Lutowy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe potwierdza obserwowane już przez cały ubiegły rok zjawisko istotnego ograniczenia popytu na kredyty mieszkaniowe. Jak wynika z najnowszej publikacji BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) wartość zapytań o kredyty hipoteczne złożonych w lutym była o 37,6 procent niższa niż rok wcześniej.
O kredyt mieszkaniowy w lutym 2023 roku wnioskowało łącznie 19,02 tys. potencjalnych kredytobiorców. Jest to spadek o 37,4 procent w porównaniu do 30,41 tys. wnioskujących rok wcześniej. W porównaniu do stycznia 2023 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wzrosła o 43,5 procent.
Podobną skalę miał spadek w ujęciu wartościowym. W przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 37,6 procent.
W lutym 2023 roku średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła 359,7 tys. zł i była niższa o 0,3 procent w relacji do wartości z lutego 2022 roku. W porównaniu do stycznia br była jednak wyższa o 4,0 procent.
Zdaniem głównego analityka Grupy BIK prof. Waldemara Rogowskiego na popyt na kredyty mieszkaniowe mają wpływ dwa przeciwstawne zjawiska. Z jednej strony wzrost zdolności kredytowej (czynnik pozytywny) a z drugiej możliwe wstrzymywanie się przed zaciągnięciem kredytu do momentu uruchomienia nowego rządowego programu wsparcia nabywania mieszkań na kredyt z oprocentowaniem 2 procent (czynnik negatywny).
Przewiduje on także, że w kolejnych miesiącach sytuacja na rynku kredytów hipotecznych będzie bardzo dynamiczna.
Źródło: https://www.bik.pl/
Zaktualizowano:
Dodano: