Sześć sposobów na tańszą spłatę kredytu gotówkowego

Opublikowano: 15 Kwi 2021 Sylwia Chrószcz 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Decydując się na kredyt gotówkowy chcielibyśmy, aby jego koszty były jak najmniejsze. Czy możemy coś zrobić by zmniejszyć je do minimum? Jeśli tak - jak to osiągnąć? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Sześć sposobów na tańszą spłatę kredytu gotówkowego

Jakie koszty ponosimy korzystając z kredytu gotówkowego?

Biorąc kredyt gotówkowy w banku musimy mieć świadomość, że poniesiemy pewne koszty. Na całkowity koszt kredytu składa się kilka parametrów takich jak: wysokość oprocentowania, odsetki, prowizja bankowa i koszt ubezpieczania kredytu. Warto przed podpisaniem umowy sprawdzić ile wyniesie całkowity koszt kredytu, powinniśmy być tego świadomi przed sfinalizowaniem oferty. Po podpisaniu umowy nie będziemy mogli zmienić już parametrów kredytu, ale do 14 dni mamy możliwość odstąpienia od umowy.

Sposoby na tańszą spłatę kredytu gotówkowego

Informacja o całkowitej kwocie do spłaty powinna być dla nas bardzo istotna szukając kredytu gotówkowego w banku. Następnie możemy podjąć kroki, które pozwolą na obniżenie tej kwoty. Istnieją skuteczne sposoby, aby kredyt był tańszy. Jak to zrobić?

Korzystanie z rankingów i porównywarek ofert

Przed udaniem się do banku lub agenta w celu złożenia wniosku kredytowego dobrze jest poświęcić trochę swojego czasu i zapoznać się z ofertami, które są dostępne na rynku. Jest wiele stron internetowych, gdzie znajdziemy oferty z różnych banków. Możemy sprawdzić w których bankach oferty są najtańsze. Dobrze jest wytypować tylko te w których rata i całkowity koszt jest dla nas odpowiedni. Gdy już się zdecydujemy na konkrety bank, możemy wniosek kredytowy.

Sprawdzenie oferty w banku w którym posiadamy konto osobiste

Bank w którym posiadamy konto osobiste i wypływa na nie wynagrodzenie często docenia swoich klientów i proponuje pożyczkę, która jest relatywnie tańsza niż inne oferty na rynku. Dodatkowo często nie będziemy musieli dostarczać dokumentów potwierdzający dochód, jeśli wynagrodzenie wpływa na to konto bank sam zweryfikuje wysokość miesięcznego dochodu.

Dobór okresu spłaty kredytu

Pamiętajmy, że okres spłaty kredytu jest ściśle powiązany z jego kosztem. Jeśli zdecydujemy się na dłuższy okres kredytowania tym całkowita kwota do spłaty będzie większa. Podczas analizowania oferty jaką otrzymaliśmy od doradcy warto porównać oferty z dłuższym i krótszym okresem. Oczywiście wybierzmy ilość rat tak by miesięczna kwota raty była dla nas odpowiednia, ale jeśli możemy pozwolić sobie na wyższa ratę i krótszy okres to skorzystajmy z tej opcji. Ważny jest także wybór rodzaju rat: równych albo malejących

Negocjacje oferty z bankiem

Po przedstawieniu oferty przez bank jest czas na przeanalizowanie jej, ale i też na negocjacje. Warto zapytać doradcę czy możemy uzyskać ofertę np. z mniejszą prowizją lub obniżonym oprocentowaniem. Jeśli jest taka możliwość dopytajmy czy wiąże się ona z warunkami, które my jako klient musimy spełnić. Jeśli będą przedstawione warunki do spełnienia przez nas zastanówmy się czy jesteśmy w stanie je spełnić. Jeśli zobowiążemy się do spełnienia warunków, a bank nam obniży np. wysokość oprocentowania i okaże się, że nie spełniliśmy tych warunków, które mamy w umowie to bank może podwyższyć nam oprocentowanie tym samy zwiększy się rata i całkowity koszt kredytu. Możemy również negocjować prowizję i czasami jest szansa na uzyskanie kredytu z prowizją zero procent

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego

W sytuacji, gdy mamy wolną większą ilość środków, a posiadamy aktywny kredyt to możemy te środki przeznaczyć na jego wcześniejszą spłatę. Wcześniejsza spłata sprawi, że koszt pożyczki zmniejszy się, ponieważ nie będzie naliczanych odsetek za okres z którego nie skorzystaliśmy, jeśli mieliśmy ubezpieczenie do kredytu to środki też są rozliczane proporcjonalnie do dnia w których korzystaliśmy z ubezpieczenia reszta jest nam zawracana. W sumie kredyt gotówkowy wyjdzie nam taniej niż zakładaliśmy na początku. Warto pamiętać, że kredytobiorcy mają też prawo do proporcjonalnego zwrotu prowizji w przypadku wcześniejszej całkowitej spłaty kredytu.

Przeniesienie kredyt do innego banku

Gdy posiadamy aktywną pożyczkę, ale uznamy że na rynku jest wiele ofert, które są zdecydowanie tańsze możemy przenieść kredyt do innego banku. Wymagana jest oczywiście zdolność kredytowa i dobra historia spłacania zobowiązań. Przed przeniesieniem kredytu obliczmy czy na pewno będzie to dla nas opłacalne i czy rzeczywiście koszt będzie mniejszy w innym banku niż jest w obecnym.

Kredyt gotówkowy - kwota: 15 500 zł, okres: 20 mies
Banki
Kwota kredytu: 15 500 zł
Ilość rat kredytu: 20 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
Kasa Stefczyka - kredyt gotówkowy (zobacz) 11,00 % 11,57 % 0,00 % 17 035,00 zł 851,75 zł
Raiffeisen Digital Bank - kredyt gotówkowy (zobacz) 11,38 % 11,99 % 0,00 % 17 089,60 zł 854,48 zł
VeloBank kredyt gotówkowy - Kredyt dla aktywnych (zobacz) 12,49 % 13,23 % 0,00 % 17 249,40 zł 862,47 zł
Bank Pocztowy - kredyt gotówkowy (zobacz) 11,99 % 19,40 % 5,00 % 18 036,20 zł 901,81 zł
Santander Bank Polska kredyt gotówkowy - Oferta C (zobacz) 13,99 % 20,42 % 3,99 % 18 164,00 zł 908,20 zł

Kredyt gotówkowy wcale nie musi być drogi!

Jak widzimy powyżej jest kilka sposobów na tańszy kredyt gotówkowy. Każdy wybierze odpowiedni dla siebie. Nie wszyscy będą mieli możliwość wcześniejszej spłaty kredytu, ale za to wszyscy możemy skorzystać z porównywarek ofert na stronach internatowych. Jeśli poświęcimy chwile by przeanalizować jakie mamy możliwość może okazać się że kredyt gotówkowy nie będzie dla nas kosmicznie drogi. 

Zaktualizowano: 14.09.2021

Dodano: 15.04.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top