Wakacje kredytowe w BNP Paribas

Opublikowano: 11 Sie 2022 Agnieszka Kłak 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Klienci banku BNP Paribas, którzy w chwili obecnej spłacają kredyty hipoteczne oraz inne zobowiązania zapewne zastanawiają się, czy mogą skorzystać z wakacji kredytowych. BNP Paribas udziela odroczenia w spłacie kredytów, jednakże to czy i jak można skorzystać z czasowego zawieszenia spłaty kredytu zależy od pewnych konkretnych warunków.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak w praktyce działają wakacje kredytowe,
 • czy możesz skorzystać z umownych czy ustawowych wakacji kredytowych,
 • czym skutkuje czasowe zawieszenie spłaty kredytu,
 • jak wnioskować o wakacje kredytowe w BNP Paribas.
Wakacje kredytowe w BNP Paribas

Wakacje kredytowe – co to jest?

Wakacje kredytowe to inaczej karencja w spłacie kredytu. Oznacza to, że przez jakiś czas klient nie spłaca rat kredytu. W wyniku tego całkowita spłata kredytu przesuwa się w czasie. Wakacje kredytowe to rozwiązanie, które jest powszechnie stosowane przez banki w Polsce, a od lipca 2022 roku funkcjonują także w formie obowiązującego prawa. Zawieszenie spłaty kredytu nie oznacza, że klient przestaje być zobowiązany do spłacenia tych rat, które odroczył w ramach wakacji kredytowych. Te raty także musimy spłacić wraz z należnymi odsetkami.

Ustawowe wakacje kredytowe w BNP Paribas

Bank BNP Paribas – podobnie jak inne banki – są prawnie zobowiązane do udzielania klientom wakacji kredytowych w ramach obowiązującej ustawy. Ten rodzaj wakacji kredytowych dotyczy odroczenia spłaty kredytu hipotecznego i żadnego innego. W ramach tego rozwiązania możesz odroczyć:

 • 2 raty w III kwartale 2022 roku – sierpień i wrzesień,
 • 2 raty w IV kwartale 2022 roku – październik, listopad lub grudzień,
 • 4 raty w 2023 roku – po 1 racie na każdy kwartał.

Jak łatwo policzyć, można zawiesić łącznie spłatę 8 rat. Do klienta należy wybór, w którym konkretnie miesiącu nastąpi odroczenie raty. Ustawowe wakacje kredytowe dotyczą odroczenia całości raty kapitałowo-odsetkowej.

Umowne wakacje kredytowe w BNP Paribas

BNP Paribas przewiduje również zawieszenie spłat kredytów, jeżeli przewidują to zapisy umowy kredytowej. Tutaj także możemy odroczyć spłatę zarówno raty odsetkowej, jak i kapitałowej. W ramach tego rozwiązania możemy skorzystać z zawieszenia spłaty:

Maksymalnie możemy skorzystać z odroczenia 3 rat kredytu. Do klienta należy wybór czy jego wakacje kredytowe od razu obejmą 3 miesiące pod rząd, czy też rozłoży to sobie na kolejne miesiące.

Kto może skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych w BNP Paribas?

Z ustawowych wakacji kredytowych może skorzystać każdy, kto ma zaciągnięty kredyt hipoteczny. Nie ma tutaj żadnych kryteriów dochodowych czy mieszkaniowych. Jedyne, co musi zostać spełnione, aby BNP Paribas udzielił Ci wakacji kredytowych w ramach ustawy to następujące warunki:

 • kredyt był wzięty na nieruchomość, której cel określony jest w ustawie, czyli spłacasz kredyt, który zaspokoił Twoje własne potrzeby mieszkaniowe,
 • wakacje kredytowe bierzesz na jeden kredyt – jeśli masz dwa albo więcej kredytów hipotecznych do spłaty, to już na te pozostałe zobowiązania wakacje kredytowe nie przysługują,
 • umowa kredytowa była podpisana przed 1 lipca 2022 roku,
 • ostateczny termin spłaty kredytu przypada na dzień po 31 grudnia 2022 roku.

Czyli możesz skorzystać z wakacji jeśli Twoja umowa została podpisana najpóźniej 30 czerwca 2022 roku oraz jeśli ostateczny termin spłaty kredytu nastąpi 1 stycznia 2023 roku lub później.

Wnioskowanie o ustawowe wakacje kredytowe w BNP Paribas

Aby złożyć wniosek o wakacje kredytowe w banku BNP Paribas możesz udać się osobiście do placówki banku bądź skorzystać z bankowości elektronicznej. Jeśli wybierzesz ten pierwszy sposób, to wówczas pracownik banku poprowadzi Cię przez całą procedurę. Natomiast jeśli chcesz wnioskować zdalnie, to krok po kroku będzie się to odbywać w sposób następujący:

 • zaloguj się do aplikacji GOonline,
 • kliknij kolejno następujące zakładki – Moje Finanse, Kredyty, Szczegóły, Wnioski, Wniosek o wakacje kredytowe,
 • uzupełnij wniosek,
 • kliknij komendę „Złóż wniosek”,
 • gotowe – teraz musisz czekać na potwierdzenie z banku – decyzja o przyznaniu wakacji kredytowych przyjdzie na Twój adres e-mail.

Sam bank zaleca swoim klientom wnioskowanie online, gdyż aktualnie spodziewa się on bardzo wielu wniosków o wakacje kredytowe. W związku z tym w placówkach klienci mogą tworzyć długie kolejki, co znacznie wydłuża załatwianie sprawy.

Czy mogę złożyć wniosek jeszcze w sierpniu 2022 roku?

Generalnie zasada jest taka, że można wnioskować o ustawowe wakacje najpóźniej w dniu roboczym poprzedzającym dzień, w którym wypada termin płatności pierwszej raty, którą chcemy odroczyć. Przykładowo, jeżeli termin spłaty raty w tym miesiącu przypadł 5 sierpnia, to odroczenie tej raty już przepadło. Jeśli np. najbliższą ratę mamy spłacić 19 sierpnia, to mamy jeszcze czas do 18 sierpnia, aby złożyć wniosek.

Przesunięcie terminu spłaty kredytu – przykład

Załóżmy, że Pan Sławomir skorzystał z ustawowych wakacji kredytowych w BNP Paribas. Zawiesił on raty, które przypadły na:

 • sierpień 2022 roku,
 • wrzesień 2022 roku,
 • listopad 2022 roku,
 • grudzień 2022 roku,
 • marzec 2023 roku,
 • czerwiec 2023 roku,
 • lipiec 2023 roku
 • grudzień 2023 roku.

Jak widać, zawiesił więc 8 rat. Całkowita spłata kredytu pierwotnie przypadała na 23 stycznia 2030 roku. Wobec powyższego termin ten przesunął się na 23 września 2030 roku.

Wakacje kredytowe – czy są potrzebne?

Kredytobiorcy, zwłaszcza Ci, którzy spłacają kredyt hipoteczny są obciążeni obecnie bardzo wysokimi ratami. Często są to raty wyższe o 50%, 60%, 80%, a w niektórych przypadkach nawet blisko 100% niż jeszcze we wrześniu 2021 roku. Dlatego też skorzystanie z ustawowych wakacji kredytowych może pomóc w uratowaniu niejednego budżetu domowego. Odraczając płatność raty dzięki temu gospodarstwa domowe nie wpadną w jeszcze większe tarapaty finansowe np. poprzez zaciąganie chwilówek na spłatę raty czy całkowitą rezygnację z płatności raty, która może prowadzić nie tylko do pogorszenia historii kredytowej, ale nawet do utraty nieruchomości. 

Skorzystanie z wakacji kredytowych i umiejętne zagospodarowanie środków, a następnie przeznaczenie ich na nadpłatę kredytu pozwoli również sporo zaoszczędzić jeśli chodzi o koszt odsetek. Ile konkretnie? Sprawdź dane swojego kredytu i skorzystaj z naszego kalkulatora nadpłaty kredytu. 

Tagi: bnp paribaswakacje kredytowekarencja

Dodano: 09.08.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top