Jak wynika z badania, które zostało przeprowadzone na zlecenie KRD „KoronaBilansMŚP” 60 % firm uskarża się na nieterminową płatność swoich kontrahentów, jedynie co trzecia firma nie ma problemów z opóźnieniami w zapłacie od odbiorców. Co za tym idzie firmy te mają problemy z terminową zapłatą za towary i usługi, które sami otrzymali – do takich kłopotów przyznaje się aż 44% badanych przedsiębiorstw. Problem zapłaty przeciąga się nawet do ostatnich trzech miesięcy. Innymi powodami oprócz głównego czyli oczekiwanie na zapłatę od swoich kontrahentów są: trudna sytuacja firmy w pandemii, spadek sprzedaży, zleceń, pensje pracowników. Kolejne wnioski, które można wysnuć na podstawie badania to:
38% badanych twierdzi, że opóźnienia w zapłacie zdarzają się z taką samą częstotliwością co trzy miesiące temu, 12% uważa że częściej. Najczęściej winy opóźnień upatruje się w pandemii.
Ponad połowa ankietowanych (57%) wykazuje, że nieterminowe faktury stanowią poniżej 10%wartości wszystkich wystawionych faktur. Jedynie 5% firm ma tych faktur powyżej 50%
prawie połowa przedsiębiorstw rozpoczyna windykację w trakcie pierwszego miesiąca po dacie na fakturze
Powyższe dane niestety nie brzmią optymistycznie dla biznesu, zatory płatnicze grożą utratą płynności firm.
NBP kolejny raz zakończył sukcesem swoją edukacyjną akcję „Złote Szkoły NBP”. 21 czerwca odbyła się zdalna gala, na której poznaliśmy laureatów programu. Na wyróżnienie zasłużyła Szkoła Podstawowa nr 42 w Sosnowcu, za co serdecznie gratulujemy.
Trzeba przyznać, że edukacyjne programy NBP za każdym razem odnoszą swój założony skutek. Dzięki tej edycji aż 284 szkoły w Polsce uzyskały tytuł Złota Szkoła NBP, a 140 tys uczniów otrzymało fachową i praktyczną dawkę wiedzy z zakresu finansów. W dzisiejszych czasach jest to bardzo ważne, aby od młodego pokolenia uświadamiać ludzi w sferze ekonomii, aby świadomie zarządzali swoimi zasobami. A oto niektóre zagadnienia (jak podaje NBP), z którymi zmierzyli się kursanci:
Ceny paliw w Polsce rosną w zaskakującym tempie. Kierowcy za 95-oktanową benzynę niebawem będą musieli zapłacić 5,27-5,39 zł jak wskazują eksperci e-petrol.pl. Tak drogo nie było od 2014r.
Przyczyną tak wysokich cen są wzrosty cen ropy naftowej na światowej giełdzie. W Londynie padła granica 75 dolarów za baryłkę – najdrożej od kwietnia 2019r. Najgorszym jest fakt, że wzrostowy trend się utrzymuje i najprawdopodobniej może być jeszcze drożej.
Zaktualizowano:
Dodano: