Jakie dokumenty do pożyczki pozabankowej?

Opublikowano: 07 Cze 2023 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Każde przystąpienie do procesu wnioskowania o finasowanie obarczone jest pewną dozą stresu. Szczególnie, jeżeli po raz pierwszy sięgamy po kredyt lub pożyczkę. Inaczej ten proces przebiega w banku, a inaczej w firmie pożyczkowej. Sprawdzimy dziś, co jest potrzebne do wzięcia pożyczki pozabankowej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co jest potrzebne do złożenia wniosku pożyczkowego,
  • dlaczego pożyczkodawcy potrzebują pewnej dokumentacji,
  • jak się przygotować do wnioskowania o pożyczkę.
co jest potrzebne do wzięcia pożyczki

Najważniejsze elementy wymagające uwiarygodniania

Dla pożyczkodawcy będzie liczyło się potwierdzenie kilku kluczowych elementów podczas udzielania pożyczki online lub w oddziale. Po pierwsze będzie chciał sprawdzić naszą tożsamość, czyli upewnić się, że my to my. Po drugiej firma pożyczkowa będzie chciała sprawdzić naszą zdolność kredytową, czyli sprawdzić, czy zarabiamy pieniądze, jak regularnie, ile i w oparciu o jaką formę zatrudniania. Trzeci element ważny dla pożyczkodawcy to kultura płatnicza, czyli to czy posiadamy jakieś zobowiązania, a jeśli tak to jak je spłacamy.

Po pierwsze, tożsamość

Aby uzyskać pożyczkę pozabankową, klient musi udowodnić, że jest tym, za kogo się podaje. W procesie stacjonarnym, czyli u Agenta kredytowego wymagane będzie ukazanie dowodu osobistego. W zależności od polityki pożyczkodawcy może to być inny dokument potwierdzający tożsamość. Z tym dokumentem Klient powinien pojawić się w placówce. Agent ma obowiązek sprawdzić, czy dowód osobisty należy do osoby, która pojawiła się w biurze, jest ważny, oraz nie został sfałszowany. Niektóre procesy wymagają skanu dowodu, ale są również takie, w których wystarczy, że Agent oświadczy pozytywną weryfikację tożsamości.

Klient może również wnioskować o pożyczkę przez Internet. Widomo, w takim procesie nie ma osoby, która mogłaby spojrzeć na dokument. Firmy pożyczkowe, z racji bezpieczeństwa raczej nie proszą o wskanowanie dokumentu do systemu. Tym bardziej, że skan nie daje 100% pewności, że osoba go przesyłająca jest właścicielem dowodu. Podstawowy sposób weryfikacji klienta to przelew 1 zł, albo kontomatik lub instantor.

Ta druga metoda polega na zalogowaniu się jak do swojego konta bankowego. Aplikacja porówna dane właściciela rachunku z danymi w procesie pożyczkowym i na tej podstawie potwierdzi ich zgodność lub nie.

Po drugie, dochód

Potwierdzenie dochodu to drugi ważny element w procesie. Firma pożyczkowa musi wiedzieć, czy będziemy w stanie spłacać zobowiązanie. Im mniejszą pewność uzyska, tym nasza pożyczka może być droższa ponieważ firma ponosi większe ryzyko. Istnieją procesy, w których wystarczy oświadczyć dochód. Są również takie gdzie będzie wymagane zaświadczenie o zarobkach. Zaświadczenie oznacza, że nasz zakład pracy będzie musiał na stosownych oświadczeniu zapisać, że jesteśmy zatrudnieni, na określonym stanowisku i uzyskujemy określony dochód.

Niektóre firmy pożyczkowe akceptują bardzo szeroko pojmowane źródła dochodu. W takich przypadkach honorowane są wynagrodzenia z takich form zatrudnienia jak umowa zlecenie czy umowa o dzieło, a niekiedy nawet świadczeń socjalnych. Oczywiście mogą być tutaj wymagane dokumenty potrzebne do potwierdzenia tychże źródeł dochodów.

Dlaczego dochody klienta są takie ważne? Otóż chodzi tu o jego zdolność do spłacenia zobowiązania w terminie. Jeżeli jakaś pożyczka jest dość kosztowna (np. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania jest na wysokim pułapie), to wówczas większe koszty poniesie klient. Im wyższy będzie wskaźnik zdolności kredytowej tym większe szanse klienta na pozytywną decyzję.

Po trzecie, weryfikacja w bazach

Trzecim elementem będzie sprawdzenie Klienta w bazach. Zakres weryfikacji również zależy od firmy pożyczkowej. Pierwsza weryfikacja to bazy wewnętrze – firma sprawdza, czy Klient nie wziął przypadkiem kiedyś u nich pożyczki lub chwilówki i nie spłacił. Ale skreślić na tym etapie może Klienta również posiadanie już aktywnej pożyczki w portfelu instytucji – najczęściej bowiem aktywną pożyczkę można mieć jedną.

Drugą ważną bazą na pewno będzie Biuro Informacji Gospodarczej.Weryfikacji w nim podlegać będzie uczciwość Klienta i zaległości lub ich brak w obiegu gospodarczym. Sprawdzone zostanie, czy potencjalny pożyczkobiorca nie ma np. zaległości w stosunku do telekomów, niezapłaconych rachunków za prąd lub mandatów. I trzecia baza, będąca nośnikiem informacji o poziomie zadłużenia Klienta na rynku bankowym i jakości spłacania zobowiązań.

dokumenty do pożyczki

Dokumenty do pożyczki, czyli co przygotować, jak wnioskuje o finansowanie?

Aby najlepiej odpowiedzieć na to pytanie należy ustalić, czy zamierzam wnioskować w Internecie, czy u Agenta. Jeżeli w Internecie, to w wielu procesach nie potrzebuje nic oprócz znajomości danych z dowodu osobistego i danych do logowania do konta internetowego. Firma z wykorzystaniem narzędzi takich jak kontomatik, czy instantor będzie wstanie wykonać wszystkie kroki do uwiarygodnienia nas jako pożyczkobiorcy włącznie ze sprawdzeniem regularności dochodu i jego wysokości. Jeżeli natomiast wnioskuję u Agenta zawsze powinienem wziąć ze sobą dowód osobisty. Jeżeli mam zaświadczenie o zarobkach, również warto je ze sobą zabrać. Na samym końcu Agent zawsze powie, jakie dokumenty, na jakim etapie procesu będą ode mnie wymagane.

Telefon z instytucji

Celem uwiarygodnienia danych Klienta czasem instytucja pożyczkowa może wykonać telefon do Klienta lub zakładu pracy Klienta. Nie uciekajmy przed rozmową z pracownikiem pożyczkodawcy – ma ona na celu jedynie potwierdzenie danych oświadczonych we wniosku. Telefon, jeżeli jest, to jest wykorzystywany jako narzędzie w procesach offline. O możliwości jego zaistnienia również poinformuje nas Agent kredytowy. Możesz też poszukać informacji na ten temat na stronie wybranej firmy pożyczkowej.

Tagi: pożyczkachwilowkapożyczka onlineagent kredytowy

Dodano: 08.01.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Proces pożyczkowy - od Instytucji do Instytucji, proces on-line czy Doradca?

Proces pożyczkowy - od Instytucji do Instytucji, proces on-line czy Doradca?

26 Sty 2023Autor: Agnieszka Kłak

Obecnie w Polsce działa kilkanaście Banków i ponad sto firm pożyczkowych. Każdy z banków oferuje kredyty i pożyczki. Firmy pozabankowe sprzedają produkty pożyczkowe jedno i wieloratalne. To razem daje kilkaset różnych produktów kredytowych. Natomiast udzielanie kredytów konsumenckich przez taki(...)

Czytaj więcej
Jakie źródła dochodu przy pożyczce online? Co akceptuje bank, a co firma pożyczkowa, gdy starasz się o pożyczkę online?

Jakie źródła dochodu przy pożyczce online? Co akceptuje bank, a co firma pożyczkowa, gdy starasz się o pożyczkę online?

21 Maj 2021Autor: Ewelina Grzegorczyk

Pożyczki online cieszą się dużym zainteresowaniem klientów. Wprawdzie niecodziennie korzysta się z tego typu finansowania, ale warto wiedzieć jakie wymagania odnośnie źródeł dochodu aprobują różne instytucje finansowe. Pożyczka gotówkowa online to skuteczne wyjście ewakuacyjne na chwilowe podłatanie(...)

Czytaj więcej
Top