Nowelizacja Kodeksu pracy

Opublikowano: 2023-01-31 10:01 Dagmara Konik 4 min. czytania

Nowelizacja Kodeksu pracy

Nowelizacja Kodeksu pracy

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy, która wprowadza na stałe do przepisów pracę zdalną. Po wprowadzeniu zmian pracodawcy będą mogli również kontrolować trzeźwość swoich pracowników.

Najważniejszą z wprowadzonych do Kodeksu zmian jest zastąpienie przepisów o telepracy przepisami o pracy zdalnej. Do Kodeksu Pracy wprowadzona została definicja pracy zdalnej. Zgodnie z tą definicją praca zdalna jest to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Nowelizacja przewiduje pracę całkowicie zdalną, jak i hybrydową, stosownie do potrzeb konkretnego pracownika i pracodawcy, a także umożliwienie polecenia pracownikowi pracy zdalnej w szczególnych przypadkach np. w czasie obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu epidemii lub w przypadku pożaru lub zalania w zakładzie pracy.

Pracownik będzie musiał zapewnić pracodawcę, że posiada odpowiednie warunki lokalowe i techniczne do wykonywania pracy zdalnej. W przypadku wątpliwości pracodawca będzie miał prawo do przeprowadzenia kontroli. 

Nie będzie można odmówić wykonywania pracy zdalnej kobietom w ciąży, rodzicom dzieci do 4 roku życia, rodzicom dzieci z niepełnosprawnością, chorobą nieuleczalną, opiekunom członków rodziny lub osobom z niepełnosprawnością. Z kolei osoby które wolą pracować z biura będą mieć możliwość okazjonalnej pracy na odległość przez 24 dni w roku. Możliwość taka przyda się pracownikom w przypadku sytuacji losowych. Pracodawca sam będzie mógł wysłać pracownika do pracy z domu np. w przypadku pandemii, jednak polecenie to będzie mogło zostać cofnięte.

Zgodnie z nowelizacją pracownik powinien otrzymać także dopłatę do rachunków za energię elektryczną czy za internet wykorzystywany do celów służbowych. Dopłaty te mają obowiązywać  na zasadzie ekwiwalentu lub ryczałtu i nie będą stanowić podstawy do opodatkowania.

Wprowadzone zmiany w Kodeksie pracy przewidują również, że pracodawcy będą mogli wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników lub kontrolę na obecność środków działających podobnie do alkoholu w przypadku gdy będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników, innych osób lub ochrony mienia.

Do obowiązków pracodawcy będzie należało niedopuszczenie do pracy pracownika, w którego organizmie zostanie stwierdzona obecność alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. Ma to także dotyczyć przypadku, gdy zajdzie uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu bądź spożywał alkohol lub zażywał wymienione środki w czasie pracy.

Również policja będzie mogła przeprowadzać badanie stanu trzeźwości pracownika i badanie na obecność w jego organizmie środków działających podobnie do alkoholu.

Nowelizacja Kodeksu pracy to wdrożenie unijnych dyrektyw. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia z wyjątkiem przepisów o pracy zdalnej i uchylanej telepracy. Te przepisy z kolei wejdą w życie po upływie dwóch miesięcy od dnia ogłoszenia.

Zaktualizowano: 31.01.2023

Dodano: 31.01.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top