Szybka gotówka - co to znaczy szybko?

Opublikowano: 11 Paź 2019 Urszula Sokół 9 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Prędkość otrzymania środków ma znaczenie? Oczywiście, najczęściej z pożyczki chcemy lub jesteśmy zmuszeni zrealizować jakiś bieżący cel konsumpcyjny. W nie jednym przypadku nie możemy sobie pozwolić na długie oczekiwanie na pieniądze. Jaka jest zatem prędkość gotówki na różnych rynkach? Czy szybka gotówka jest możliwa do otrzymania?

szybka gotówka pożyczka kredyt

W banku trochę wolniej

Banki działają na rynku ściśle regulowanym. To powoduje, że nie mogą dać pieniędzy niezweryfikowanemu Klientowi. Ustawa prawo bankowe z roku 1997 i szereg ustaw towarzyszących nakładają na bank obowiązek dokonywania oceny zdolności kredytowej. Bank musi zatem uzyskać pewność, że Klient jest godny zaufania i warto mu dać pieniądze. A to może znacznie wydłużyć proces kredytowy, gdy starasz się o kredyt gotówkowy lub szybką pożyczkę.

Kto w banku będzie miał najlepiej i najszybciej? 

Oczywiście Klient transakcyjny danej instytucji, najlepiej taki, który aktywnie korzysta z rachunku oszczędnościowo rozliczeniowego. Bank będzie w stanie wyczytać wiele z analizy operacji na koncie Klienta. Zobaczy, kiedy Klient otrzymuje wypłatę, od kogo i czy regularnie. Zobaczy również, na co wydaje pieniądze. W przypadku przedsiębiorcy, bank będzie widział, czy ten płaci ZUS i podatek w wyznaczonych terminach. Na podstawie analizy tych danych bank stworzy sobie profil Klienta i zaproponuje mu finansowanie adekwatne do jego możliwości finansowych. Szybka gotówka w banku? Tak, jest możliwa, ale dla Klientów transakcyjnych. 

Jak będzie wyglądał proces wnioskowania dla Klienta transakcyjnego?

Ofertę najczęściej pokaże w aplikacji webowej lub mobilnej i Klient będzie ją widział po zalogowaniu do swojego rachunku. Tam będzie miał możliwość złożenia wniosku o finansowanie i podania szczegółów oczekiwanej oferty. Bank na pewno poprosi Klienta o wyrażenie zgody na weryfikację w Biurze Informacji Kredytowej i Biurze Informacji Gospodarczej. Czy będą wymagane jakieś dokumenty od Klienta? Wszystko zależy od banku i oferty. Przy niskich kwotach i oświadczeniu Klienta, że pracuje na umowę o pracę bank może oprzeć się na informacjach już o Kliencie posiadanych. Jeżeli jednak Klient wnioskuje o kwotę przekraczającą skalę 10 000 PLN, bank może wymagać dodatkowych dokumentów. Na samym końcu jednak dokumenty najczęściej będziemy mogli przekazać elektronicznie i również elektronicznie będziemy mogli podpisać umowę kredytową, potwierdzając nasze dane logowaniem do aplikacji banku. 

Co jeżeli nie mam konta w banku?

Czy szybka gotówka również dla Klienta, który nie posiada rachunku w banku? W takiej sytuacji proces prawdopodobnie będzie wymagał wizyty w placówce bankowej. Większość dużych banków pozwoli Klientowi złożyć wniosek elektronicznie, również przez Internet umożliwi przesłanie skanów dokumentów. Przed podpisaniem umowy bank będzie jednak chciał zweryfikować tożsamość Klienta, czyli zaprosi go do placówki banku. Są w Polsce banki, które nawet tak skomplikowany proces jak proces udzielania kredytu hipotecznego są w stanie obsłużyć do podpisania umowy, przez Internet i na słuchawce.  Podpisanie umowy zawsze odbywa się w placówce. 

To, czy jestem Klientem transakcyjnym banku, czy nie uzależnia prędkość procesu kredytowego. Klient, który aktywnie korzysta z ROR w danym banku będzie miał lepiej - do tego stopnia, że w niektórych bankach istnieje możliwość podpisania umowy przez Internet

Uruchomienie środków na rachunek

Ile trwa uruchomienie środków na rachunek? To zależy od kwoty i wewnętrznych procesów banku, natomiast najczęściej pieniądze od razu po podpisaniu umowy trafiają na rachunek Klienta. Pytanie tylko, czy Klient ma konto w banku, w którym bierze kredyt. Jeśli tak, to pieniądze niezwłocznie zostaną zaksięgowane na rachunku. Jeżeli nie, może upłynąć kilka godzin (a nawet jeden dzień), jak środki trafią we wskazane przez nas miejsce.

Szybka gotówka w produktach pozabankowych

Procesów pozabankowych jest tyle ile instytucji – każda posiada swoje założenia dotyczące procesowania Klienta. Najczęściej jednak proces możemy sprowadzić do kilku prostych kroków:
1.    Wypełnienie wniosku o finansowanie;
2.    Weryfikacja Klienta, decyzja i oferta;
3.    Akceptacja oferty przez Klienta i podpisanie umowy;
4.    Uruchomienie środków;
5.    Pieniądze na rachunku Klienta.

Ile czasu musi minąć między krokiem 1, a 5? W najszybszym procesie na rynku poniżej kwadransa. Standardowo – kilka godzin. Najdłużej – kilka dni. 

szybkie pieniądze

Szybka gotówka w najszybszym procesie

W najbardziej sprawnych procesach na runku, Klient wypełnia wniosek i wyraża zgody, ten trafia do systemu instytucji, system dokonuje oceny ryzyka bez udziału człowieka w oparciu o zaszyte algorytmy, przedstawia ofertę, Klient akceptuje ofertę i weryfikuje swoją tożsamość z wykorzystaniem np. kontomatik. Umowa podpisywana jest mailem lub SMS lub za pomocą jakiegoś systemu, z którego korzysta firma. Po podpisaniu umowy system wysyła pieniądze na rachunek Klienta systemem szybkich przelewów np. BlueMedia. Bardzi prosty szybki i intuicyjny proces. 

Co to jest kontomatik? Jak Instytucje weryfikują tożsamość Klienta?

Standardowe procesy pozabankowe

Nie we wszystkich firmach proces jest tak sprawny, jak opisany powyżej. Jak to wygląda w standardzie? Klient składa wniosek elektronicznie oraz wyraża zgody na weryfikację w bazach. Następnie firma dokonuje oceny ryzyka i może poprosić w procesie o jakiś dodatkowy dokument bądź uwiarygodnić informację o Kliencie (np. wykonując telefon do zakładu pracy Klienta celem sprawdzenia, czy faktycznie pracuje we wskazanym miejscu). Po wydaniu decyzji pozytywnej firma przedstawia ofertę a Klient ją akceptuje. Następuje podpisanie umowy, która może być w formie papierowej. W takiej sytuacji najczęściej pojawia się Agent, który tą umowę skanuje do systemu sprzedażowego. Instytucja dokonuje wypłaty środków na rachunek wskazany przez Klienta lub generuje czek GIRO, jeżeli Klient wyraził takie życzenie w procesie. 

Czek GIRO – co to jest i na czym polega?

Szybka gotówka – co to znaczy dla konsumenta

Aby odpowiedzieć na pytanie, w jakim procesie możliwa jest szybka gotówka, należało by zdefiniować co to znaczy? Dla jednego Klienta, szybka gotówka mogłaby oznaczać pieniądze w kwadrans, dla innego następnego dnia. Jedno jest pewne – w dzisiejszych czasach procesy są na tyle zdygitalizowane, że skutecznie mogę uzyskać finansowanie nie wychodząc z domu. Pamiętajmy jednak, że każda decyzja finansowa powinna zostać dobrze przemyślana i przeanalizowana. Zastanówmy się zatem kilka razy, czy oferta, którą przedstawia nam instytucja jest najlepszą możliwą, najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb i możliwości. Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami odpowiedzieć sobie na to pytanie, zawsze warto porozmawiać z Agentem kredytowym. 

Agent wnioskomat.com – kim jest i jaka jest jego rola w procesie


 

Zaktualizowano: 02.09.2021

Dodano: 11.10.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Jak świadomie wybrać dobry kredyt gotówkowy?

Jak świadomie wybrać dobry kredyt gotówkowy?

26 Marzec 2021Autor: Sylwia Chrószcz

Wiele z nas korzysta z kredytów gotówkowych. Korzystamy z nich z bardzo różnych powodów np. kupno nowego samochodu, remont domu, organizacja ślubu czy po prostu na codzienne wydatki. Na rynku mamy wiele ofert. Decydując się na konkretną propozycję kredytu gotówkowego czy podejmujemy decyzję świadomi(...)

Czytaj więcej
Pożyczka gotówkowa online pozabankowa czy w banku? Która opcja jest korzystniejsza?

Pożyczka gotówkowa online pozabankowa czy w banku? Która opcja jest korzystniejsza?

20 Lis 2020Autor: Dagmara Konik

W dobie szalejącej pandemii i związanych z nią ograniczeń bardzo dużą popularnością wśród polskich konsumentów cieszą się pożyczki online. Rozwój technologii pozwala nam na złożenie wniosku o pożyczkę bez wychodzenia z domu. Wystarczy do tego celu jedynie komputer lub smartfon. Na co warto zwrócić u(...)

Czytaj więcej
Top