Szybka gotówka - co to znaczy szybko?

Opublikowano: 11 Paź 2019 Urszula Sokół 9 min. czytania

Kategoria: PożyczkiKredytyPożyczki onlinePożyczki gotówkoweKredyty gotówkowe

Prędkość otrzymania środków ma znaczenie? Oczywiście, najczęściej z pożyczki chcemy lub jesteśmy zmuszeni zrealizować jakiś bieżący cel konsumpcyjny. W nie jednym przypadku nie możemy sobie pozwolić na długie oczekiwanie na pieniądze. Jaka jest zatem prędkość gotówki na różnych rynkach? Czy szybka gotówka jest możliwa do otrzymania?

Szybka gotówka - co to znaczy szybko?

W banku trochę wolniej

Banki działają na rynku ściśle regulowanym. To powoduje, że nie mogą dać pieniędzy niezweryfikowanemu Klientowi. Ustawa prawo bankowe z roku 1997 i szereg ustaw towarzyszących nakładają na bank obowiązek dokonywania oceny zdolności kredytowej. Bank musi zatem uzyskać pewność, że Klient jest godny zaufania i warto mu dać pieniądze. A to może znacznie wydłużyć proces kredytowy, gdy starasz się o kredyt gotówkowy lub szybką pożyczkę.

Kto w banku będzie miał najlepiej i najszybciej? 

Oczywiście Klient transakcyjny danej instytucji, najlepiej taki, który aktywnie korzysta z rachunku oszczędnościowo rozliczeniowego. Bank będzie w stanie wyczytać wiele z analizy operacji na koncie Klienta. Zobaczy, kiedy Klient otrzymuje wypłatę, od kogo i czy regularnie. Zobaczy również, na co wydaje pieniądze. W przypadku przedsiębiorcy, bank będzie widział, czy ten płaci ZUS i podatek w wyznaczonych terminach. Na podstawie analizy tych danych bank stworzy sobie profil Klienta i zaproponuje mu finansowanie adekwatne do jego możliwości finansowych. Szybka gotówka w banku? Tak, jest możliwa, ale dla Klientów transakcyjnych. 

Jak będzie wyglądał proces wnioskowania dla Klienta transakcyjnego?

Ofertę najczęściej pokaże w aplikacji webowej lub mobilnej i Klient będzie ją widział po zalogowaniu do swojego rachunku. Tam będzie miał możliwość złożenia wniosku o finansowanie i podania szczegółów oczekiwanej oferty. Bank na pewno poprosi Klienta o wyrażenie zgody na weryfikację w Biurze Informacji Kredytowej i Biurze Informacji Gospodarczej. Czy będą wymagane jakieś dokumenty od Klienta? Wszystko zależy od banku i oferty. Przy niskich kwotach i oświadczeniu Klienta, że pracuje na umowę o pracę bank może oprzeć się na informacjach już o Kliencie posiadanych. Jeżeli jednak Klient wnioskuje o kwotę przekraczającą skalę 10 000 PLN, bank może wymagać dodatkowych dokumentów. Na samym końcu jednak dokumenty najczęściej będziemy mogli przekazać elektronicznie i również elektronicznie będziemy mogli podpisać umowę kredytową, potwierdzając nasze dane logowaniem do aplikacji banku. 

Co jeżeli nie mam konta w banku?

Czy szybka gotówka również dla Klienta, który nie posiada rachunku w banku? W takiej sytuacji proces prawdopodobnie będzie wymagał wizyty w placówce bankowej. Większość dużych banków pozwoli Klientowi złożyć wniosek elektronicznie, również przez Internet umożliwi przesłanie skanów dokumentów. Przed podpisaniem umowy bank będzie jednak chciał zweryfikować tożsamość Klienta, czyli zaprosi go do placówki banku. Są w Polsce banki, które nawet tak skomplikowany proces jak proces udzielania kredytu hipotecznego są w stanie obsłużyć do podpisania umowy, przez Internet i na słuchawce.  Podpisanie umowy zawsze odbywa się w placówce. 

To, czy jestem Klientem transakcyjnym banku, czy nie uzależnia prędkość procesu kredytowego. Klient, który aktywnie korzysta z ROR w danym banku będzie miał lepiej - do tego stopnia, że w niektórych bankach istnieje możliwość podpisania umowy przez Internet

Uruchomienie środków na rachunek

Ile trwa uruchomienie środków na rachunek? To zależy od kwoty i wewnętrznych procesów banku, natomiast najczęściej pieniądze od razu po podpisaniu umowy trafiają na rachunek Klienta. Pytanie tylko, czy Klient ma konto w banku, w którym bierze kredyt. Jeśli tak, to pieniądze niezwłocznie zostaną zaksięgowane na rachunku. Jeżeli nie, może upłynąć kilka godzin (a nawet jeden dzień), jak środki trafią we wskazane przez nas miejsce.

Wybrane oferty kredytów gotówkowych (dane na podstawie przykładów reprezentatywnych)

alior logotyp

17 900

Kwota

445,12

Rata

53 raty

Okres

13,7%

RRSO
bnp praibas

32 000

Kwota

475,17

Rata

98 rat

Okres

9,99 %

RRSO
Nest bank

27 100

Kwota

546,42

Rata

76 rat

Okres

15,5%

RRSO
getin logotyp

35 300

Kwota

648,75

Rata

98 rat

Okres

17,3%

RRSO

Szybka gotówka w produktach pozabankowych

Procesów pozabankowych jest tyle ile instytucji – każda posiada swoje założenia dotyczące procesowania Klienta. Najczęściej jednak proces możemy sprowadzić do kilku prostych kroków:
1.    Wypełnienie wniosku o finansowanie;
2.    Weryfikacja Klienta, decyzja i oferta;
3.    Akceptacja oferty przez Klienta i podpisanie umowy;
4.    Uruchomienie środków;
5.    Pieniądze na rachunku Klienta.

Ile czasu musi minąć między krokiem 1, a 5? W najszybszym procesie na rynku poniżej kwadransa. Standardowo – kilka godzin. Najdłużej – kilka dni. 

szybkie pieniądze

Szybka gotówka w najszybszym procesie

W najbardziej sprawnych procesach na runku, Klient wypełnia wniosek i wyraża zgody, ten trafia do systemu instytucji, system dokonuje oceny ryzyka bez udziału człowieka w oparciu o zaszyte algorytmy, przedstawia ofertę, Klient akceptuje ofertę i weryfikuje swoją tożsamość z wykorzystaniem np. kontomatik. Umowa podpisywana jest mailem lub SMS lub za pomocą jakiegoś systemu, z którego korzysta firma. Po podpisaniu umowy system wysyła pieniądze na rachunek Klienta systemem szybkich przelewów np. BlueMedia. Bardzi prosty szybki i intuicyjny proces. 

Co to jest kontomatik? Jak Instytucje weryfikują tożsamość Klienta?

Standardowe procesy pozabankowe

Nie we wszystkich firmach proces jest tak sprawny, jak opisany powyżej. Jak to wygląda w standardzie? Klient składa wniosek elektronicznie oraz wyraża zgody na weryfikację w bazach. Następnie firma dokonuje oceny ryzyka i może poprosić w procesie o jakiś dodatkowy dokument bądź uwiarygodnić informację o Kliencie (np. wykonując telefon do zakładu pracy Klienta celem sprawdzenia, czy faktycznie pracuje we wskazanym miejscu). Po wydaniu decyzji pozytywnej firma przedstawia ofertę a Klient ją akceptuje. Następuje podpisanie umowy, która może być w formie papierowej. W takiej sytuacji najczęściej pojawia się Agent, który tą umowę skanuje do systemu sprzedażowego. Instytucja dokonuje wypłaty środków na rachunek wskazany przez Klienta lub generuje czek GIRO, jeżeli Klient wyraził takie życzenie w procesie. 

Czek GIRO – co to jest i na czym polega?

Wybrane oferty pożyczek pozabankowych

aasa logotyp

10 000

Kwota

723,17

Rata

24 raty

Okres

78,90%

RRSO
euroloan logotyp

40 000

Kwota

1035

Rata

60 rat

Okres

89,67%

RRSO
loanme logotyp

6 000

Kwota

94,74

Rata

130 tyg

Okres

284,62%

RRSO
rapida logotyp

25 000

Kwota

996,3

Rata

60 rat

Okres

50,59%

RRSO

Szybka gotówka – co to znaczy dla konsumenta

Aby odpowiedzieć na pytanie, w jakim procesie możliwa jest szybka gotówka, należało by zdefiniować co to znaczy? Dla jednego Klienta, szybka gotówka mogłaby oznaczać pieniądze w kwadrans, dla innego następnego dnia. Jedno jest pewne – w dzisiejszych czasach procesy są na tyle zdygitalizowane, że skutecznie mogę uzyskać finansowanie nie wychodząc z domu. Pamiętajmy jednak, że każda decyzja finansowa powinna zostać dobrze przemyślana i przeanalizowana. Zastanówmy się zatem kilka razy, czy oferta, którą przedstawia nam instytucja jest najlepszą możliwą, najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb i możliwości. Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami odpowiedzieć sobie na to pytanie, zawsze warto porozmawiać z Agentem kredytowym. 

Agent wnioskomat.com – kim jest i jaka jest jego rola w procesie


 

Zaktualizowano: 04.09.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Top