Jak wynika z badania na temat cyberbezpieczeństwa, przeprowadzonego przez Quality Watch na zlecenie Biura Informacji Kredytowej miniony rok obfitował w zagrożenia w sieci. W roku 2022 było ich prawie trzy razy więcej niż w roku 2021. CERT czyli Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego zanotował ponad 320 tys. takich przypadków. Rośną obawy Polaków, że padną oni ofiarą kradzieży w wyniku wyłudzenia ich danych. Wiosną ubiegłego roku wykorzystania informacji o sobie przez przestępców bało się 54 procent ankietowanych, a jesienią było to już 64 procent.
W sieci zagrożone są nie tylko nasze dane osobowe, ale także prywatność i pieniądze.
Według przygotowanego przez Agencję UE ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) raportu „Threat Landscape 2022”, ataki wykorzystujące socjotechnikę, podstępem nakłaniające do otwierania złośliwych dokumentów, plików lub wiadomości e-mail, odwiedzania stron internetowych, to aż 60 procent wszystkich naruszeń cyberbezpieczeństwa. To właśnie w ten sposób przestępcy mogą zdobyć dostępy do Twojej poczty, aplikacji czy wreszcie do Twoich danych. Wykorzystują fałszywe maile, komunikaty na portalach społecznościowych (tzw. phishing), fałszywe wiadomości na telefon (tzw. smishing) i inne taktyki socjotechniczne nakłaniając nas do otwarcia niebezpiecznych załączników lub podania danych uwierzytelniających do kont i systemów.
Jak informuje CERT w minionym roku w Polsce zostało zgłoszonych niemal 35 tys. tego typu ataków, a to o jedną trzecią więcej niż w 2021 roku.
Aby chronić swoje dane nie otwieraj odruchowo załączników otrzymanych w mailach od nieznanych nadawców. Unikaj stosowania jednego hasła do wielu serwisów oraz używaj programów chroniących Twoje urządzenia przed atakami. Uważaj na reklamy oraz na różnego rodzaju ankiety i ogólnodostępne bardzo atrakcyjne oferty pracy. Nie podawaj żadnych danych osobowych ani informacji finansowych.
Każdy z nas może się stać ofiarą cyberprzestępców, dlatego warto być uważnym.
Źródło: https://www.bik.pl/
Zaktualizowano:
Dodano: