,15 % 29,32 % 7 784,88 zł 324,37 zł
Kredyt Ok - Pożyczka Online (zobacz) 18,50 % 59,08 % 30,00 % 7 825,92 zł 326,08 zł
Supergrosz - Pożyczka online (zobacz) 18,50 % 80,37 % 45,00 % 8 728,80 zł 363,70 zł

Tagi: infomonitorkredyt gotówkowypożyczkabig

Zaktualizowano: 17.11.2021

Dodano: 31.12.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Jakie warunki musisz spełniać, aby dostać kredyt gotówkowy?

Jakie warunki musisz spełniać, aby dostać kredyt gotówkowy?

21 Wrz 2023Autor: Agnieszka Kłak

Uzyskanie kredytu gotówkowego starszym pokoleniom może kojarzyć się z mnóstwem dokumentów, długim okresem czekania na decyzję, a czasami też konieczności dołączenia poręczycieli do wniosku. Dziś uzyskanie kredytu jest o wiele prostsze. W wielu przypadkach kredyt dostępny jest on-line, bez wychodzeni(...)

Czytaj więcej
O co pytać doradcę, gdy starasz się o kredyt gotówkowy?

O co pytać doradcę, gdy starasz się o kredyt gotówkowy?

20 Maj 2021Autor: Sylwia Chrószcz

Starając się o kredyt gotówkowy nikt nie wymaga od nas byśmy byli specjalistami i wszystko wiedzieli na ich temat. Biorąc kredyty gotówkowe mamy doradców, którzy mają wiedzę i doświadczenie, zawsze chętnie odpowiedzią na nasze pytania i rozwieją jakiekolwiek wątpliwości. Ale o co należy spotkać dora(...)

Czytaj więcej
Top